İnternet haberciliği nerede?

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

A- A A+

İnternet haberciliği nerede?

Kıbrıs Postası KKTC'de, İnternet Haberciliği konusunda önderlik yapmaktadır. Mahkemelerimiz, polis örgütümüz ve Bakanlıkların Basın müdürleri ile kurulmuş olan sağlıklı iletişim, Kıbrıs Postası'na içinde yaşanılan günde gelişen olayları anında okuyucusuna bildirebilmek olanağını tanımıştır.

Kıbrıs Postası ekibinin, yabancı basını düzenli olarak taraması nedeni ile KKTC dışında yaşanan olaylar ve gelişmeler okuyucuya hemen iletilmektedir.

Haberciliğin en önemli kısmı, çamur atmadan veya da yasalardaki açıkların arkasına saklanmadan doğru haberi, en kısa zamanda okuyucuya ulaştırmaktır. Kıbrıs Postası kurulduğu günden beri bu hizmeti çok sağlıklı bir şekilde okuyucuya vermektedir.

Bazı internet haber siteleri, ellerindeki yayın olanaklarını şantaj yapmak veya da kişileri karalamak, zan altında bırakmak için kullanmaktadır ki, bu yöntem uzun vadede bir çok okuyucunun siteden kaçmasına yol açmaktadır. Maalesef bu yönetimi ülkemizde çirkince uygulayan birkaç tane internet haber sitesi bulunmaktadır.

Bu sitelerin bu çirkin davranışları nedeni ile okuyucunun internet sitelerine olan güvenleri de azalmaktadır. Sistem yaygınlaşmak ve daha çok okuyucu toplamak istiyorsa, kendini ayıklamak zorundadır.

Bir çok tanıdığım meraklı haber okuyucusu, kişileri yuvarlak cümlelerle zan altında bırakmaya çalışan, karalamaya gayret eden ve yanıltıcı haberler yayınlayan bu tür sitelerden yavaş yavaş ayrılmışlardır. Konu açıldığında da bu sitelerden ve sitelerin yöneticilerinden de adeta nefretle bahsetmektedirler.

Zaman içinde, okuyucu azlığı nedeni ile bu siteler kapanmak zorunda kalacak olsalar da, artık bilişim suçları ile ilgili yasalar da Meclisimiz tarafından çıkarılmaya başlanmalıdır.

İnternet haber sitelerinin, dünyanın bu hızlı teknolojik gelişim süreci içinde, basım yolu ile okuyuculara ulaşan gazetelerin ve dergilerin yaşamlarını olumsuz etkileyeceği kesindir. Amerika ve Avrupa'da çok yakından tanıdığım, abonesi olduğum ve yıllardır okuduğum birkaç önemli uluslararası dergi, basılı yayın hayatına son vererek, varoluşlarını internet üzerinden sürdürmek kararını almışlardır. Bir dönem milyon adet basım yapan ve satan bu dergilerin, basıma son verip internet üzerinden yayınlarına devam etmek kararları, gerçekte yazılı basının geleceğine de ışık tutmaktadır.

Tanıdığım bir çok ciddi okuyucu günümüzde, daha erken bir zamanda habere ulaşabilmek ve kendi seçtikleri ortam ve zamanda haberleri okuyabilmek için Türkiye'nin önde gelen gazetelerinin internet aboneleri olmuşlardır.

Bir aylık internet gazetesi abone ücretinin, neredeyse KKTC'de satılan Türkiye gazetelerinin bir günlük ücretine eşit olması nedeni ile bu abonelik maddi açıdan da kendilerine çok çekici gelmiştir. Yıllardır yerli gazetelere ilaveten günde bir tane de Türkiye'de yayınlanan bir gazete satın alan arkadaşlarım, şimdi basılı gazete almak yerine asgari dört tane Türkiye'de yayınlanan internet gazetesinin aboneleri olmayı tercih etmişlerdir.

Kıbrıs Postası bu değişimi iyi yakalamıştır.

Sayfa yapısını değiştirmesinin zamanı gelmiştir. Klişeleşmiş ve internetin her köşesinde rastlanılan dikey ve yatay olarak haberlerin dizildiği haber siteleri görünümünden çıkarak, hareketli ve sayfaları bir dokunuşla kendiliğinden çevrilebilen, okuyucuyu yapısı, hareketliliği ve renkleri ile mutlu eden ve kendine çeken sanal bir gazete formatına dönüşmesinin çalışmasını başlatmalı ve gerçekleştirmelidir.

Öncülük ve liderlik, yeniliğe yelken açan, var olanı sadık bir şekilde uygulayan değil, hep gelişme içinde olan ve bunları sık sık kullanıcısına sunan kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar dünyasında "Apple" şirketi ile "Microsoft şirketlerinin liderlikleri para gücü ile değil, kullanıcılarına devamlı olarak sundukları yeniliklerle yıllardır devam etmektedir.

Bu her konuda böyledir. Yeni model otomobillerinde kullanıcıya yenilikler sunmayan şirketlerin araçları, fiyatı ne olursa olsun artık eski satış grafiğini tutturamamaktadır.

Kıbrıs Postası da, liderliğini sürdürmek ve hep "1" numarada kalmak istiyorsa, internette benzeri olmayan bir şekil, görünüm ve kullanım kolaylığı ile kendini yenilemenin çalışmasını şimdiden başlatmalıdır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.