Sendikalar ve Halkın Yargısı

Yayın Tarihi: 10/02/10 07:55
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Vatandaş artık Sendikaların açıklamalarına pek rağbet etmiyor.

Yollarda, işyerlerinde, devlet dairelerinde, kahvelerde ve restoranlarda karşılaşıp konuştuğum insanımız artık pekde sendikaların sözüne inanmıyor, isteklerinde çok ta haklı bulmuyor kendilerini.

Sendikaların, aşırı isteklerle yıllar içinde hem devleti hem de birçok kuruluşu batırdığı inancında pek çok insanımız.

Halkımız, 1974 Mutlu Barış Harekatı sonrasında kurulan bir çok Kamu İktisadi Teşebbüssünün, yönetimden ziyade Sendikaların bitmez tükenmez istekleri ve açgözlülüğü nedeni ile battığını yüksek sesle örnekleri ile dile getiriyor artık.

13.cü, 14.cü maaşların, Bayram, doğum, ölüm, evlenme günlerinde ödenen ikramiyeler ile yıllık elbise katkılarının ve buna benzer birçok maaşa ilave hak edilmemiş parasal gelirin yıllar içinde tek taraflı grev yasası ile zorla alındığı inancında.

Bence halkın bu denli şikayetinden sonra sendikacılar ikide birde iktidardakileri suçlayacaklarına ellerine bir ayna alıp kendilerine de bakmalılar.

Vatandaş artık sendikaların hükümetten talep edecekleri her isteğin, dönüp dolaşıp kendi ceplerinden çıkacağının farkında.

Özellikle de sendika başkanlarının devletten maaş çekip, işe gitmemelerine, bütün gün sendikada oturup ahkam kesmelerine ve televizyonlarda boy göstermelerine çok kızıyor.

Birçok vatandaş "Ben artık sendika başkanlarının maaşını ödemek istemiyorum. Sendika üyelerinin ödedikleri aidatlardan alsın maaşını işe gitmediği günler. Sendika ödesin emeklilik primini ve emeklilik ikramiye yatırımını" diyor artık.

Kulaklarımla duyduğum bu yorumlar, ne bir eksik ne bir fazla, aynen bu şekilde. Gerçekleri dile getirmekten çekinmiyor insanımız.

Özellikle de artık sendikaların her yıl hükümetle maaş artışı konusunda toplu görüşme yapacağına, ellerini insafsızca ceplerine attıkları vatandaşlardan kurulmuş bir heyetle görüşme yapmasının talep ediyor insanımız.

Vatandaşlardan kurulu bu heyet, sendikaların talepleri doğrultusunda sırtına yüklenecek vergi artışlarını kabul ederse, maaş artışının yapılmasını istiyor.

Greve ise Sendikaların vatandaşlardan kurulu bu heyetle yapılan görüşmeden sonra bir görüş birliğine varılırsa gidilmesini istiyor. Sendikacıların akşam yatıp, sabaha grev kararı almasından artık hoşlanmıyor artık insanımız.

Verilmeyen hizmetler karşılığı istenen ve "Fazla Mesai" altında alınan fahiş ücretler ise vatandaşın bir başka sendika kökenli şikâyeti. Özellikle de yaz mesaisini fırsat bilip, işleri öğleden sonraya atan memurlara çok kızıyor insanlarımız ve buna acilen son verilmesini istiyor. Belli ki bıkmış usanmış bazı açıkgöz geçinen memurlar tarafından haksızca soyulmaktan.

Kamuya toplu olarak hizmet verilen yerlerde artık "Fazla Mesai" karşılığı hizmet verilmesi yerine vardiya usulü çalışmanın yürürlüğe konmasını, Kamu görevinde reform yapılmasını, ceza ile ödüllendirmenin de yürürlüğe konmasını istiyor vatandaşımız.

Aslında vatandaşın istediği ama adını koyamadığı talebi, "Sendikaların, Sendikal Hakların ve Sendikalar ile ilgili Yasanın tekrar gözden geçirilmesi"….

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Prof. Dr. Ata ATUN yazıları