YENİERENKÖY
okuma süresi: 8 dak.

Yenierenköy Lisesi’nde çocuklar arasında çıkan kavgada ağır yaralanan Samet gözlerini açtı…

Çocuklar arasındaki kavgada yaralanan Samet gözlerini açtı…

Geçtiğimiz günlerde Yenierenköy Lisesi’nde öğrenciler arasında kavga çıkmış ve bir öğrenci kavga sonucunda yoğun bakıma kaldırılmıştı. Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurul Başkanı Dr. Havva Dağsever, söz konusu çocuğun gözlerini açtığını ve durumunun giderek iyiye gittiğini belirtti

Yayın Tarihi: 28/02/20 10:04
Güncelleme Tarihi: 28/02/20 10:38
okuma süresi: 8 dak.
Çocuklar arasındaki kavgada yaralanan Samet gözlerini açtı…
A- A A+

Kıbrıs Postası - Tünay MERTEKÇİ

Yenierenköy Lisesi’nde geçtiğimiz günlerde yaşları 13 ile 15 arasında değişen iki grup çocuk arasında kavga çıkmış ve bunun sonucunda Samet Sönmez başına aldığı darbeler sonucu kafatası çatlayarak beyin kanaması geçirmişti. Polise yansıyan olay sonrasında yaşları 13 ile 15 olan iki çocuk ise tutuklanmıştı. Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurul Başkanı Dr. Havva Dağsever, olayın yaşandığı günden itibaren ivedilikle gerekli araştırmaların yapıldığına dikkat çekti ve söz konusu öğrencinin babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde,öğrencinin gözünü açtığı ve durumunun iyiye gittiğini söyledi. Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel ise 15 yıldır şiddetin çok ciddi bir sıkıntı haline geleceğini söylediklerini belirtti. Okullarda okul sosyal hizmeti alanının açılması gerektiğini de belirten Başel, orta eğitim kurumlarımızda şiddetin en ciddi sıkıntı olduğunu ifade etti.

DAĞSEVER: GEREKLİ ÇALIŞMALAR HIZLA YÜRÜTÜLÜYOR

Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurul Başkanı Dr. Havva Dağsever, olayın yaşandığı günden itibaren, ivedilikle, gerekli olan araştırmaların taraflarından yapılıyor olduğuna dikkat çekti. “Öğrencilerimizin bu denli birbirleriyle yaşamış oldukları olumsuz tutum ve hareketlerden dolayı gerekli çalışmalar bakanlığımız tarafından hızla yürütülmektedir” diyen Dağsever, olayda yaralanan öğrenciyle ilgili her gün bilgi aldıklarını belirtti.

“ÖĞRENCİ GÖZÜNÜ AÇTI”

Ailesi ile iletişimlerinin her gün devam ettiğini vurgulayan Dağsever, “Bugün baba ile yaptığım telefon görüşmesinde öğrencimizin gözünü açtığı ve durumunun giderek daha iyiye gittiği haberini kendisinden aldım” dedi. Dağsever, en erken zamanda söz konusu öğrencinin sağlığına tamamen kavuşmasını ve okuluna geri dönmesini de diledi.

“OKULLARDA HİZMET İÇİ EĞİTİMLER VERİLİYOR”

Göreve geldikleri günden itibaren, ‘Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurul Başkanlığı ve Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi’ işbirliğiyle hizmet içi eğitimler yaptıklarını vurgulayan Dağsever, bunlara ilaveten bu gibi şiddet olaylarına karşı da okullarda hizmet içi eğitimler verildiğini kaydetti. Bu hizmet içi eğitimlerin verilmeye devam edeceğini vurgulayan Dağsever, şiddetle ilgili akran zorbalığı ve akran uyuşması konularında öğretmenlere ileriki günlerde seminer verileceğine dikkat çekti.

“BAĞIMLILIK VE ŞİDDET ÜZERİNE ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK”

Dağsever, “Öğrencilerimizi bu gibi şiddet olaylarından uzak tutmak için doğa yürüyüşlerine ve spora karşı yönlendirme çalışmalarımız hassasiyetle yapılmaktadır” dedi. Bağımlılık ve şiddet üzerine gençlerin katılacağı bir çalıştayın da düzenleneceğini vurgulayan Dağsever, akabinde çalıştaya katılacak öğrencilerin kendi okullarında arkadaşlarına ve öğretmenlerine sunumlarını gerçekleştireceğini vurguladı.

BAŞEL: ŞİDDETİN ÇOK CİDDİ SIKINTI OLACAĞINI 15 YILDIR SÖYLÜYORUZ

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel: Şiddet çok ciddi bir sıkıntı olacak diye 15 yıldır bunun önlemlerinin alınması gerektiğini söylediklerini belirten Sosyolog Barış Başel, uzun zamandır‘koruyucu-önleyici’ eğitimsisteminin parçası haline gelmesi gerektiğini vurguladıklarına dikkat çekti.Ülkemizde özellikle yönetim açısından bakıldığı zaman ‘duvara toslamak’ gibi bir öğrenme özelliğinin olduğunu söyleyen Başel, “İlla ki bir sorun olduğu zaman toplum konuşur ama gereken çoğu şey yapılmaz, ertelenir” dedi. Kadın cinayetlerinde, çocuklarla ilgili sıkıntılarda da bunun görülebildiğini ifade eden Başel, okullarda ‘okul sosyal hizmeti’ denilen alanın açılması gerektiğini söyledi.

“NEFRET SÖYLEMİ ÇOK NORMAL HALE GELDİ”

Yıllarca kendilerinin ‘Şiddetin bir kültür haline dönüşeceği’ uyarısında bulunduklarını ifade eden Başel, maç dahi izleyemeyen bir topluma dönüştüğümüzü ve sözel şiddetin de çok normalleştirilmiş olduğunu kaydetti. Nefret söyleminin de çok normal hale geldiğini ifade eden Başel, trafikte de hoş görü kültürünün ortadan kalktığını belirtti.

“UZUN SOLUKLU, EMEK HARCANAN BİR SÜREÇ”

“Duvara yumruk vuran, etrafındakieşyalara zarar veren, bağırmanvb. davranışlar sergileyen genç insanlar mutlaka uzman desteği almaları gerekmektedir” diyen Başel, bunun ertelenecek bir şey olmadığını söyledi. Ancak bir suç unsuru olduğunda yardım alma durumunun ortaya çıktığını ifade eden Başel, sürekli bir izleme programına gerek duyulduğunu ve bunun çok uzun soluklu emek harcanan bir süreç olduğunu ifade etti.

“SORUN KEMİKLEŞMEDEN HAMLE YAPILMALI”

Sadece fiziksel şiddetin değil akranların bir birine karşı uyguladığı psikolojik şiddetin de okullarda çok olduğunu söyleyen Başel, orta eğitim kurumlarımızda şiddetin en ciddi sıkıntı olduğunu ifade etti. Başel ayrıca, devletin, şiddeti, uyuşturucu gibi kemikleşen bir sonuç haline dönüşmesine imkan tanımadan hamle yapması gerektiğine de dikkat çekti.

YENİERENKÖY LİSESİ’NDEKİ OLAY İLK DEĞİL

Yenierenköy Lisesi’nde geçtiğimiz günlerde yaşları 13 ile 15 arasında değişen iki grup çocuk arasında kavga çıkmış ve bunun sonucunda Samet Sönmez başına aldığı darbeler sonucu kafatası çatlayarak beyin kanaması geçirmişti. Daha sonra bu olayların Yenierenköy’de ilk kez yaşanmadığı ortaya çıktı. Youtube’a 2013’te yüklenen videolarda söz konusu lisedeki öğrencilerin birbirlerine yumruk salladığı ve tehlikeli hareketler yaptığı görüldü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör