İş Bankası'nın Akdoğan Şubesi açıldı

loading
20 Eylül, Pazar
£

9.76

8.95

$

7.56

İş Bankası'nın Akdoğan Şubesi açıldı

İş Bankası'nın Akdoğan Şubesi açıldı

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin aldığı ekonomik tedbirler, Maliye Bakanlığı'nın sıkı para politikası ve bütçe uygulamalarının sonuç verdiğini ve ekonominin geliştiğini ifade etti.

A- A A+

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin aldığı ekonomik tedbirler, Maliye Bakanlığı'nın sıkı para politikası ve bütçe uygulamalarının sonuç verdiğini ve ekonominin geliştiğini ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük, Akdoğan gibi bir yerde iki ticari bankanın şube açmasının ekonominin geliştiğinin göstergesi olduğunu belirterek, "Kim ne dersin, gelişen bir ekonomimiz vardır. Akdoğan gibi bir yerde iki ticari banka dip dibe şube açıyorsa, bu gelişen ekonomimizin göstergesidir" dedi.

Türkiye İş Bankası'nın KKTC'deki 14'üncü şubesi Akdoğan'da düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene, Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bazı bölge belediye başkanlarıyla bankanın üst düzey yetkilileri de katıldı.

KÜÇÜK: "MESARYA'NIN SANAYİSİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Başbakan İrsen Küçük, törende yaptığı konuşmada, Mesarya bölgesinde sanayiyi geliştirmek istediklerini ifade ederek, bölgede 5 belediye bulunduğuna dikkat çekti ve tüm bölgeye hitap edecek bir sanayi sitesi kurmayı düşündüklerini kaydetti.

Geçmiş yıllarda, köylerde halkın moralini düzeltmek amacıyla, kar gözetmeksizin devlet bankalarının şube açtığını kaydeden Küçük, bugün gelişen ekonomiyle birlikte ticari bankaların da köylerde şubeler açtıklarına dikkat çekti.

Başbakan Küçük, Atatürk'ün kurduğu Türkiye'deki konumu tartışılmayacak İş Bankası'nın KKTC'de de kurulan ilk Türkiye bankası olduğunu vurgulayarak, 1955'te Lefkoşa'da ilk şubesini açan bankanın Kıbrıs Türkü'nün milli mücadelesine de büyük katkı sağladığını, TMT'nin yönetici, eğitimci ve subaylarının adaya İş Bankası müfettişi sıfatıyla geldiğini söyledi.

Türkiye İş Bankası'nı KKTC'den ayrı görmediklerini ve bankanın çalışmalarından memnun olduklarını söyleyen Küçük, bankanın kredilerde eşdeğer koçanları teminat olarak kabul etmesinin önemli bir gelişme olduğunu, bu uygulamayı diğer bankaların da başlattığını kaydetti.

TATAR: "ŞUBE, KKTC'YE DUYULAN GÜVENİN GÖSTERGESİ"

Ekonomide güven ve istikrarın çok önemli olduğunu vurgulayan Maliye Bakanı Ersin Tatar da, Türkiye'nin öncü bankalarından Türkiye İş Bankası'nın Akdoğan'da şube açmasının KKTC ekonomisine duyulan güvenin göstergesi olduğunu ifade etti.

YDÜ Hastanesi'nin kurulmasında Türkiye İş Bankası'nın önemli katkıları olduğunu söyleyen Tatar, bu hastanede tedavi görmekte olan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlığına kavuşması dileğinde bulundu.
Tatar, bankanın son yıllarda kredi kullandırma oranlarında artış olduğunu belirterek, büyük bankaların KKTC'deki faaliyetlerinin artmasının KKTC ekonomisi açısından önemli olduğunu söyledi.

ATUN: "RAKAMLAR İSTİKRARI DOĞRULUYOR"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Akdoğan gibi bir yerleşim yerinde iki ticari bankanın şube açmasının KKTC ekonomisinin istikrarına olan güvenin net ifadesi olduğunu kaydetti.

Ekonomide uzun yıllardır özlenen ekonomik istikrarın bu hükümet döneminde sağlandığını kaydeden Atun, ithalat-ihracat rakamları ve artan milli gelirin istikrarı doğruladığını belirtti.

Türkiye İş Bankası'nın aynı zamanda Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın çözüm ortağı olduğunu vurgulayan Atun, yaklaşık 1900 küçük esnaf ve KOBİ'ye 2,5 yılda 80 milyon TL kredi kullandırıldığını, bu kredinin yaklaşık 10 milyon TL'sinin Türkiye İş Bankası aracılığıyla sağlandığını söyledi.

Atun, esnaf kredilerinin 2012 yılında da geniş yelpazeyle devam edeceğini ifade etti.

Atun, bankacılık sektörünün ülkenin en sağlam sektörlerinden biri olduğunu, faiz konusundaki zafiyetleri ortadan kaldırmak için Ödünç Para Alma Koşullarını Belirleyen Yasa Tasarısı üzerindeki çalışmaların sürdüğünü, tasarının Bakanlar Kurulu'nda onaylandıktan sonra Meclis'e gönderileceğini ifade etti.

GÜNSEL

YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel de, konuşmasında, Türkiye İş Bankası'nı üstlendikleri misyon ve çabaları nedeniyle kutladı.
Günsel, Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurarken, devletin devamlılığını sağlamak için kurulan bankanın Türkiye'nin mozaiğini oluşturan 10 binlerce kurumun oluşmasında katkısı bulunduğunu belirtti.

ADEMGİL

Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil de, milli mücadele yıllarında etkin görev alan, Türkiye'nin KKTC'deki en eski ve mümtaz bankalarından Türkiye İş Bankası'nın Akdoğan'da şube açılışını yapmaktan onur ve gurur duyduklarını söyledi.

Ademgil, Kıbrıs Türkü'nün ekonomik sıkıntılar çektiği 1955 yılında ilk şubeyi açan İş Bankası'nın Kıbrıs Türkü'ne kol kanat gerdiğini ifade etti.
Ademgil, bankanın Kıbrıs Türkü'nün gelişmesine bankacılık misyonuyla katkı sağladığını kaydetti.

ARAL

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, Kıbrıs sevdalarının 21 Şubat 1955'te Lefkoşa'da ilk şubenin açılmasıyla başladığını belirterek, bu sevdanın inanç ve taahhüde dönüştüğünü söyledi.

Aral, 14 şube ve 173 personelle KKTC'de bankacılık hizmeti verdiklerini, KKTC'de bankacılık sektörünün hızla büyüdüğünü, banka olarak 1 milyar 200 milyon TL bilanço büyüklüğüne ulaştıklarını dile getirdi.

KKTC'de bir çok ilklere imza atıklarını söyleyen Aral, vergi listesinde ilk sıralarda yer aldıklarını, hedeflerinin birincilik olduğunu kaydetti.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer AKDOĞAN Haberleri