8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri Cuma günü başlıyor...

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.57

7.75

$

6.86

8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri Cuma günü başlıyor...

8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri Cuma günü başlıyor...

8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri, "Kültür Sanat Günlerini Tutuşturduk" sloganıyla 13-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri Cuma günü başlıyor...
A- A A+
8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri, "Kültür Sanat Günlerini Tutuşturduk" sloganıyla 13-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz hafta içerisinde bölge halkından Serdar Zeyin'in vefatı nedeniyle ertelenen ve Çatalköy Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri'nin 8.'si 13 Ekim 2017 Cuma günü başlıyor.

Böylesi bir festivalin topluma kazandırılmasıyla ilgili büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Mehmet Hulusioğlu şunları söyledi;

"KENDİ ÖZ KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKARAK FESTİVALİ YAPIYORUZ"

Bu yıl 8. kez Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri'ni düzenlemenin mutluluğu ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, iki gün sürecek festivalin dolu dolu bir programla gerçekleşeceğini kaydetti. Hulusioğlu, her yıl kendi öz kültürümüze sahip çıkarak festivali gerçekleştirdiklerini ifade ederek, bu yıl da sanatın ve kültürün her dalı ve her nefesi ile festivalde buluşulacağının altını çizdi. Çatalköy Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri ile birçok mesaj verildiğine dikkat çeken Hulusioğlu, bu yıl da mesajlarla dolu Vounous konulu bir festival olacağını kaydetti. Ülke sorunlarının ve halkın beklentilerini ön plana çıkaran festivale geçen yıl 7 bin civarı kişinin katıldığını belirten Hulusioğlu, bu yıl katılımın bunun daha da üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi. Kıbrıs Türk kültürünü tanıtmak ve burayı vatan bilenlerin bu kültürle yaşamasını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Hulusioğlu, "Bu küçük coğrafyada kendi kültürümüzü hem yeni nesillere aktarmak hem de burada yaşayanlara bu kültürü öğretmeyi hedefliyoruz" dedi. Hulusioğlu sözlerini festivale sponsor olanlara teşekkürlerini ileterek tamamladı.

"8 YIL ÖNCE DOĞAN BU ÇOCUK ARTIK İLKOKULA BAŞLAMIŞTIR"

Çatalköy Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Derman Atik ise Kültür Sanat Günleri ile ilgili yaptığı açıklamada "8 yıl önce doğan bu çocuk artık ilkokula başlamıştır" diyerek sözlerine başladı. Geçtiğimiz yıl Kültür Sanat günlerini fitillediklerini bu yıl ise tutuşturduklarını ifade eden Atik, Çatalköy'de kültür sanatın adım adım ilerlediğinin altını çizdi. Festivalin gerçekleşmesine dışarıdan çok büyük destekler olduğunu ifade eden Atik, bunun ülke adına çok önemli bir durum olduğunu kaydetti. Festivalin yapılmaya başladığı günden bu yana titizlikle ve özveri ile çalışan belediye personeline ve sponsorlara teşekkürlerini ileten Atik, bu yıl ilk kez Anamur Türk Halk Müziği Korosu'nun da Çatalköy'de sahne alacağını sözlerine ekledi. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri etkinlikleriyle amaçlarının Kıbrıs Türk kültürünü, sanatını yaşatmak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyen Atik, program hakkında da bilgi aktardı.

"ZADE ÇOK ÖNEMLİ MESAJLAR İÇERİYOR"

Modacı Abdullah Öztoprak ise bir yıl boyunca yaptıkları gösterilerden en heyecan duydukları gösterinin Çatalköy'de yapılan gösteri olduğunu ifade etti. Bir yıl boyunca bu festivali heyecanla beklediklerini ifade eden Öztoprak, Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri'ne başladıkları günden bu yana "Z" harfi ile gösteriler yaptığını bu yıl da "Zade" adlı bir şov hazırladıklarını belirtti. Bu küçük coğrafyada yetişen kişilerle büyük enerji ile büyük işler yapıldığını ifade eden Öztoprak, "Zade" adlı gösterinin de çok önemli mesajlar içerdiğini kaydetti. Çok özel bir gece olacağını ekleyen Öztoprak, Kıbrıslı Türklerin, kendi kültürüne, değerlerine sahip çıkmasının önemine vurgu yaptı.

FESTİVAL PROGRAMI:

  1. Gün /13 Ekim 2017 Cuma

Toplanma Saati: 18:00

Toplanma Yeri: Sevgi Mağarası

Konu: Kortej Yürüyüşü

Hareket Saati: 18:30

Kortej Ekipleri: Çatalköy Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Çatalköy Belediye Tiyarto SU, Düzkaya Spor Kulubü, Çatalköy İlkokulu, Little Star, Abdullah Öztoprak ekibi "ZADE", Vounuous Ekibi, Anamur Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Topluluğu, Çocuk Şenliği Ekibi, Kortej Bando Ekibi

Saat: 19:00 / Yer: Sahne Önü ve Sokaklar

Konu: Halk Dansları gösterisi "Sünnet"

Çatalköy Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve Girne Gençlik

Saat: 10:15 / Yer: Sahne

Konu: Vounous Kültürü

Çatalköy Belediye Tiyatro SU

Saat: 19:30

Yer: Sahne

Konu: Açılış Konuşmaları

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve Başbakan Hüseyin Özgürgün

Saat:20:00 / Yer: Sergilerin açılması ve standların gezilmesi, sokaklarda canlı müzik

Seramik Heykelleri Açılış

Seramik Heykelleri Ziyaret

2. Gün / 14 Ekim 2017 Cumartesi

Saat: 10:30-12:30

Yer: Çatalköy İlkokulu

Konu: Resim Yarışması

İlkokul öğrencileri arasında

Saat: 14:30-16:30

Yer: Çatalköy İlkokulu

Konu: Çocuk etkinlikleri

Saat: 18:30-20:00

Yer: Çatalköy Köy Meyhanesi

Konu: Otantik Halk Dansları

Ustalar Halk Dansları

Saat: 20:00-21:00

Yer: Sahne

Konu: Türk Halk Müziği Konseri

Anamur Belediyesi Konservatuaru Türk Halk Müziği Korosu

Saat: 21:00

Yer: Tüm Etkinlik Alanı

Konu: Show

Abdullah Öztoprak "ZADE"

Sponsorlara Plaket Takdimi ve Kapanış Konuşmaları

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ÇATALKÖY Haberleri