Kıbrıs'ın Toplumları!

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.56

$

6.77

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Kıbrıs'ın Toplumları!

Slovak Büyükelçiliğinin karşılıklı Türk ve Rum partilerini her ay bir araya getirme eylemi yıllardır devam ediyor.

Çekoslovakya iken, Çek ve Slovak olarak ikiye ayrılmış olan AB'nin bu iki devleti, hayatlarından memnunlar: AB içinde işbirliği yapmakta fakat kendi evlerinde kendileri hakim olmanın gururu ve güvencesi içinde yaşamaktadırlar.

Çekoslovakya iken, yıllar önce başlattıkları Kıbrıs'taki partileri bir araya getirme eylemini ayrılıktan sonra Slovakya yürütmeye devam etti. Bunca yıldır "dipsiz kuyu" hesabı hiçbir yararı görülmeyen bu toplantıların 18 Şubat 2009 tarihli toplantısına Türk tarafından İzzet İzcan, Abdullah Korkmazhan, Sami Dayıoğlu, Özgün Kutalmış, Kâzım Öngen, Mehmet Birinci, Sami Özuslu, Ünal Fındık, Alpay Durduran ile Murat Kanatlı katılmış.

Rum katılımcılarla Ledra Palas'ta Diko Partisi'nin ev sahipliği yaptığı yemekte buluşan bu parti temsilcileri, yemekten sonra bir de müşterek bildiri yayınlamışlar. "Kıbrıs meselesinin halli için vizyonumuz" konusunda fikirlerini beyan ettikten sonra yayınlanan müşterek bildiride, katılımcılar "iki bölgeli, iki toplumlu, BM kararlarında tarif edildiği gibi, iki liderin müzakerelerde öngördükleri müdahaleden yoksun siyasi eşitliği içeren, federal bir Kıbrıs'a ulaşmak istemektedirler.

Kıbrıs içinde yaşayan toplumlar için müşterek vatan olacak ve insan hakları ile demokratik prensiplerin uygulanmasında bir model teşkil edecek ve Avrupa ailesinin faal bir üyesi olacaktır" demektedirler.

Rumlarla yapılan toplantılarda kullanılan kelimelere çok dikkat etmek gerekmektedir. "iki kesimli, iki toplumlu, federasyonu KKTC'nin ilanından önce 1977'den 2004'lere kadar müzakere edilmiş fakat Rum liderlerin kabul etmek ihtiyacını bulmadıkları bir formüldü. Hristofyas bu formülü sevdiğinden veya arzu ettiğinden değil, Türk askerini adadan çıkarmak (ve böylelikle Garanti Anlaşmasından kurtulmak) için müzakereye razı olduğunu açıklamıştır. Yayınlanan partiler arası bildiride "yabancı müdahalesinden yoksun" sözleri de, Rum-Yunan siyasetinin "garantilerden kurtulma" kısmının altını çizmektedir. Türkiye'siz bir Kıbrıs esastır.

Sayın Talat ve Türkiye ile Türk ulusu ve Kıbrıs'ta %80'e varan Kıbrıs Türkü "garantiler devam edecektir" derken, KKTC'nin varlığını önemsemeyen, "işimize Türkiye karışmasın" diyebilen yukarıda adları geçen "temsilciler" müşterek bildiriyi onaylarken KKTC'den ve garantilerden vazgeçildiği mesajını verdiklerinin herhalde farkındaydılar! O halde, halkın %80'ini temsil etmediklerinin de bilinci içinde olmaları gerekmektedir.

"BM Kararlarının öngördüğü şekilde siyasi eşitlik"de, bizi Rumların yeniden yırtıp atabilecekleri bir anlaşmaya götürmektedir. Egemenliğe dayanmayan eşitlik ve iki kesimlilik ne eşitliktir ne de kalıcı bir iki kesimliliktir.

Bildiride "Kıbrıs içinde yaşayan toplumların (yani tek halkı oluşturan %80 Rum, %18 Türk, %2 diğerleri) müşterek vatanıdır" denmektedir.

Burada da sadece "iki eşit halktan" vazgeçilmiyor, "tek halkı oluşturan iki" formülünden de vazgeçilerek, 1960 Antlaşmalarında eşit iki ortaktan biri olan Türk halkı, o anlaşmalarda %2 azınlık durumunda olan Ermeni, Maronit, Lâtin sınıfına sokuluyor. Böylelikle "insan haklarının ve demokratik prensiplerin uygulanmasında model olma" isteminin gerçek manası "Tek halk, tek egemenlik, tek devlet" esasına dayalı bir anlaşmada demokrasinin "tek kişiye, tek oy", "insan haklarının" da ırk, din, dil ayırımı gözetmeksizin (yani Türk halkına özel koruyucu haklar verilmeksizin) tek halklı, tek vatandaşlı, üniter devletlerde olduğu gibi bir yaşam öngörülmektedir.

Zaten AB'den Olli Rehn'de "daimi derogasyon olamaz" dememiş miydi? Kendi elimizle kendi ayaklarımıza sıktığımız kurşunların farkında mıyız?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.