×
banner
banner
banner
Ana Sayfa TATLISU
banner
Tatlısu Belediye Başkanı Orçan'dan güneş enerjisi sistemi önerisi

Tatlısu Belediye Başkanı Orçan'dan güneş enerjisi sistemi önerisi

Giriş Tarihi: 17/06/2019
15:42
Tatlısu Belediye Başkanı Orçan'dan güneş enerjisi sistemi önerisi
Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, KKTC'nin solar enerji sistemi kullanmak için çok uygun bir ülke olduğuna dikkat çekti. Yılın 365 günü adanın güneş aldığını, buna rağmen güneş panellerinden yeterince yararlanılmadığını söyleyen Orçan, çevre dostu, temiz ve yenilebilir enerji kaynağı olan solar sistemin son derece önemli olduğunu vurguladı.
Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, solar enerji sisteminin önemine ilişkin Girne Postası'na açıklamalarda bulundu…

Orçan, KKTC'nin solar enerji sistemi kullanmak için çok uygun bir ülke olduğunu belirterek, adanın neredeyse 365 gün, güneş ışığı gördüğünü, ancak güneş panellerinden yeterince yararlanılmadığını söyledi.

Bir takım bürokratik ve siyasi nedenlerden dolayı güneş enerjisinden yararlanılamamanın üzücü olduğunu belirten Orçan, solar enerji sistemiyle çevreyi kirletmeden ve elektrik faturası göndermeden ülkenin elektrik ihtiyacının karşılanmasının mümkün olduğunu ifade etti.

"DEVLETİN YATIRIMI YAPACAK GÜCÜ YOKSA VATANDAŞ TEŞVİK EDİLMELİDİR"

Devletin konuyla ilgili teşvik edici olması gerektiğini belirten Orçan, "Devlet solar sistemle ilgili maliyetlerin düşmesine yardımcı olursa, enerji açığımızın tamamını güneşten sağlayabiliriz" dedi. Devletin bu yatırımı yapacak gücü yoksa, vatandaşı teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Orçan, "Devlet tarafından sağlanan düşük faizli desteklerle vatandaş teşvik edilebilir" diye konuştu.

Teknecik Elektrik Santrali'nden çıkan dumanın insan sağlığına verdiği zararları hatırlatan Orçan, solar enerji sisteminin çevre ve insan sağlığı açısından önemli olduğuna işaret etti.

"FARKINDALIK YARATMAK İÇİN BİRKAÇ PROJEYE İMZA ATTIK"

Konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla birkaç projeye imza attıklarını anlatan Orçan, Tatlısu'da bulunan Minia Kıbrıs Müzesi, müze çevresindeki büfe ve kilisenin aydınlatılması, aynı zamanda bölgedeki elektrik ihtiyacını güneş panellerinden karşıladıklarını aktardı. Ayrıca Yalı Mahallesi'ne yapmış oldukları muhtarlık binası ile çocuk parkında da güneş enerjisinden faydalandıklarını söyleyen Orçan, solar enerji sistemi kullanacakları başka projelerin de hayata geçeceği kaydetti.

Zambak Tatil Köyü'nün elektrik ihtiyacının tamamını karşılamak için projelendirme yaparak Yenilebilir Enerji Kurulu'na başvurduklarını ifade eden Orçan, "Kurula başvurumuzu yaptık, onayımızı da aldık. Şu anda ihaleyle ilgili dosyayı hazırlıyoruz. Önümüzdeki süreçte ihaleye çıkıp, Zambak Tatil Köyü'nün tamamen güneşten faydalanarak elektrik ihtiyacını karşılayacağız" şeklinde konuştu.

"TATLISU'DAKİ VATANDAŞLARA ÖRNEK OLDUK"

Solar enerji sisteminin bölgedeki vatandaşları da teşvik ettiğini vurgulayan Orçan "Bölgedeki birçok çiftçimiz kuyularından daha önce dizel motorlar vasıtasıyla sularını çıkarıyordu. Artık kuyularından su çekerken güneş panellerinden faydalanıyorlar" dedi.

Almanya, Hollanda gibi güneş ışığından çok az faydalanabilen ülkelerde dahi her evin çatısında bir güneş paneli olduğunu belirten Orçan sözlerine şöyle devam etti:

"Katı atık projesiyle ilgili Almanya'da gerçekleştirdiğimiz bir ziyarette, neredeyse tüm evlerin, iş yerlerinin çatısında güneş panelleri gördüğümde çok etkilenmiştir. Adaya gelir gelmez, buna yönelik projeleri arttırdım. O zamanlar Elektrik Kurumu yetkilileriyle görüştüğümüzde 'Tatlısu'nun elektrik ihtiyacını güneş panellerinden karşılayalım' demiştim ama kabul görmemişti" dedi.

banner
banner
banner
banner
DİĞER TATLISU HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.