Başpiskopos seçimlerde taraf

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Başpiskopos seçimlerde taraf

Kıbrıs Rum Başkanlık seçimlerinde ilk turda başa görüşecek olan adaylar yavaş yavaş belirginleşmeye başladı.

Yunan Milliyetçisi DİSİ'nin Genel başkanı Nikos Anastasiades ile Bağımsız aday (!) Yorgos Lillikas şimdilik favoriler olarak görülüyor.

Yorgos Lillikas'ın adından önce yer alan "Bağımsız aday" kelimelerinin sonuna bir ünlem işareti koydum. Kasıtlıydı bu işaret.

Her ne kadar Lillikas ortaya "Bağımsız aday" olarak çıktıysa da dilim aslında kendisine "Bağımsız" demeye varmıyor.

Yorgos Lillikas, Annan Planı döneminden evvelki onlarca senesini hep "Aşırı solcu" ve "Emperyalizm Düşmanı" olarak yaşadı, aşırı solun önde giden bir militanı olarak faaliyetlerini sürdürdü, bayrak taşıdı, TV'lere radyolara çıktı ve basında yazılar yazdı.

Bir gece ansızın ne oldu bilinmez, herhalde başına saksı düştü ve aşırı "Kıbrıs Rum Milliyetçisi" olarak meydanlara çıkmaya başladı.

EOKA'nın İngilizlere karşı acımasız faaliyetlerde bulunduğu yıllarda genç bir avukat olarak adaya dönen ve EOKA'nın siyasi planlayıcısı görevinde bulunan, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk Kabinesinde Makarios'un en güvendiği bakan olan ve Türkleri adadan silmek için EOKA'nın yaptığı AKRİTAS planının mimarlığını yapmış olan eski Rum Cumhurbaşkanlarından Tasos Papadopulos'un "Altın Prensi" oluverdi aniden Lillikas.

Papadopulos, başına saksının düştüğü o geceden sonra kabinesinde görev verdi Lillikas'a, üstelik te "Dışişleri Bakanlığı" görevini verdi kendisine, Türklere saldırmak ve zırnık taviz vermemesi kaydıyla.

Lillikas'ı, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisosotomos yerden göğe kadar destekliyor. Dün, Rum Yönetimin resmi TV ve Radyo kanalı olan RİK'e yaptığı açıklamada II. Hrisostomos, Kıbrıs sorunundaki tezlerin yakınlığı nedeniyle ilk tercihinin Yorgos Lillikas, ulusal konuyla ilgili açıklamalarından dolayı da ikinci tercihinin Nikos Anastasiadis olduğunu söyledi.

II. Hrisosotomos'un bu açıklamasından yüzde 51 Lillikas'ı, yüzde 49'da Anastasiadis'i desteklediğini düşünürseniz çok aldanırsınız. Başpiskopos'un desteği yüzde 90 Lillikas'a, yüzde 10'da Anastasiadis'edir. Gerçekte Anastasiadis'i kerhen desteklemektedir Başpiskopos, onun kıstaslarına göre kötülerin en iyisi olduğundan.

Lillikas'ı desteklemesinin nedeni de, yeşil gözüne kara kaşına değil, Kıbrıs Rum Kilisesinin tezleri olan Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Helenizminin hayatta kalması konularına Lillikas'ın sıkı sıkıya bağlı olmasıdır.

Lillikas konusu DİSİ - DİKO işbirliğine de gölge edecek gibi gözükmekte. Her ne kadar DİKO başkanı Marios Karoyan ve Merkez Komitesi üyelerinin çoğunluğu, DİSİ ile işbirliği yapmaya ve Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Meclis Başkanlığı ve 3 bakanlık karşılığında Nikos Anastasiadis'i desteklemeye sempatik bakıyorsa da, Papadopulos'un oğlu, Lefkoşa DIKO Milletvekili Nikos Papadopulos bu işe karşı.

Papadopulos'un gönlü Lillikas'tan yana ve babasının izinde gidiyor. Avrupa Parlamentosunda her fırsatta Türkiye ve KKTC düşmanlığı yapan Antigoni Papadopulos da (soyadları benziyor sadece) soyadıdaş'ı destekliyor.

Seçim tarihi yaklaştıkça, Rum siyasi partileri arasındaki kamplaşmanın artacağı, özellikle de Kilise ile birlikte EDEK, EVRO.KO ve EKOLOGLAR'ın ağırlığını koyacağı tarafın daha şanlı olacağı ortaya çıkıyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.