×
banner
banner
banner
Ana Sayfa ALSANCAK
banner
Alsancak'ta Deniz Festivali başladı... Festivalde konuşan siyasiler, sorunların da planlı şekilde çözüleceğini duyurdu

Alsancak'ta Deniz Festivali başladı... Festivalde konuşan siyasiler, sorunların da planlı şekilde çözüleceğini duyurdu

Giriş Tarihi: 23/08/2019
08:42
Alsancak'ta Deniz Festivali başladı... Festivalde konuşan siyasiler, sorunların da planlı şekilde çözüleceğini duyurdu
Alsancak Belediyesi'nin düzenlediği Deniz Festivali'nin 5.'si başladı... Festivalde konuşan siyasiler, bölge halkına seslenerek mevcut sorunların da planlı bir şekilde çözüleceğini duyurdu.
Girne Postası - Burcu Ece Yılmaz

Alsancak Belediyesi'nin bu yıl 5'incisini düzenlediği Deniz Festivali dün akşam yoğun bir katılım ile başladı…

Festivalde, Alsancak meydanına stantlar kuruldu. Kıbrıs'a özgü yiyecek ve el işlerinin satışa sunulduğu stantlar yoğun ilgi gördü.

Alsancak Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Deniz Festivali dün akşam saat 19:30'da gerçekleşen kortej yürüyüşüyle başladı.

Kortej yürüyüşünün tamamlanmasının ardından Alsancak meydanında festival açılışı yapıldı.

Festivalin açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, CTP Girne Milletvekili Fikri Toros, HP Girne Milletvekili Jale Refik Rogers, UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ve Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Deniz Festivali'nin açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada, festivalin yoğun bir katılımla gerçekleşmesine dikkat çekerek, Alsancak Belediyesi'ni kutladı.

AKINCI: "YOL SORUNUNU EL BİRLİĞİYLE ÇÖZECEĞİZ"

Alsancak-Lapta bölgesindeki yol sorununa dikkat çeken Akıncı, el birliğiyle yol sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti. Her Alsancak'a geldiğinde yolun durumu ve halkın çektiği sıkıntıyı gördüğünü kaydeden Akıncı, "Bu sorun yalnızca yerel yönetimlerin değil hepimizin sorunudur" dedi.

Hükümetin Ankara'da yürüttüğü temaslara değinen Akıncı, temaslar neticesinde hayırlı sonuçlar çıkmasını ümit ettiğini ve kaynak akışının bir an önce başlamasını dilediğini söyledi. Akıncı, kaynak akışının ardından projelerin bir an önce hayat bulmasını umduğunu ifade etti.

"PLANLI ŞEKİLDE GELİŞECEĞİZ"

Kıbrıs'ın doğal ve tarihi güzellikleriyle zengin bir ada olduğunu söyleyen Akıncı, "Alsancak bölgesi yeşille mavinin kucaklaştığı en güzel yörelerimizden biridir. Ancak bu bölgenin korunmasının şartları var. Korunma şartlarının başında da planlı kentleşme geliyor. Gelişeceğiz, ancak planlı şekilde gelişeceğiz" dedi.

Akıncı yaptığı konuşmada çevre temizliğinin önemine de dikkat çekerek, belediyelerin çevreyi kirletenlere uyguladığı ceza miktarının 8 TL olduğunu, bu uygulamanın çağ dışı kaldığını aktardı. Çevreyi kirletenlerin cezasız kalmaması gerektiğini bildiren Akıncı, bu konuda belediyeye verilen yetkinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute'un Eylül ayında adaya geleceğini, Eylül ayının sonunda ise New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşeceğini ifade etti.

"BİZE AZINLIK HAKLARI ÖN GÖREN YAKLAŞIMLARA 'EVET' DEMEYECEĞİZ"

Kıbrıs sorununda yıllardır süren belirsizliği aşmak için uğraş verildiğini vurgulayan Akıncı sözlerine şöyle devam etti:

"Verdiğimiz uğraş, Kıbrıs Türk halkının en az Rumlar kadar bu adada hak ve söz sahibi olduğunun uluslararası açıdan tescil ettirilmesi içindir. Bu ada sadece Rum toplumuna ait değildir. Kıbrıs Türk halkının istediği açık ve nettir. Bu topraklarda özgür insanlar olarak yaşamak istiyor, kimsenin tahakkümü altına girmek istemiyoruz. O nedenle bize azınlık hakları ön gören yaklaşımlara hiçbir zaman evet demedik bundan sonra da evet demeyeceğiz.

Siyasal eşitlik bu işin ikinci noktasıdır. Rum yönetimi bazı öneriler geliştirerek, Desantralizasyon öneriyor. Desantralizasyon bizim yıllardır savunduğumuz şeydir. Yetkiler daha fazla iki kurucu devlette toplansın. Ancak kararları birlikte almaya yanaşmıyorlar. Kıbrıs Türk halkının oy ve söz hakkını olmasını istemiyorlar. Böyle bir şey olamaz, kabul etmeyiz."

ATASER: "GECE GÜNDÜZ DEMEDEN BELDEMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser yapmış olduğu konuşmada, bu yıl beşincisi gerçekleşen festival ile bölge tanıtımına, turizme ve bölge halkına katkı sağlamak olduğunu dile getirdi.

Alsancak bölgesini kalkındırmak için gece gündüz demeden uğraş verdiklerini anlatan Ataser, "Bu noktada hükümetimizin bize yardımcı olmalarını istiyoruz" dedi. 2011 yılından beri Alsancak bölgesinin çilesi haline gelen yol sorununa değinen Ataser, "Konuyla ilgili Alsancak Belediyesi olarak üstümüze düşen ne varsa yaparız. Yeter ki bize yardımcı olsunlar" diye konuştu.

Yakında hayata geçirilmesi planlanan Belediyeler Reformu'na değinen Ataser, "Belediyeler Yasası ile ilgili cesur adımlar atılması gerekir. Bu adımlar atılırken belediye başkanlarının da görüşü alınmalıdır."

SUCUOĞLU: "ALSANCAK ÇEKİM MERKEZİ OLACAK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu etkinlik açılışında yaptığı konuşmada, Alsancak'ın ileride turizm için çekim merkezi olacağına dikkat çekti. Alsancak Belediye Başkanı Ataser'e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Sucuoğlu, "Alsancak bölgesi turizm açısından doğası, yeşilliği, plajları ve eski eserleriyle lider olmaya adaydır" dedi.

Sucuoğlu, turizm ve yükseköğrenimin ülkedeki lokomotif sektörler olduğunu belirterek, ilerleyen dönemlerde Lapta bölgesine bir üniversite açılabileceğini söyledi.

BAYBARS: "BELEDİYELER REFORMUNU YIL SONUNA KADAR HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ise festivallerin Kıbrıs Türk kültürünün tanıtımı için önemli olduğunu belirtti. Alsancak'ın özel bir bölge olduğunu ifade eden Baybars, "Alsancak tarihiyle, kültürüyle, deniziyle doğasıyla, belediyemizin yarattığı zenginlikleriyle turizmin bir merkezi ve incisidir" diye konuştu.

Yerel yönetimlerin yaşadığı sorunların çözümü için hükümet olarak destek verdiklerini aktaran Baybars şöyle konuştu:

"Merkezi hükümet olarak yerel sorunların çözümü için belediyelerimize destek oluyoruz. Girne'nin doğusu için yapılmış olan imar planının Girne'nin batısı için de uygulanabilmesi için çalışma yürütüyoruz.

Belediyeler Reformu ile belediyelerin yeniden yapılandırılması, yerel yönetimlerin halka hizmet noktasında sağlayacağı hizmetin kalitesini artırılmasını hedefliyoruz. Bu yılın sonuna kadar reformumuzu hayata geçirmek istiyoruz. Yapılacak reform ile hem belediyeler gelirlerini arttırabilecek hem de gelirlerini yeni yatırımlara dönüştürebilecek."

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından festival Alsancak Belediyesi Halk Dansları ekiplerinin gösterileriyle devam etti.

Festival bugün kaldığı yerden devam edecek…

banner
banner
banner
banner
DİĞER ALSANCAK HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.