Rum siyasi aktörleri-4

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Rum siyasi aktörleri-4

"Kıbrıs Rum tarafındaki politik sahnede neler olup bittiğini anlamak için önce Rum siyasileri ve Rum siyasi partilerin politik yelpazedeki yerleri ile geçmişlerini bilmek, bu yapılaşmayı kavrayabilmek için de, biraz da olsa Kıbrıs'ın tarihi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor" ……

Avrupa Partisi, "EVROKO":

Kelimesi kelimesine çeviri yapıldığı vakit bu partinin Türkçe adı "Avrupalı Parti" veya "Avrupa'ya mahsus Parti" olmalıydı ama bu güne kadar süregelen kullanım "Avrupa Partisi" şeklinde oldu.

Parti adının Rumca yazılışı "????????? ?????" ve okunuşu da "Evropaiko Komma".

3 Temmuz 2005 tarihinde kuruldu.

Kuruluş hikayesi aslında partinin felsefesini ve siyasi yelpazedeki yerini de çok iyi bir şekilde gözler önüne seriyor.

Avrupa partisi, 2005 yılında "Yeni Ufuklar" ve "Avrupalı Demokrasi" adlı iki küçük Rum siyasi partisinin birleşmesinden doğdu. Genelde Rum siyasi hayatından bu tür birleşerek yeni bir parti kurmak alışkanlığı ve geleneği yoktur.

Yeni Ufuklar (Neoi Orizontes, New Horizons) adlı siyasi parti 27 Mayıs 2001 Rum Meclisi seçimlerinde oyların %3'ünü alarak Meclise 1 milletvekili sokmayı başarmış bir partidir.

24 Nisan 2004 Annan Planına Referandumunda DISY Merkez Yönetim Kurulu'nun "Evet" yönünde karar alması ve partililerine "Evet" oyu vermeleri yönünde çağrı yapmasına karşı çıkan ve parti ilkelerine karşı gelerek "Hayır" propagandası yapan dört Milletvekili (Şillouris, Prodromou, Erotokritou ve Taramoundas) partiden ihraç edilmeleri sonrasında "Avrupalı Demokrasi" adlı yeni bir parti kurdular.

Rum Meclisinin 2006 seçimlerinden bir yıl evvel "Yeni Ufuklar" ve "Avrupalı Demokrasi" adlı bu iki parti birleşerek 3 Temmuz 2005 tarihinde "Avrupa Partisi"ni oluşturdular.

21 Mayıs 2006 seçimlerinde "Avrupa Partisi" oyların %5.8'ini alarak 56 kişilik Rum Meclisinde 3 sandalye sahibi oldu.

17 Şubat 2008 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Nikos Koutsou'yu Cumhurbaşkanı adayı çıkaran EVROKO oyların %4.2'sini alarak yarışı 4.cü sırada bitirdi. Parti Başkanı, kurucu milletvekili Demetris Şilluras'dır.

Parti açıklamasında ve politik literatürde merkeziyetçilik ideolojisi ile hareket eden siyasi parti olduğu yazsa da, Yunan Milliyetçiliğinden ziyade Kıbrıs Rum Milliyetçiliği güden ve Türklerle ortak bir devlet kurulması fikrini benimsemeyen bir partidir.

Özellikle dönüşümlü de olsa bir Kıbrıslı Türk'ün müzakereler sonrasında kurulacak ortak devlette Cumhurbaşkanı olmasına karşı görüş beyan etmektedirler. Olası bir antlaşmadan sonra, sayısı ne olursa olsun gerek Türk askerinin gerekse de Türkiye'den gelip adaya yerleşen ve KKTC vatandaşı olan kişilerin adada kalmasına da şiddetle karşı çıkmaktadırlar.

Bu görüşlerini de saklayabilmek ve kamufle edebilmek için de Kıbrıs sorununa müzakereler sonrasında getirilecek çözümün Birlemiş Milletler kararlarına ve Genel Sekreterin raporlarına harfiyen uygun, "Avrupa Birliği Müktesebatı" (European Acquis) ve "İnsan Hakları" ile de tamı tamına uyumlu olmasının partilerinin prensibi olduğunu her fırsatta dile getirmektedirler.

24 Nisan 2004 Annan Planı referandumunda Kıbrıslı Rumların verdikleri %76 oranındaki "Hayır" oylarının dikkate alınmasını ve bu karara da koşulsuz olarak saygı duyulmasını talep etmektedirler.

AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olmasını, AB'nin yapay ayrılıkları ortadan kaldırmak prensibinin adada uygulanmasını ve Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların birleşik bir Kıbrıs devleti içinde ırksal ayrılık olmadan birlikte yaşamaları gerektiğini savunmaktadırlar.

Konum ve sınıflama olarak fanatik, sağcı ve Kıbrıs Rum Milliyetçisi bir partidir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.