Kutsal ittifaka hazır olun

Yayın Tarihi: 07/09/11 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, İsrail komandolarının Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda gerçekleştirdikleri saldırı ile ilgili olarak BM tarafından hazırlanan raporun New York Times gazetesine sızdırılması sonrasında yaptığı açıklama gerçekten de politika dünyasında bir şok yarattı.

Hem de güçlü bir şok.

Şok şimdi yavaş yavaş geçiyor.

İsrail, Türkiye'ye karşı kendi elini güçlendirmek için çevrede dostlar arıyor.

Bulabileceği dostları, Türkiye'nin düşmanları, veya da Türkiye'den kuyruk acısı olanlar olabilir ancak.

Dönemin Rum Meclisi Başkanı ve EDEK partisinin kurucusu Dr. Vassos Lissaridis, 70'li yılların sonunda Trodos dağlarında ASALA militanlarının eğitilmesi için kamp açmıştı. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra da PKK teröristlerini eğitmek için aynı bölgede bir kamp daha açtı.

Türkiye'ye karşı faaliyetlerini geliştirip, PKK ve ASALA'ya gönderilen silahların transit ve evrak değiştirme merkezini de Limasol Limanı yapmıştı.

PKK teröristlerinin başı Apo'ya da Mavros Lazaros adına C015918 numaralı Kıbrıs Rum Cumhuriyeti pasaportunu bizzat kendisi hazırlatmış ve diplomatik kurye ile elden kendisine göndermişti.

Rumların Kürt terör Örgütü PKK ve Ermeni terör Örgütü ASALA ile sıkı ilişkileri, "Düşmanımın düşmanı benim dostumdur" felsefesi ile 70'li yıllarda başlamıştı.

Şimdi bu Kutsal İttifak'ın içine İsrail'de ister istemez, bölgede Türkiye ile tek başına karşı karşıya kalmamak için girmek zorunda.

Yunanistan, Ermenistan, Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve PKK'ın bundan sonra Türkiye'ye karşı güçlü bir ittifak oluşturacakları kesin.

Amerika'da güçlü bir konumda olan Yahudi Lobisi, aynı konumda olan Ermeni Lobisi ve Helen Lobisi ile işbirliği içine girecek ve gerek Temsilciler Meclisinden, gerekse de Senato'dan arka arkaya Türkiye aleyhine hep birlikte çalışarak kararlar çıkartacaklar.

İlk çıkartacakları karar sözde Ermeni soykırımının ABD senatosundan geçirilmesi olacak. Aslında bu karar ABD senatosu ve Temsilciler Meclisini de gülünç duruma sokacak. Çünkü aynı Senato ve Temsilciler Meclisi Türkiye'nin Kurtuluş Savaşından sonraki yıllarda yaptığı bir toplantıda böylesi bir olayın yaşanmadığı kararını almıştı.

Her ne kadar Amerika artık batağa doğru sürükleniyorsa da ve Temsilciler Meclisi ile Senatosunda alacağı kararların pek bir Kıymet-i Harbiyyesi yani değeri olmayacaksa da bunları hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Bölgesel çıkarların Politikayı nasıl çirkin bir şekilde acımasızca kullandığını ibretle izleyeceğiz.

Yunanistan her ne kadar içine düştüğü bataktan kurtulmak ve bütçesinde 500 milyon Euro'luk kısıtlama yapabilmek için Yunan kara kuvvetlerini oluşturan 5 ordu biriminden 1 tanesini, 10 tümenden 5 tanesini ve 24 tugaydan 11 tanesini iptal kararı almışsa da İsrail ile savunma işbirliği protokolü imzaladı.

İsrail, Türkiye'nin güney doğusunda süregelmekte olan terörün kaynağı olan PKK ve de Kuzey Irak'taki Barzani ile de Irak'ın işgalinden sonra işbirliği içine girmişti. Şimdi bunu daha da pekiştirecek. Peşmergelere eğitim verecek, silahla donatacak ve bütün gücü ile Türkiye'ye karşı kullanacak.

Hedefi Türkiye Hükümetlerine, güney doğuda çıkaracağı sorunlarla nefes aldırmamak, askeri ve ekonomik yönden gelişmesini baltalamak olacak.

ABD'nin Avrupa Birliği'nin bu gelişmeler karşısındaki tavrı 21. Yüzyılın tarihinin yazılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır.

Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın, "AB ile ilişkilerimizi dondururuz" sözünü ABD ve AB blöf olarak değerlendirip, en güçlü dayanağı, müttefiki Türkiye'yi kaybetmeyi göze alırsa, tarih kendilerini asla affetmeyecek ve her ikisi de dağılma sürecine girecektir.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Prof. Dr. Ata ATUN yazıları