Esentepe Plajı'nda 'çevre katliamı' tartışması...

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.02

8.15

$

6.90

Esentepe Plajı'nda 'çevre katliamı' tartışması...

Esentepe Plajı'nda 'çevre katliamı' tartışması...

Esentepe'de belediye tarafından yapılması planlanan plaj projesi hakkında Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Tuğberk Emirzade ve Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan Kıbrıs Postası'na konuştu.

Esentepe Plajı'nda 'çevre katliamı' tartışması...
A- A A+

Kıbrıs Postası - Cansu Yarışan

Esentepe'de belediye tarafından yapılması planlanan plaj projesi hakkında Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Tuğberk Emirzade ve Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan Kıbrıs Postası'na konuştu.

Biyologlar Derneği, Esentepe'de doğa katliamı yaşandığını ve plaj projesinin, bölgedeki doğal yaşamı mahvederek geri dönüşü olmayan bir tahribat yarattığını iddia ederken; Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, mahkeme kararının ardından kesilen cezanın ödenmesiyle konunun kapandığını, bölgede doğa tahribatının söz konusu olmadığını ve projelendirilmenin yapılarak Şehir Planlama Dairesi'nden plaj için izinlerinin onaylandığını ifade ederek, proje kapsamında önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Erdoğan, bölgede yapılması planlanan 20 bungalovdan 7'sinin ihale sonucunda yapımına başlanacağını, geriye kalan 13 bungalovun ise önümüzdeki yıl yapılmasının planlandığını söyledi.

  • Biyologlar Derneği: "Esentepe'de geri dönüşü mümkün olmayan doğa katliamı yapıldı"
  • Esentepe Belediye Başkanı: "Doğa ile ilgili kısmı iki asgari ücret ceza ödeyerek kapattık"

Biyologlar Derneği, Esentepe'de belediye tarafından yapılacak olan plaj projesinin doğal yaşamı ciddi derecede olumsuz etkilediğini ve geri dönüşü olmayan bir tahribat yarattığını açıkladı.

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ise iki yıl önce başlanan proje için kum tepelerinin düzeltilmesi nedeniyle Çevre Koruma Dairesi tarafından kendilerine ceza kesildiğini ancak cezanın ödenmesiyle çevre ile ilgili konunun kapandığını açıklayarak, şu anda yapılması planlanan çalışmalar için Şehir Planlama Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu izni olduğunu söyledi.

TÜRKSEVEN: "BUNU YAPANLAR CEZA ALMALI Kİ HERKESE İBRET OLSUN"

Kıbrıs Postası'na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, Esentepe'de yapılması planlanan plaj için Esentepe Belediyesi'nin Çevre Koruma Dairesi'nden koşullu olarak izin aldığını ve doğayı tahrip etmeden bölgede plaj yapılmasına izin verildiğini ancak belediyenin bölgedeki doğal yaşama geri dönüşü olmayan zarar verdiği gerekçesiyle konunun yasal süreçte görüşüldüğünü belirtti. Mahkemeden çıkan ara emri ile bölgedeki çalışmaların durdurulması kararı alındığını ve belediyeye ceza kesildiğini ifade eden Türkseven, şu anda plaj projesinin tamamlanması için çalışmaların tekrar başladığını kaydetti. Yapılan çalışmaların doğa katliamı olduğunu savunan Türkseven, doğal yaşama verilen zararın geri dönüşü olmadığını belirterek, "Bunu yapanlar ceza almalı. Oraya telafisi mümkün olmayan kalıcı zarar verildi. Orada yaşayan canlılar ve bitki örtüsü mahvoldu. Bunu yapanlar ceza almalı ki herkese ibret olsun. TC Yardım Heyeti'nden alınan katkıyla yapılan bir proje olduğu için KKTC devletine saygı duyulmuyor" dedi.

EMİRZADE: "DOĞAYI TAHRİP ETTİLER, GERİ DÖNÜŞÜ MÜMKÜN DEĞİL, ÇALIŞMALAR HALA DEVAM EDİYOR"

Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Tuğberk Emirzade ise söz konusu plajın yapımı için Esentepe Belediye Başkanı Erdoğan'ın doğal yaşamı yok etmemek kaydıyla Çevre Koruma Dairesi'nden koşullu izin alarak çalışmalara başladığını ancak koşullara uygunsuz hareket ettiğini söyledi. Emirzade, söz konusu bölgenin kaplumbağaların yumurtlama alanı olduğunu ve bölgede korunması gereken siyah kumulların bulunduğunu kaydederek, dökülen asfaltın, yapılan binaların ve bölge düzenlemesi için dökülen toprağın kaplumbağaların doğal alanını ve kumulların özelliğini geriye dönüşü olmayan bir şekilde tahrip ettiğini söyledi. Yapılacak plajın doğayı tahrip etmeden de inşasının mümkün olabileceğini kaydeden Emirzade, bölgedeki çalışmaların Şehir Planlama Dairesi'nden izinsiz olarak yapıldığını da iddia etti ve şöyle konuştu:

"Deniz kıyısına kadar asfalt döküldü, büfe ve restoran yapıldı, kumulların üzerine toprak döküldü, voleybol sahasının etrafına duvar örüldü, bütün bunların yapılması için orada doğal bitki örtüsüne sahip tepecikler dozerlerle düzeltildi. Tüm bu yapılanlar sonucunda kaplumbağaların doğal yaşamı zarar gördü, bitki örtüsü tahrip edildi, kumulların özelliği bozuldu. Yağmur yağdığı zaman ise oraya dökülen toprak denize akacak ve deniz çamur olacak, bunun sonucunda kaplumbağaların beslendiği yosunlar zarar görecek. Bölgedeki çalışmalar ise hala devam ediyor. Doğayı tahrip ettiler ve bunları Çevre Koruma Dairesi, Şehir Planlama Dairesi ve Kaymakamlıktan izin almadan yaptılar."

ERDOĞAN: "ÇEVRE İLE İLGİLİ KISMI İKİ YIL ÖNCE KAPATTIK, CEZAYI ÖDEDİK VE KONU KAPANDI"

Kıbrıs Postası'na konuşan Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ise plaj yapımı için Şehir Planlama Dairesi'nden izin alındığını ve yasadışı hiçbir uygulamanın söz konusu olmadığını ifade ederek, iki yıl önce bölgede bulunan tepecikleri dozerlerle düzelttikleri söyledi. Erdoğan, doğayı tahrip nedeniyle Çevre Koruma Dairesi'nin iki asgari ücret ceza kestiğini ve mahkemenin ara emri ile çalışmaların durdurulması yönünde karar alındığını doğruladı. Şu anda yapılan ve yapılacak çalışmalar için Şehir Planlama Dairesi'nden onay alındığını da kaydeden Erdoğan, doğa tahribatı için Biyologlar Derneği'nin yaptığı açıklamaları "Çevre ile ilgili kısmı iki yıl önce kapattık, Çevre Koruma Dairesi iki asgari ücret karşılığında ceza kesti, cezayı ödedik ve konu kapandı" şeklinde yanıtladı.

"ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ VE ANITLAR YÜKSEK KURULU'NDAN İZNİMİZ VAR"

Mahkeme kararının ardından kesilen cezanın ödenmesiyle konunun kapandığını kaydeden Erdoğan, bölgede doğa tahribatının söz konusu olmadığını ve projelendirilmenin yapılarak Şehir Planlama Dairesi'nden plaj için izinlerinin onaylandığını ifade ederek, proje kapsamında önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılacağını kaydetti. Erdoğan, bölgede yapılması planlanan 20 bungalovdan 7'sinin ihale sonucunda yapımına başlanacağını, geriye kalan 13 bungalovun ise önümüzdeki yıl yapılması planlandığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Kum tepelerini düzelttiğimiz için ceza aldık. Kesilen ücret kadar cezayı ödedik, mahkemede alınan ara emri ile bölgede yapılacak olan plajın projelendirilinceye kadar durdurulması kararı alındı. Biz de projeleri tamamladık. Şu anda herhangi bir çalışma yapmıyoruz. Önümüzdeki ay çıkılacak ihaleyle 20 bungalovun 7'si yapılacak, geriye kalan 13 bungalov ise önümüzdeki yıllarda inşa edilecek. Sosyal medyada yaptığımız paylaşımları birileri görmüş ve rahatsız olmuş demek... Ancak bizim oraya yapılacak proje için Şehir Planlama Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan dahi iznimiz var."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ESENTEPE Haberleri