Dikmen Çöp Alanı'ndaki rehabilitasyon Güngör Düzenli Depolama Tesisi'ndeki inşaat çalışmaları

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Dikmen Çöp Alanı'ndaki rehabilitasyon Güngör Düzenli Depolama Tesisi'ndeki inşaat çalışmaları

Dikmen Çöp Alanı'ndaki rehabilitasyon Güngör Düzenli Depolama Tesisi'ndeki inşaat çalışmaları

Dikmen Çöp Alanı'ndaki rehabilitasyon ve Güngör Düzenli Depolama Tesisi'ndeki inşaat çalışmaları Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Çevre Koruma Dairesi gözetiminde devam ediyor...

Dikmen Çöp Alanı'ndaki rehabilitasyon Güngör Düzenli Depolama Tesisi'ndeki inşaat çalışmaları
A- A A+

Ülkemizdeki mevcut çöp alanlarından en büyüğü olan Dikmen Çöp Alanı'ndaki rehabilitasyon projesinin tamamlanması amacıyla Avrupa Birliği Mali Yardımı kapsamında AB tarafından açılan ihaleyi kazanan şirketin, çalışmalarını 21 ay içerisinde tamamlaması bekleniyor.

Dikmen Çöp Alanı'na 2011 Kasım ayına kadar birçok atık türü ücretsiz olarak kabul ediliyor

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, Güngör Düzenli Depolama Tesisi'nin devreye gireceği 2011 yılı Kasım ayına kadar katı atık kabul etmeye devam edecek olan Dikmen çöp alanını geçtiğimiz gün ziyaret ederek bölgede incelemelerde bulundu ve projeyi yürüten firma yetkililerinden bilgi aldı.

Projenin takvimine uygun olarak ilerlediğini bildiren Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, Dikmen Çöp Alanı'na haftaiçi 07:00-20:00 haftasonu ise 07:00- 13:00 saatleri arasında bazı özel atıklar hariç birçok atık türünün ücretsiz olarak kabul edilmekte olduğunu belirtti.

Çöp alanı dışına katı atık atmanın cezası asgari ücretin dört katı

Girne ve Lefkoşa kazalarında yaşayan ve faaliyet gösteren vatandaşlar ile şirketlerin çöplerini Dikmen Çöp Alanı'na getirmeleri gerektiğinin altını çizen Ünlüsoyer, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada; alana gelen yol kenarlarına ve bölgede bulunan servis yollarına çöp dökülmesinin yasak olduğunu hatırlatarak buradaki denetimleri artırdıklarını kaydetti.

Bölgede Çevre Koruma Dairesi personelinin görev yapmakta olduğunu ve buraya çöp dökenlere gerekli yasal işlemlerin uygulanacağını vurgulayan Ünlüsoyer, çöp alanı dışına katı atık atmanın cezasının asgari ücretin dört katı olduğunun altını çizdi.

Ünlüsoyer, vatandaşların ve şirketlerin çevreye duyarlı davranarak, çöplerini kendilerine yakın gözden uzak bölgelere dökmemeleri konusunda uyarıda bulunarak, çöplerin çöp alanlarına götürülerek bertaraf edilmesi gerektiğini belirtti.

Güngör Düzenli Depolama Tesisi'ndeki inşaatın Ekim ayı içinde tamamlanması bekleniyor

Dikmen rehabilitasyon çalışmalarından sonra Güngör düzenli depolama inşaatını ziyaret eden Ünlüsoyer, söz konusu inşaatın Ekim ayı içinde tamamlanmasının beklendiğini belirtti. Gazimağusa transfer istasyonunun ise tamamlandığını belirten Ünlüsoyer, Güngör düzenli depolama tesisine ilk etapta Gazimağusa transfer istasyonun kullanacak olan belediyeler ile Dikmen çöp alanına çöp döken dokuz belediyenin çöplerinin geleceğini bildirdi.

Ünlüsoyer geriye kalan belediyelerin ise önümüzdeki yıl içerisinde çöplerini bu alana getirmeye başlayabileceğine dikkati çekerek alanın devreye girmesiyle beraber, belediyelerin kullandıkları mevcut çöp alanlarının da rehabilite edileceğini ifade etti.

Güngör Düzenli Depolama Tesisi'nde sızıntı suları ve deponi gazları toplanacak

Dikmen çöp alanında yıllarca vahşi çöp depolama yöntemi uygulandığını söyleyen Ünlüsoyer, gelen çöplerin belli bir alana atılıp yayıldığını, zaman zaman da bu çöplerin üzerinin toprakla örtülmüş olduğunu bildirerek bu yöntemde oluşan sızıntı su ve deponi gazlarının toplanmadığını vurguladı. İlerleyen yıllarda ayrıştırma tesisinin de kurulacağı Güngör düzenli depolama tesisinin Avrupa Birliği standartlarında inşaa edildiğinin altını çizen Ünlüsoyer, tesisin hizmete gireceği ilk andan itibaren Dikmen'den farklı olarak burada oluşacak sızıntı suları ile deponi gazlarının toplanacağını ve alana gelen katı atıkların düzenli bir şekilde bertaraf edileceğini belirtti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DİKMEN Haberleri