Liman'da yaşanan olayda Lapta ile Girne Belediyesi karşı karşıya

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.56

8.65

$

7.33

Liman'da yaşanan olayda Lapta ile Girne Belediyesi karşı karşıya

Liman'da yaşanan olayda Lapta ile Girne Belediyesi karşı karşıya

Girne Limanı'nda dün sabah saatlerinde yaşanılan olay iki belediyeyi karşı karşıya getirdi.

Liman'da yaşanan olayda Lapta ile Girne Belediyesi karşı karşıya
A- A A+

Haluk DOĞANDOR

Dün sabah saatlerinde Girne Antik Liman'a giren Lapta Belediyesi'ne ait bir temizlik aracı ve personeli, teknelerin bağlı bulunduğu yerde temizlik yaparak, topladıkları tahta, moloz parçalarını araçlarına yükleyerek gitti. Yaşanılan olaya Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın tepki gösterdi. Yaşanılan olayın 'etik' olmadığını savunan Aygın, Biz Girne Belediyesi olarak daha önce de bu tip emrivakilerle karşılaştık. Geçtiğimiz yıl bizim sınırlarımız içerisinde bulunan Salih Miroğlu koruluğunun temizlenmesinde ve Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi tamiratı ile ilgili Lapta Belediyesi personeli çalışma yapmıştı. Hatta hastanedeki bir çalışmada çatıdan düşen Lapta Belediyesi elemanı yaralanmak suretiyle tedavi altına alınmıştı" dedi. Yapılan olayı 'tecavüz' olarak niteleyen Aygın, temizlik yapılacağında Lapta Belediyesi'nin Girne Belediyesi'nden izin alması gerektiğini söyledi.

Yaşanılan olayın yasal olarakta doğru olmadığını belirten Aygın, "Başka bir belediyenin gelip Girne'de bizden habersiz çalışma içinde olacaksa, özellikle de bu kamuya ait alanlarda yapılıyorsa Girne Belediyesi'nin rızası olmadan bunu yapması doğru değildir" ifadelerini kullandı.

"BAŞKANLA GÖRÜŞTÜM": Aygın, olayı öğrendikten sonra Lapta Belediye Başkanı Fuat Namlısoy'u aradığını kaydetti. Aygın, "O'na "Daha önce de bu tip olaylar yaşandığını ve bana bir daha olmayacağı sözünü vermiştiniz" dedim. Bana,bir karışıklık olduğunu Turizm Bakanlığı'nın başlattığı temizlik kampanyası yorumunda bulundu. Namsoy'a, Girne Belediyesi'nin bu tür temizlikleri yapabileceğini, buna gücü olduğunu ifade ettim. Aslında bunun bir provokasyon olduğunu, Lapta Belediyesi'nin iyi niyetinden faydalanmak suretiyle böyle bir olayın gerçekleştirildiğini anlattım. Böyle oyunlara gelmemesi için kendisini hem uyardım hem de ricada bulundum ve bir daha tekrar edilmesin dedim" şeklinde konuştu.

"BELEDİYELERİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR": Aygın şu şekilde devam etti:

"Kim hangi amaçla bu işi planlar ve Lapta Belediyesi'ni aramak suretiyle, gidin limanda temizlik yapın der anlamak mümkün değil. Belediyeden biri ricada bulunur ve yapın dese bile, belediyenin bu ricacıyı uyarması ve de karşı belediyeyi arayarak bilgi vermesi gerekir. Bu aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. Bundan sonra umarım bu tip etik olmayan davranışlar sergilenmez. Çünkü bu olay etik olmayan çirkin bir davranıştır. Ben alayım temizlik araçlarımı gidip başka bir belediye sınırları içerisinde bir yeri temizleyeyim. Bu o belediyeye bir hakarettir ve küçümsemektir. Bizim hiçbir belediyenin bu tip habersiz, ortak bir plan olmadan gelip sınırlarımızda çalışma yapmasını kabullenmemiz mümkün değildir ve buna ihtiyacı olan bir belediye de değildir Girne Belediyesi. Umarım her belediye de olduğu gibi Lapta Belediyesi de kendi asli görevleri içerisinde, kendi görevlerini tam anlamıyla yapma ve ondan sonra komşu belediyelerin sınırları içinde iş yapma hareketine soyunurlar. Bence birileri iki belediyenin arasını bozmak için böyle bir provokasyon düzenlediler. Bir daha olmasını arzu etmiyoruz"

StarKıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LAPTA Haberleri