Halkın iradesi?

Yayın Tarihi: 30/03/10 14:09
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

"Seçimlere müdahale başladı" dedim. Dünya karıştı. Basın mensupları sanki bu gerçeği hiç görmemişler, duymamışlar gibi telefon açarak beyanat talebinde bulundular. Söylediklerimi nasıl yansıtacaklar bilemem. Büyük basın, Kıbrıs meselesi deyince sus pus olmuş. Kıbrıs meselesi, Türkiye'nin AB yolunda aşılmaz bir engel diye, ödleri kopuyor. AB'ye "Kıbrıs meselesini Türkiye mi yarattı" diye soran yok. Kıbrıs meselesini, soykırımına teşebbüs ederek başlatan, anayasayı, uluslararası Kıbrıs Antlaşmalarını çiğneyen, eli kanlı, 16 günlük bebekleri, ilk okul çocuklarını, doksanlık ihtiyarları Türk'tür diye toplu mezarlara gömen, gayri meşru bir Rum idaresini "meşru hükümet" addederek AB üyesi yapanlara bu yaptıklarının ayıbını anlatan yok!

Rumların seçtiği bir idareyi, Anayasal düzene, Kıbrıs'ın gerçeklerine rağmen Kıbrıs Türklerinin de hükümeti addederek bizden bu hükümete yamalanarak Rum'un AB üyeliğini meşru hale getirmemizi beklemenin de AB'nin şampiyonluğunu yaptığı demokrasiyi katlettiğinin kimse sanki farkında değil.

Seçimlere en büyük müdahale AB'nin bu gerçekleri göz ardı ederek içimizde dolaşması; muhtarlara, belediye reislerine, okul aile birliklerine, kişilere, adı var kendi yok derneklerin başkanlarına bol keseden para dağıtması ve bu arada da KKTC'yi tanımadığını sık sık vurgulamaktan çekinmemesi; AB yetkililerinin, İngiliz ve Amerikan temsilcilere destek vererek "Talat seçilmezse görüşmeler çöker" ikazları ve Sayın Talat'ın da bu saçma sapan tekerlemeyi tekrarlamaya başlaması; yabancı Elçiliklerin bu seçim havasında partileri, kuruluşları ve daha ziyade "uzlaşmadan yanayım" diyen marjinalleri dolaşıp akıl hocalığı yapmağa başlamaları sanki yokmuş ve olmamış gibi, bu konuları benim dile getirmemle ilgi odağı oluverdim.

ABD, İngiltere, AB yetkilileri ile BM Temsilcisi Downer'in, seçime beş kala, Sn. Talat'ın istediği fakat Rum tarafının "ilerleme yok ki" diyerek ret ettiği "müşterek bir açıklama" konusundaki baskıları da seçimlere müdahale değil de nedir? Geçen defa, referandumda, ABD 30 milyon dolar harcadığını açıklamıştı. Bu kez ne harcayacaklarını her halde seçimden sonra öğreneceğiz.

"Aman Talat seçilmezse görüşmeler çöker, felâket olur" yaygarasına ve propagandasına gelince. Bunu söyleyenler, Sayın Talat dahil, demek ki Sayın Talat'ın halkın iradesini temsil etmediğini kabul ediyorlar ki, onun yerine halkın iradesi ile gelecek bir başkasının Talat'ın yolunda gitmeyeceğini teslim ediyorlar. Halbuki Sn. Eroğlu görüşmelere devam edeceğini söylüyor- KKTC'nin Cumhurbaşkanı olarak!

TEK DEVLET, TEK EGEMENKLİK, TEK HALK, 1960 ANTLAŞMASINA RAĞMEN KIBRIS'TA TÜM KIBRIS ADINA KONUŞACAK BİR İDARE OLUŞUNCAYA KADAR VE TÜRKİYE AB ÜYESİ OLMADAN RUMA YAMALANARAK (RUM-YUNAN İKİLİSİNİN ENOSİS TAHAKKUK ETMİŞTİR DEDİKLERİ) AB'YE GİRMEMİZİN TESLİMİYETTEN BAŞKA BİR ŞEY OLMAYACAĞINI GÖREN İNSANLARIMIZ SAYIN TALAT'A "BİZİ TEMSİL ETMİYORSUN" DEMEKTEDİR. "EGEMENLİĞİMDEN, DEVLETİMDEN, TÜRK-YUNAN EŞİTLİĞİNİ OLUŞTURAN HERŞEYDEN VAZGEÇME HAKKIN YOKTUR" DEMEKTEDİR.

İki eşit egemen, kendi kaderini tayin hakkı olan ve HALK oluşumuzun gereği "ayrı seçme-seçilme hakkımızı" Rum'la birleştirme yetkisi de bu halk tarafından Sn. Talat'a verilmiş değildir.

Makarios'un izinde olduğunu, EOKA'dan ilham aldığını EOKA'nın kendisine yön verdiğini, EOKA'nın mücadelesi henüz sona ermemiştir, "mücadele Türk askeri adadan gidinceye kadar devam edecektir"; "ben federasyon konuşuyorsam bunu benimsediğimden değil, Türk askerini adadan çıkarmanın yolu bu olduğu için konuşuyorum" diyen ve yüzde 99.5 ile "Garantilere hayır, derogasyonlara hayır" konusunda kararlı bir taraf ile egemenliğe dayanmayan bir anlaşmanın Rum'a teslimiyet olduğunu Sn. Talat bilmiyor olamaz.

Kıbrıs Türk halkının iradesini, yani devletine, egemenliğine ve Anavatanının milli, fiili ve etkin garantisine bağlı olduğunu gösterecek olan önümüzdeki seçimlerde bu iradeye gölge düşürmek, para ile, vaatlerle, gençleri Referandumda olduğu gibi aldatarak ters çevirmek eylemi inşallah bu kez başarılı olmayacaktır,

Sayın Talat'ı seçtirmek için yapılan müdahale Kıbrıs Türkünün milli iradesinden korkulduğu içindir. Sayın Talat'ın, kalıcı bir anlaşma konusunda yanıldığını bilen bir halkın iradesini ters çevirmeğe çalışmaktadırlar. 2004'de halkımıza "Annan Planına evet derseniz KKTC tanınacak ve yücelecektir" diyen Sn. Talat'ın bu kez bize dünyayı vaat etmesinin hiçbir anlamı yoktur; hele dünümüzü, yani şanlı bir direnişi, her baskıya rağmen devletimizin ilânını ve onu 27 yıl yaşatmış olmamızı karanlık bir olay olarak takdime kalkması tuttuğu yolun ne kadar yanlış olduğunu göstermeğe kâfidir. Annan Planına evet demesi için Hristofyas tarafından aldatıldığını açıklamış olan Sn. Talat'tan bu kez yeniden aldatılmamasını ve HALKIN İRADESİ ile kurulmuş olan, Cumhurbaşkanı bulunduğu, Cumhuriyetimize ve devletimize, Anayasadaki yeminine uygun şekilde, sahip çıkmasını beklemek hakkımızdır.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rauf R. DENKTAŞ yazıları