DİKMEN
okuma süresi: 10 dak.

Şirinevler, hayvancıların ilginç eylemine sahne oldu

Şirinevler, hayvancıların ilginç eylemine sahne oldu

Şirinevler Köy meydanı susuz kalan hayvancıların ilginç eylemine sahne oldu…

Yayın Tarihi: 08/07/14 11:00
okuma süresi: 10 dak.
Şirinevler, hayvancıların ilginç eylemine sahne oldu
A- A A+

Dikmen Belediyesi'ne bağlı Şirinevler Köy'ünde kuraklık sebebi ile hayvanlarına verecek su bulamayan Savcı Demir isimli hayvan üreticisi, hayvanları düşük yapıp ölmeye başlayınca bir mandıra dolusu hayvanı köy meydanına taşıyarak çâreyi eylem yapmakta buldu…

Mağdur üretici Demir, yaşadıkları su sorunu ile ilgili birçok kez Belediye Başkanı Yüksel Çelebi'yi aradığını fakat telefonlara bakmadığını belirterek, "ulaşamayınca sorunumuzu başkana yakın olan kişilerce aktardık, yine başkandan bir ses çıkmadı. Eylem yapmadan öncede başkana mesaj atarak böyle bir şey yapacağımı belirttim buna rağmen bir bardak su dahi göndermedi" dedi.

Demir'in yaptığı eyleme destek veren diğer hayvancılar ve köy halkı da Demir'in haklı olduğuna dikkat çekerek, "Bırakın hayvanlara içecek suyu, evlerde bile içecek su yok. Seçimlerden önce bir iki defa köye uğrayan başkan sanki de köyün yolunu unuttu" diye konuştu.

Dikmen Belediye Başkanı Çelebi ise iddialara karşılık, "Biz tüm üreticilerimize istedikleri zaman gelip Dikmen'deki tesislerden su alabileceklerini söyledik. Bu eylemin esas sebebinin su olduğuna inanmıyorum meseleler siyasidir. Şahsıma yönelik çirkin bir saldırıdır" dedi.

Kıbrıs Postası - Eniz ORAKCIOĞLU

Dikmen Belediyesi'ne bağlı Şirinevler Köyünde hayvancılar hayvanlarına verecekleri su bulamadıkları için isyan etti. Köyde 20 yıldır büyükbaş hayvancılıkla uğraşan Savcı Demir isimli kişi yaşanan su sorununu çöze bilmek adına değişik bir eylem yaparak dikkatleri üzerine çekmek istedi. Hayvanlarını köy meydanına süren Demir, Cumartesi saat 6'dan bu yana eylemini kararlılıkla sürdürüyor. Kıbrıs Postası'na konuşan Demir Uzun yıllardır yaşadıkları su sorunu yüzünden hep zor şartlar altında su taşıdıklarını belirterek, "Önceleri köydeki kuyulardan su taşıyorduk. Ama kuraklık yüzünden kuyular kurudu, daha sonra bizi Yılmazköy'deki bir su şebekesine yönlendirdiler o suda tuzlu çıktı ve sonuç olarak 3-4 hayvanım öldü, birkaç tanesi düşük yaptı ve diğerleri de hasta oldu" dedi

Su gönderdiler

Savcı Demir'in yaptığı eylemden sonra soruna duyarlılık gösteren Alayköy Belediye Başkanı, Lapta Belediye Başkanı ve Milletvekili Kutlu Evren tankerle su gönderdi. Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, Girne Kaymakamı Mehmet Envergil ve Milletvekili Kutlu Evren bizzat Eylem yerine giderek, Savcı Demir'in sorunu ile ilgilenerek, yardımcı olmaya çalıştılar.

"Hayvanlarımız ölüyor ve düşük yapıyor"

Köy meydanında eylem gerçekleştiren hayvancı Savcı Demir,sorunlarını şu şekilde anlattı; "20 yıldan beri hayvancılık yapmaktayım ve 20 yıldır Şirinevler'deki ağıllar bölgesine su verilmiyor. Bunca yıl suyu kuyulardan taşıyarak idare ettik. Kuraklık nedeni ile kuruyan kuyular yüzünden şimdi büyük ölçüde su sıkıntısı çekiyoruz ve çaresiz kaldık. Bu sorunla ilgilenmesi için birçok kez telefonla Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi'yi aramama rağmen telefonlarıma bakmadı. Çareyi Başkana yakın olan kişileri aracı koymakta buldum fakat yine karşılık alamadım. Bunun üzerine Alayköy Belediye Başkanını arayıp ondan yardım istedim ve sağ olsun oda bana 1 tanker su gönderdi. Fakat su sorunu bir günlük değil hep süren bir sorun olduğu için bize Yılmazköy'de bir su şebekesi gösterdiler. 10 -15 gün suyu oradan aldık ve hayvanlarımıza vermeye başladık. Ama hayvanların rahatsız olduklarını gördüğümde hemen yemlerini ve sularını Güzelyurt Veteriner Dairesine tahlile gönderdik. Suyun tuz oranı 8 bin 500 çıktı,ama tuz oranının normalde bin 500'den fazla olmaması gerekliydi.Suyu hayvanlara kestik ama geç kaldık hayvanlar düşük yapmaya ve ölmeye başlamıştı. Bu sudanda olunca tamamen susuz kaldık."

"Başkan bana bir kadeh su göndermedi"

Demir, inekleri meydana getirmeden önce Dikmen Belediye Başkanına eylem yapacağımı telefonla mesaj attığını söyleyerek,"Buna rağmen bana ne bir kadeh su gönderdi, ne de arayıp ilgilendi. Bunun yanında köylüler bana büyük destek gösterdi ve hep yanımda durdular. Dikmene Belediyesine bağlı 11 köy olmasına rağmen bir tek bizim köyün ağıllar bölgesine su verilmiyor. Bugün burada eylemdeysem bunun sebebi su sorunumuza bir çare bulunmasını istememizdir."

Nevar Demir: "Kimse yardım eli uzatmadı"

"Oğlumun hayvanları susuz kaldı. Kimse yardım eli uzatmadı. Eylem yapmak farz olmuştu. Bu hayvanların günahını kim çekecek, ölen ineklerin haddi hesabı yok. Bu soruna bir çare bulsunlar ve hayvanlarımıza su versinler. Bunun yanında içmeye bile su bulamıyoruz. Evlerimize verilen su ancak şişeleri doldurmaya yeter."

Köylüler ne dedi?

Ömür Manga: "Başka bize zulüm yapıyor"

"Bende hayvancıyım ve bendede aynı sorunu yaşıyorum. 3 sene önce tarlamıza kuyu kazdık ve su sorunumuzu böylelikle çözdük. Fakat kuraklık nedeni ile kuyular kurudu ve susuz kaldık. Dikmen Belediye Başkanı bu köye zulüm yapar. Tüm köylerin ağıllar bölgesine su giderken bize su gelmiyor. Sayın Yüksel Çelebi kimsenin telefonlarına bakıp bu sorunla yüzleşmiyor. Arkadaşımızın yaptığı eylemi de sonuna kadar destekliyoruz"

Ersin Kanal: "Evlerde içecek suyumuz yok"

"Benim hayvanlarım yok ama Savcı Demir bu konuda sonuna kadar haklıdır. Bakıldığında bırakın mandıraları evimizde bile bizim içecek suyumuz yoktur. Eyleme de sonuna kadar destek veriyorum."

Altan Şah Elveri: "Hayvancılıktan vazgeçtim"

"10 sene önce bende hayvancıydım, ama kuraklık ve su sıkıntısı yüzünden bu işi yapmaktan vazgeçtim. Bende bu eylemde Savcı Demir'e katılıyor ve destek veriyorum. Sanırım ortada Başkan tarafından inatlaşma var, bu sebepten dolayı da su sorunu çözülmüyor."


Mehmet Özererap: "Bu işin 4 sene sonrası da var"

"Köylümüze bu haklı mücadelesinde sonuna kadar destek veriyoruz. Diğer köylere su verildiği halde bizim köye su verilmiyor. Her köye su var ama bize gelince su olmadığı söylenir. Belediye Başkanı seçimlerden sonra köyün yolunu unuttu. Bu işin 4 sene sonrası da var."

"Eylemin sebebi siyasi konular"

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, bu sorun için köylülerin Su Dairesine gitmeleri gerektiğini belirterek, "Şirinevler köyünde sularla ilgili oluşan herhangi bir problemden Su Dairesi sorumludur. Üstelik ben buradaki sıkıntının su ile ilgili olduğuna inanmıyorum. Biz Dikmen Belediyesi sınırları içindeki su sıkıntısı çeken bütün üreticilerimize Dikmenden tankerleri ile su alabileceklerini söyledik. Yapılan eylemin siyasi olduğuna inanıyorum. Bu eylem Dikmen Belediyesinin çalışmalarını küçük düşürmeye yöneliktir. Sorun su olsaydı gelip Dikmendeki su tesislerinden su alırlardı" şeklinde konuştu.

"Yapılan çirkin bir saldırıdır"

Çelebi, Akçicek ve Şirinevler'e suyun Su Dairesi aracılığı ile Karşıyaka tesislerinden geldiğini söyleyerek, "Yaz aylarında bu su çok azaltılıyor. Bu eylem su ile alakalı olsaydı su dairesi önünde yapılacaktı. Kimsenin de köy meydanını mandıraya çevirme hakkı yoktur. Bu eylem şahsıma ve Dikmen belediyesine yönelik çirkin bir saldırıdır" diye konuştu.

"Kimsenin köyü ahıra çevirmeye hakkı yoktur"

Çelebi, sözlerine şu şekilde devam etti; "Bir insan 500 tane inek alırsa dikmen belediyesi ona su tedarik etmek zorunda değildir. Hayvancılık ticarettir ve bir insan kendi işletmesini kurarken tüm tedbirleri almakla yükümlüdür ve burada tüm tedbirlerin alınmadığı aşikârdır. Birilerini suçlamak kolaydır. Bu yapılan maksatlı bir eylemdir ve Belediye bu maksatlı eylemi gerçekleştiren kişiyi dava edecektir. Hiç kimsenin köyü ahıra çevirmeye hakkı yoktur. Belediye gerekli yasal işlemleri başlattı ve bu kişi su istiyorsa Dikmen Belediyesindeki tesislerden alabilir. Biz Dikmen Belediyesi olarak tüm üreticilere ve hayvancılara eşit mesafedeyiz, ama yapılan maksatlı bir eylemdir. Bu olay siyasi bir şova dönüştürülmeye çalışılır. Buda bilinmelidir ki bizim her gün Şirinevler'e hayvan sulama maksatlı su gönderme imkânımız yoktur."

"Sorunu çözmemize fırsat vermediler"

Bu konuda yapılması gereken tek bir şey olduğunu belirten Çelebi, "Karşıyaka tesislerinden Su Dairesinin suyu artırmasıdır. Ben ilk Belediye Başkanı olduğumda buralarda su sorunu büyüktü. Dikmeni, Boğaz, Ağrıdağ, Dağyolu, Pınarbaşı ve Göçeri, Taşkent'in su sorununu çözdük. Kısaca su yönetimi nerde Dikmen Belediyesinin elindeyse biz bu sorunu çözdük. Çözülmesi gereken Akçicek ve Şirinevler köyü kaldı. Ama bu sorunu çözmemiz için bizlere fırsat vermiyorlar ve açtığımız her kapıyı kapatıyorlar" dedi.

"Lapta Belediyesi şov yapıyor"

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, sözlerine şu şekilde son verdi, "Halkın ve hayvancının menfaatleri için her türlü işbirliğine varız. Ama bu sorunu çözmemiz için önce eylemci Savcı Demir hayvanlarını köy meydanından kaldırıp, temizleyecek ve sonrada oturup konuşacağız. Bunun yanında Lapta Belediyesi Şirinevler'e gelecek suyu gasp ediyor, sonrada 1 tanker su yollayıp şov yapıyor."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.