BBC'ye gelince!

loading
2 Haziran, Salı
£

8.49

7.56

$

6.77

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

BBC'ye gelince!

Internet'te BBC'nin bir sayfası var ve bu sayfada "ülke profili, Kıbrıs" diye bir sayfa var. Bu sayfayı hazırlayanlara göre 1974'de Atina'nın darbesine cevap veren Türkiye adayı ikiye bölmüştür. 1960'da uluslararası antlaşmalarla kurulmuş olan Ortaklık Cumhuriyetinin 1963'de Makarios tarafından yıkılışı yok. O günden itibaren Kıbrıs'ın 32 parçaya bölündüğü ve Türklerin 1974'e kadar, adanın %3'üne tekabül eden anklavlarda, bütün haklarından yoksun bırakılarak yaşatıldığı yok. Bunların, 1960 antlaşmalarının yasakladığı Enosis'i tahakkuk ettirmek için yapıldığı yok. Yeşil hattın, 1974'de değil 1963'de oluştuğu da yok. Yani, BBC'nin Internet sayfasına Kıbrıs'ı yazan kişi de, Rum değilse, Rumlar gibi 1963-1974 yıllarını hafızasından silmiş, "Kıbrıs meselesi" Rumların dünyaya yaydıkları gibi 1974'de Türk işgalinden kaynaklanan bir meseleymiş gibi takdim ediliyor! Kimin tarafından? Dünyaya gerçekleri ve sadece gerçekleri yaydığını, gururla yazan BBC tarafından.

Pek ala! Bu BBC'nin Kıbrıs'taki muhabiri, 1963-1974 yıllarını hafızasından silmiş bir Rum değilse, Internet'e bu kadar yanlış, tek yanlı bilgileri koyan kim? Ben Internet meraklısı değilim. Bir İngiliz dost ikaz etmemiş olsaydı bu tek yanlı takdimi görmüş olmayacaktım. BBC'nin Kıbrıs'taki temsilcisi kim ise, bu kişi, gerçekten bu kadar Kıbrıs cahili mi? Buna Kıbrıs'ı anlatan tek bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'li bulunamadı mı?

Bu BBC muhabirine göre 1983'de Türkler Kuzey'de sadece Türkiye'nin tanıdığı bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan ettiler. 20 yıllık görüşme sürecinden, Kıbrıs'ı Yunan yapma eyleminden tek söz yok! Ve Kıbrıs'ta 30 bin Türk askeri varmış! Bu asker gelmeseydi ne olacaktı, gelinceye kadar Kıbrıs'ta neler oldu, hiç ses yok. Bu askerin karşısında, Güney'de, hala Kıbrıs'ın tümüne sahip çıkmayı hak bilen Rum liderliği ile Yunanistan'ın emrinde, 80 bin-100 bin civarında bir askeri güç bulunduğundan da haber yok. Kıbrıs adı altında Rum idaresinin AB'ye üyeliğinin yanlışlığından hiç haber yok. Talat-Hristofyas görüşmeleri iyi giderken 2009'da sağcı bir idarenin (Eroğlu hükümetinin) seçilişi, uzlaşma ümidini darbelemiş!

Evet, sormak hakkımızdır:

Dünya'ya tarafız haber yaymakla övünen BBC'nin tarafsızlığı bu mu? Yoksa, BBC'nin Kıbrıs'ın Güneyinde yaşayan muhabiri eğer Rum değilse, Kuzeye hiç gelmemiş, Kıbrıs'la ilgili tek bir kitap bile okumamış mı? Yazıklar olsun BBC'ye demekten başka ne yapabiliriz?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.