Margarita Duku

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Margarita Duku

Margarita Duku

Margarita Duku 15 yaşında, Afrika doğumlu, siyah tenli Kıbrıs vatandaşı bir kızdır. Okulunun voleybol maçında "pis zenci"sloganları ile haykıran 40 kadar Rum genci tarafından ölesiye dövülmüş ve hastanelik edilmiştir. Rum tarafında "okullarda ırkçılık var" diyenlerin feryadı üzerine Rum Eğitim Bakanı "evet ırkçılık konusunda düşünce tarzımız ve yaklaşımımız yanlıştır" dedikten sonra "eğer çocuklara kendilerinin üstün ırk olduklarını öğretirseniz bu öğreti, çocukların çok kültürlülüğü kabul etmelerini etkiler" demiştir. Rum basını, birdenbire "ırkçılığın" kötülüğü hakkında yazılar yazmaya başladı. Ancak bunların hiçbiri "Türklere yaptıklarının da ırkçılık olduğuna" değinmeği akıl edemedi, halbuki Kıbrıs'ta yarım asırdan fazladır Rum Ortodoks Kilisesi ile Eğitimcileri Rum çocuklarına ırkçılığın en kötüsünü telkin edip öğretmektedirler.

Bu telkinlere ve eğitime göre "Kıbrıs Yunandır; Yunan Kıbrıs'ta pis/deli/kokar/tembel/ lokmacı/ köfteci/iş bilmez/şamişici Türklere yer yoktur; bu Türkler (Makarios'a göre) Kıbrıs'ta işgalci Osmanlı'dan kalan artıklardır; bunlardan kurtulmayınca Kıbrıs milli hedefine ulaşamaz! Milli Muhafız Ordularında Rum gençlerine "en iyi Türk ölü Türk'tür" telkinleri yapılmaktadır; ordunun hedefi Kıbrıs'ı bu "musibetten" temizlemektir. "Türkiye Türkleri kurtarmaya gelirse kurtaracak Türk bulamayacaktır" vecizesi Başpapaz ve Cumhurbaşkanı Makarios'a aittir. Sonuç, yollardan alınan silahsız Türklerin kuyulardan çıkmakta olan kemikleri, toplu mezarlar ve bu mezarlarda 16 günlük bebeklerle ilk okul öğrencilerinin cesetleri !

Bu gerçekleri kabul etmeyen ve "Kıbrıs meselesi 1974'de başladı" yalanı ile Rum gençlerini zehirlemeye devam eden zihniyet karşısında %65 Rum gencinin "Türklerle bir arada yaşamak istemeyiz" demesi! Kıbrıs Türk halkının ayrı statüsünün tanınmaması, "Kıbrıs'ta tek halk vardır" konusunda ısrarın devamı...

Rum tarafında Kilise ayni kilise, eğitimciler değişmemiş, Kıbrıs'ın Yunan toprağı olduğu ilk ve son tarih dersleri, anavatanları ile birleşmeyi önleyen bu "işe yaramaz lokmacı, şamişici Türkler"in eşit hak istemelerini hazmedemiyorlar. Mecbur olurlar ve 1960'da yaptıkları gibi bir anlaşma imzalarlarsa bunun ömrü de çok kısa olacak. Bunu kendimi bildiğim gibi biliyorum. Ve buna rağmen içimizde hala 45 yıldır bu mesele niye halledilmedi diye soranlar ve "biz Kıbrıslılar birleşsek, kimse bize karışmasa" diyenler var. Bu satırları bunlar için ve KKTC'nin, egemenliğimizin, Türk Garantisinin kıymetini bilmeyenler için yazdım. Kim bilir, belki geçmişi bilmeden geleceğe adım atılamayacağını takdir ederler.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.