Adalete hizmet

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Adalete hizmet

İngilizce bilen hukukçularımıza ve Kıbrıs meselesi ile ilgili kişilere bir İngiliz Barister'i QC'nin, Michael Mansfield'in "Radikal bir Avukatın Hatıratı" (Memoirs of a Radical Lawyer) adını verdiği kitabı muhakkak okumalarını tavsiye ederim. Bloomsbury tarafından yayınlanan kitap 20 sterline satılmaktadır.

Adalet, yasalara rağmen, hak ve hukuk arayışı, haksızlık karşısında bir hukuk adamının dik duruşu, poliste, karakolda yapılanları yılmadan gündemde tutmak ve İrlandalıları, Filistinlileri, Kosovalıları, haklarında var olan düşmanlık havasına rağmen müdafaa etmek; bunu yaptığı için tehditler almak fakat boyun eğmemek; mert duruşu ile ceza yasasında ve mahkeme usulü ile ilgili yasalarda gerekli tadilatın yapımında öncülük etmek, özellikle, parmak izi, DNA, zehirlenme konularında bilinçli bir avukatın en meşhur polis uzmanlarının da hata yapabileceklerini kanıtlayarak, bu uzmanların şahadeti ile yıllarca hapis yatan insanları, hürriyetlerine kavuşturmak!

480 sayfalık bu kitabı heyecanla ve ibret alarak okudum. Türkiye'de, henüz varlığı tespit edilmemiş bir Ergenekon iddiası nedeniyle, aylardır tutuklu yaşayan insanları düşünerek ve üzülerek okudum.

Mansfield, hapishanelerde ziyaret ettiği sanıkların veya tutukluların yaşam şartlarını korkusuzca gündeme getirerek bu konularda da iyileştirilmeği sağlayan bir avukat. İnsan Hakları ile ilgili birçok sivil örgütte gönüllü olarak çalışan, kendini hak ve adalete adamış, bu konuda heyecanla ve bazen parasız çalışan bir avukat!

Mansfield'in "Presumed Guilty – Whale Bay – The Home Lawyer" adını verdiği başka kitapları da var!

Mansfield'in felsefesi "herkesin (bir davada) temsil edilme hakkı vardır; bir müdafaa avukatı olarak, müdafaası mümkün olmayanı da müdafaa etmek benim görevimdir" der. Bu da bana, 1968-69'da EOKA'cı diye bilinen (ve Rumlar tarafından EOKA'ya ihanette bulundukları zan edildiği için, EOKA'nın tehdidi altında hiçbir Rum avukatın müdafaalarını almadıkları) gençlerin müdafaasını kabul ettim diye, uzatılan dilleri, söylenen sözleri hatırlattı.

Mansfield'ın bu kitabı Observer, Times on line, Sunday Times, Independent gibi yayın organlarında büyük takdir kazanmıştır. Sivil hürriyetlerin bayrağını, hükümetlerin bunları bastırma eğiliminde olduğu zamanlarda, dalgalandıran ve ülkeye iyilik yapmakta büyük bir güç olarak tanımlanan Mansfield, mesleğini ve ülkesini seven herkes tarafından okunmalıdır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.