ÇATALKÖY
okuma süresi: 7 dak.

Mehmet Hulusioğlu: Belediye başkanlarıyla ilgili maddenin kalkmasından yanayım

Mehmet Hulusioğlu: Belediye başkanlarıyla ilgili maddenin kalkmasından yanayım

2010 yılından beri Çatalköy Belediye Başkanlığı yapan ve belediye reform çalışmalarında yer alan Mehmet Hulusioğlu, “Bize dağıtılan taslaklarda belediye başkanları kamudan gelmişse eski görevlerine dönmesi öngörülüyordu ertesi gün yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nda tadil edilerek Meclis’e sevk edildi. Ben kesinlikle bu maddenin kalkması taraftarıyım ve bunun için de mücadele edeceğim” açıklamalarında bulundu.

Yayın Tarihi: 21/03/22 16:14
okuma süresi: 7 dak.
Mehmet Hulusioğlu: Belediye başkanlarıyla ilgili maddenin kalkmasından yanayım
Özel Haber
A- A A+

Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına telefon bağlantısı gerçekleştiren Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, ülke gündeminde geniş yer tutan belediyeler reformu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Belediyelerin kapatılması söylemi doğru bir söylem değildir. Belediyelerin birleştirilerek hizmetlerinin daha hızlı, verimli ve kaliteli yapılması hedeflenmektedir” diyen Hulusioğlu, 3 dönem belediye başkanlığı yapan başkanlara emeklilik dönemine kadar “danışmanlık” maddesine karşı olduğunu açıkladı.

Reform çalışmaları kapsamında 51/95 sayılı yasanın tadilatı noktasında çalışmalara katkı koyduğunu ifade eden Hulusioğlu, “geçen hafta UBP Parti Meclisi grubuna yapılan sunumda ben ve Belediyeleri Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’da oradaydık. Bize dağıtılan taslaklarda belediye başkanları ile ilgili olan madde, belediye başkanları kamudan gelmişse eski görevlerine dönmesini öngörüyordu ve doğru olan da budur. Biz bu şekilde bu yasa tasarısından bilgi sahibiyiz. Ertesi gün bu yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nda tadil edilerek Meclis’e sevk edildi. Bu nedenle kişisel olarak kafamda birçok soru işaretleri doğdu. Ben savunucusu olarak, reformun doğru zeminde yapılmasını destekleyen biri olarak bu maddenin değiştiği parlamentoya sevk edilmesinden sonra haberim oldu” açıklamasında bulundu.  

Reform konusunun birçok bilimsel araştırmalarla önlerine konulduğunu ve uzun yıllardır da bunun hep tartışıldığını ifade eden Hulusioğlu, “bir yerden bu reforma hayat vermemiz gerekiyor. Bütün siyasi partiler reforma evet diyor ama zamanlamasına ve belediyelerin sayısı üzerinden tartışma yapıyorlar. Buna sendikalarda dahil oldu. Bizim yapmış olduğumuz çalışma, esas dahil olduğumuz bölüm 51/95 sayılı yasanın tadilatı ile ilgiliydi. Öngörülen belediye sayılarının, şu andaki belediye hudutları ile örtüşmesi ile ilgili bir çalışma içerisine girdik” ifadelerini kullandı.

“Okları reformu istediğimiz için bizim üzerimize çevirdiler, acaba reformu isterler da o yüzden mi bu maddeyi koydular diye yorumlar geliyor” diyen Hulusioğlu, “asla öyle bir şey yoktur. Öyle bir madde geçse de ben kişisel olarak böyle bir maddeyi kabul etmiyorum. Bunun benim için de uygulanmasını reddediyorum” şeklinde konuştu.

Hulusioğlu, “belediyeler insanlara hizmet odaklıdır. 1993 yılından beri belediye personeliyim. 2010’dan beri belediye başkanıyım. Benim bilgilerime, tecrübelerime ihtiyaç duyuluyorsa neden yardımcı olmayım. 3 dönemdir başkanım istesem karşı çıkmam ben kesinlikle bu maddenin kalkması taraftarıyım ve bunun için de mücadele edeceğim” dedi.

“DAHA GÜÇLÜ, DAHA YAPISAL VE İŞLEVSEL BİR BELEDİYE ORTAYA ÇIKACAĞINA İNANIYORUM”

Bu ülkede kamudaki uygulamalarda en büyük rahatsızlıklardan birinin de müşavir uygulaması olduğunu ifade eden Hulusioğlu, “ben bunu hep söylüyorum. Kişisel ve siyasi gailemiz olmadan bunu yapmamız gerekiyor” dedi. “Madem ki bucak üzerinden gidiliyor, Dikmen’in ayrıştırılması gerekiyor, bütün ilçelerde ikişer tane bucak var, Girne’de bir tane bucak vardır. Dikmeni’de ayırarak hem coğrafi olarak da doğru bir zemine oturtmuş oluruz hem de yapısal olarak doğru bir zemine oturturuz diye görüşüm vardır. Ama bencil davransam, derim ki Çatalköy Belediyesi ile kalması gerekir” diyerek 13 belediye konusundaki görüşlerini de belirten Hulusioğlu, bu sayede, daha güçlü, daha yapısal ve işlevsel bir belediye ortaya çıkacağına inandığını ifade etti.

Esentepe sakinlerinin uzakta olduklarını düşünerek nasıl hizmet gideceği noktasında endişeleri olduğunu belirten Hulusioğlu, “aslında böyle bir endişe taşımamaları lazım çünkü belediyelerin mevcut binaları ile personelleri orada hizmet etmeye devam edecek. Yönetimsel bir bütünlük ortaya çıkacaktır. Yönetimin bir merkezde toplanacağı ve ciddi anlamda projeler üreterek o bölgelerde hizmet vermesi hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.

"HER NOKTAYA KALDIRIM YAPMAK YERİNDEN YÖNETİM DEĞİLDİR"

Ülkenin artık küçük küçük projelere doyduğunu, büyük projelere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Mehmet Hulusioğlu, “her noktaya kaldırım yapmak yerinden yönetim değildir. Belediyelerde çok ciddi anlamda nitelikli eleman eksikliğimiz vardır. Bu belediyeler birleştiğinde ve hepimizin elinde olan nitelikli elemanlar bir araya geldiğinde kendi kentlerimizi hem sosyal hem ekonomik hem altyapı olarak daha doğru yöneteceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Hulusioğlu, “bütçelerimizin yüzde 50’sinin üzerinde personel gideri harcama sınırlaması getirildi. Şuandaki mali yapılarımızla biz istihdam yapamıyoruz, hizmet satın alamıyoruz ve doğru projeler üretemiyoruz. Belediyeler tıkanmış durumda. Şu anda duygusal davranmak yerine, ülkenin geleceğini düşünmemiz gerekiyor. Zamanlama, sayı bunlar tartışılmalıdır. TİS’in feshi, belediyelerin ortadan kalkmasından dolayı doğan bir şeydir. TİS’te de bu vardır. Tüzel kişilik ortadan kalktığında, TİS kalkıyor ama çalışanların hakları maddelerde yazıyor, belediye bütün hakları ile beraber devredilir” şeklinde konuştu.

HULUSİOĞLU BİRLEŞTİRİLMİŞ BELEDİYE İŞLEYİŞİNİ ANLATTI

51/95 sayılı yasada birçok tadilat yaptıklarını söyleyen Hulusioğlu, gelirler konusunda hem ortak havuz sistemleri hem devlet katkıları şeklinin tartışılarak tadil edildiğini belirtti. “Katkılar şimdi yüzde 80 nüfusa, yüzde 20 de yüz ölçümüne göre dağıtılması gerekmektedir. Onun dışında bir havuz sistemi oluşturduk. Havaalanlarından, petrollerden, sabit kameralardan havuza düşecek paralar var. Bu paraların yüzde 70’i yerel belediyeye, yüzde 30’u da havuza düşecek… Bu gelişmişliğine, nüfus yapısına bakılarak o bölgelere katkı yapılacak. Yani adaletli bir gelir dağılımı yapılmaya çalışıldı. İmar izinleri gelirleri vardır, hizmet bedelleri güncellendi. Bu uzun soluklu bir yoldur. Personel giderleri yıllar içerisinde düşecek, belediyelerdeki personeller bir araya geldiğinde ihtiyaçlar yeni alım yapmak yerine açıklar bu şekilde giderilecek. Araç ihtiyaçları yeni alım yapılmak yerine birleşimle giderilecek” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör