Tarih, tekrarlanmadan oluşmaktadır

Yayın Tarihi: 03/01/11 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Gerçekte yazı başlığımın doğru yazılımı "Tarih Tekerrürden İbarettir" olacaktı ama belli bir yaş grubunun altının bu başlığı anlamayacağını düşünerek, günümüz Türkçesine çevirmeye çalıştım.

Hata yapmış veya tam karşılığını da verememiş olabilirim ama bu deyim çok önemli ve ben bunu Kıbrıs'ta zaman zaman gerçekten de yaşadığımıza inanıyorum.

Tarih gene tekrarlanmaya başladı.

Yakın tarihimiz bunun örnekleri ile dolu.

Bunun örneklerinden bir tanesini de FIBA Eurochallenge Cup G Grubu'nu lider bitirmeyi garantileyen Pınar Karşıyaka basketbol takımının, Kıbrıs Rum Kesimi deplasmanında Apoel'e yaptığı maçtan sonra saldırıya uğramasıarkasından Rum liderlerin yaptıkları açıklamaların içinde gördüm.

Bu açıklamalar 55 yıl evvelsinin mantığını, kelimelerini ve tınılarını taşıyor aslında. Aradan geçen yıllar içinde detaylar değişmiş ama ana tema yerinde kalmış.

Yıllar Rumların hedeflerini ve ülkülerini hiç değiştirmemiş.Entrikaya ve takiyyeye yani düşündüğünü saklamaya dayalı politikalarını da.

Hristofyas'ın sık sık dile getirdiği "Siyasetim Türkiye'yi adadan çıkarmak ve Kıbrıs Türkleri ile Türkiye'nin arasındaki bağı koparmaktır" söylemini, ki buna Hristofyas Rum halkının genel isteğini dile getiriyor da diyebilirsiniz, diğer siyasi parti liderleri de her ortamda bu ülküyüdile getiriyorlar.

Gerek AKEL'in koalisyon ortağı DIKO Başkanı MariosKaroyan'ın gerekse de EDEK, Evro.Ko ve Ekologlar partilerinin başkanlarının masumane tavırlarla söyledikleri "Bizim Kıbrıslı Türklerle bir sorunumuz yok. Mücadelemiz Türkiye ile. Türkiye'yi adadan atana kadar her yolu deneyeceğiz" sözleri bana elli beş yıl evvel bunların babalarının dağıttıkları broşürlerde dile getirdikleri düşüncelerini çağrıştırdı.

EOKA'nın 1 Nisan 1955'de kurulduktan sonra sık sık dağıttığı broşürlerde,önemle üzerinde durduğu konulardanbir tanesi ve neredeyse de her broşürde yer alan "İki düşmanımız vardır. Birincisi İngilizler, ikincisi Türklerdir. İngilizleri adadan kovacağız sonra da Türkleri imha edeceğiz. Gayemiz Enosis'tir. Her ne pahasına olursa olsun vazifemiz bu gayenin gerçekleşmesidir." hedefi idi.

Bu düşüncelerini eyleme dönüştürmek için çok beklemediler ve 1955 yılında İngilizlere karşı tamamen kalleşçe yöntemlerle başlattıkları silahlı saldırılarını kısa bir müddet sonra da Kıbrıslı Türklere yönelttiler.

Binden fazla Kıbrıslı Türkü kalleşçe yöntemlerle şehit edip, 32 bin Türkü de yüzyıllarca yaşadıkları 103 köyü arkalarında evlerini, tarlalarını, işyerlerini, hayvanlarını, atalarının mezarlarını ve acı tatlı tüm hatıralarını geride bırakarak terk etmeğe mecbur bıraktılar.

Hedefleri adayı Türklerden arındırmaktı.

Ya öldürerek ya da göçe zorlayarak.

Aradan geçen 55 yılda hiç akıl koymadıkları, hala aynı düşüncede oldukları ve geçmişten hiç ders almadıkları net bir şekilde görülüyor.

55 yıl önce söylediklerini günümüzde birazcık değiştirmişler ve cümle içindeki "İngilizler" kelimesini çıkarıp yerine "Türkiye" kelimesini koymuşlar.

Geri kalan kelimeler tamamen aynı, mantık aynı, hedef aynı, kafa da aynı.

Akıllarınca Avrupa Birliği'ni ve Hıristiyan dünyasını arkalarına alacaklar ve her tür politik entrika ile önce Türk askerinin adadan gitmesini sağlayacaklar, sonra 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'ndan kaynaklanan Türkiye'nin ada üzerindeki Garantörlüğünü ve Garanti Anlaşmalarını iptal ettirecekler, sonra da Türkiye'nin ada üzerinde ve Kıbrıslı Türkler üzerinde hiçbir etkin ve fiili müdahale hakkı kalmayınca da adayı Kıbrıslı Türklerden, 1963-74 yılları arasında yaptıkları gibi soykırım uygulayarak temizleyecekler.

Hedefleri, amaçları, gayeleri ve ülküleri bu.

Umarım "Dimyat'a giderken evdeki bulgurdan olmazlar".

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Prof. Dr. Ata ATUN yazıları