Müzakereler ne vakit başlayacak

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.41

7.57

$

6.82

A- A A+

Müzakereler ne vakit başlayacak

Cumhurbaşkanı Talat ile Hristofyas'ın sürdürdükleri müzakerelerin 2. aşamasının ilk görüşmesi 3 Eylül'de yapılacaktı, Rumların yapay olarak Yeşilırmak'ta çıkardıkları sorun nedeni ile Hristofya masaya oturmaktan vazgeçti ve bir hafta sonraya erteledi.

Aslında Hristofyas'ın kuyruğu bu aralar fena sıkışık. 14, 15 ve 16 Eylül'de Ulusal Konsey var. 16'sında Hristofyas'ın yazlığında yemek yenileceği için çıngar 14 ve 15 Eylül'de kopacak. Hristofyas'ı bu iki günde Rum Siyasi Parti başkanları "Siga"ya çekecekleri için yapabildiğince müzakereleri ertelemek zorunda.

Bu nedenle de Ayios Mamas Kilisesindeki Ayini bahane ederek Yeşilırmak geçişinde yapay bir kriz çıkarttırdı ve 3 Eylül'de başlaması gereken Müzakereleri 10 Eylül'e erteletti.

BM açıkça müzakerelerin kesilmesinden Rum tarafını suçladı ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, başarısızlığı isteyen güçlerin tuzağına düştüğü düşüncesinde. Otobüslere, listelerde adı bulunmayan kişilerin maksatlı olarak bindirildiği görüşü hakim BM yetkililerinde.

Downer'in ise sabrı tükenmiş durumda.

Downer İkinci aşamaya, müzakerelerin akıbeti açısından kritik bir deneyim olarak bakmaktaydı ama önünde aniden geçmişte onlarcası Rumlar tarafından sahnelenmiş yeni tür bir Bizans entrikası buluverdi ve ipler koptu.

Rumlar kaçın kurrası.

Daha Yeşilırmak olayı gibi nicelerini bu müzakereler sürecinde sahneye koyacaklar ve masadan Türkleri suçlayarak kaçacaklar.

Amaçları hem adanın tümüne hakim olana kadar müzakereleri süründürmek hem de Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü katılım müzakerelerini sabote ederek taviz koparmak.

17 Eylül'de müzakere olmayacak.

AB'nin, 17 Eylül'de zirve toplantısı çağırması dolayısıyla Hristofyas AB'yi bahane ederek, Eylül'ün 3.cü haftasında masaya oturmaktan kaçınacak. Hazırlanmam gerekir bahanesi ile müzakereleri 24 Eylül'e erteleyecek.

10 Eylül'de yapılması planlanan müzakere ise bence çok yapay ve göstermelik geçecek. Ana başlıklar ile ilgili herhangi bir elle tutulur konu tartışılmayacak. Açıkçası ayın 10'unda yapılacak bu görüşme, Hristofyas'ın kuyruğu kapanda olduğu için fasa fiso ile geçecek.

10 Eylül görüşmesinde büyük bir olasılıkla Yeşilırmak kapısında Rumlar tarafından yaratılan yapay sorun ile "Telefonu kim açtı" konusu tartışılacak. Hristofyas hemen Talat'a saldıracak ve verdiği sözleri tutmamakla suçlayacak, kendisini de müzakereleri devam ettirmek isteyen havari gibi tanıtmaya yeltenecek. CB Talat ise Yeşilırmak olayının doğrusunu ve Telefonu kimin açtığını açıklayacak.

Telefon işi ise çok ilginç boyutta.

Rum basını birkaç gündür ısrarla Yeşilırmak olayından sonra Hristofyas'ın Cumhurbaşkanı Talat'a telefon açtığını yazmakta.

Bu işte bir gariplik var ve bu bilgi bana çok mantıksız geliyor açıkçası.

Hristofyas hem müzakerelerden kaçıyor, hem de CB Talat'a telefon açıyor "Hadi gel görüşelim" diye. Bu iddiaya Kantara'nın keçileri bile güler.

Rumların niyetinin Aralık ayında yapılacak BM Genel Kurulunda Türkleri masadan kaçan ve müzakereleri geciktiren taraf olarak lanse etmek istedikleri çok açık olarak ortada. Bunu kimse yutmaz.

Bence Sayın Cumhurbaşkanımız bu tuzağa düşmemeli.

Adaya barışın gelmesi için çalışanın, müzakerelerin devamını ısrarla isteyenin Türk tarafı olduğunu ve bunun için de her girişimi Türk tarafının yaptığını açıklamalıdır.

Bence müzakerelerin devamını sağlamak için son derece iyi niyetle masaya davet telefonunu Sayın Cumhurbaşkanımız yapmıştır ve bunu da çekinmeden dile getirmelidir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.