×
banner
banner
banner
Ana Sayfa TATLISU
banner
Tarım Bakanı Oğuz: "Harnup fiyatlarını üretici belirlemeli"

Tarım Bakanı Oğuz: "Harnup fiyatlarını üretici belirlemeli"

Giriş Tarihi: 06/09/2019
11:45
Tarım Bakanı Oğuz: "Harnup fiyatlarını üretici belirlemeli"
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, harnup fiyatlarının tüccar yerine, üretici ve kooperatif tarafından belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Oğuz, bunun ürüne gerçek değerinin verilmesi anlamında önemli olduğunu kaydetti.
14. Uluslararası Tatlısu Harnup ve Halk Dansları Festivali başladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, festivalde açılış konuşması yaptı.

Bakan Oğuz, bakanlık olarak harnup ile ilgili neler yapılabileceği hususunda çalışmalar yapmakta olduklarını belirterek,bu çalışmalar neticesinde 2.20 TL'den belirlenen harnup fiyatının, 2.60 TL'yeçıkarıldığını, bu yöndeki çalışmaların da sürdüğünü kaydetti.

Bakan Oğuz, harnup fiyatının üretici ve kooperatif tarafından belirlenmesini gerektiğini ifade ederek, "Fiyatı tüccar belirlememeli. Tüccara muhtaç olmasınlar. Tüccarlarımızı kötülemek istemiyorum ama üretici verdiği ürünün değerini almazsa o ürün,ekonomik anlamda bir değer kazanmaz "dedi.

"TEŞVİKLER KONUSUNDA ALTERNATİFLER YARATILACAK"

Bakan Oğuz, dönüm başına 120 TL teşvik veriliğini anlatarak, teşvikler konusunda farklı alternatifler yaratılması ve teşvik yönetim ile miktarının değiştirilmesi ile ilgili yıl içinde yeni çalışmalar başlatılacağını açıkladı. Bakan Oğuz, bu noktada üreticilerin ağaçları koruması, sahip çıkması ve bunun ekonomik değere dönüştürülmesiyle ilgili neler yapılabileceği yönünde harekete geçildiğini söyledi.

Bakan Oğuz, ekonomik değeri olan zeytin, harnup, badem gibi ağaçların Orman Dairesi tarafından ekiminin yapılıp, bunların üreticilere zimmetleneceğine dikkat çekerek, "Amacımız, üretici ürünü kendi alsın;toprağına, köyüne, ürününe sahip çıksın" dedi.

banner
banner
banner
banner
DİĞER TATLISU HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.