YENİBOĞAZİÇİ
okuma süresi: 7 dak.

Belediye başkanından çalışana hakaret iddiası: "Şerefsiz, utanmaz..."

Belediye başkanından çalışana hakaret iddiası: "Şerefsiz, utanmaz..."

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir 16 yıllık belediye çalışanı Sevda Özinanır'a hakaret ettiği iddiası ile polislik oldu.

Yayın Tarihi: 13/06/18 07:38
okuma süresi: 7 dak.
Belediye başkanından çalışana hakaret iddiası: "Şerefsiz, utanmaz..."
A- A A+
Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

2018 yılı KKTC Yerel Seçimler öncesi adaylar seçimlere yönelik yatırım ve propagandalarını tüm hızı ile sürdürürken,Yeniboğaziçi Belediye Başkanı ve başkan adayı Katip Demir ile 16 yıllık belediye çalışanı Sevda Özinanır arasında tartışma yaşandı. Demir'in, kendisini değil de bağımsız aday Mustafa Zurnacılar'ı desteklediği gerekçesi ile Sevda Özinanır ve bazı belediye çalışanlarına tavır aldığı iddia edilirken, Demir kendi aleyhinde propaganda yaptığı düşüncesi ile göz hapsine aldığı ileri sürülen Özinanır'a"şerefsiz, utanmaz, terbiyesiz" diyerek hakaret ettiği gerekçesi ile dün polislik oldu.

Yaşananların duyulmasının ardından Sevda Özinanır'ın basın mensupları ile konuştuğunu fark eden Başkan Demir, bu kez belediye çalışanı Türker Abdullahoğlu'nu görüntü alması için görevlendirince polise şikayet edilmesinin ardından hem Başkan Katip Demir hem de belediye çalışanı Türker Abdullahoğlu hakkında dava okundu.

Başkan Demir'e "İtale-i lisan" ve " Özel hayatın gizliliğini ihlal" davalarının, Türker Abdullahoğlu'na ise "Özel hayatın gizliliğini ihlal" davasının getirildiği öğrenildi.

16 yıllık kadrolu belediye çalışanı Sevda Özinanır, 4 yıldır Başkan Demir tarafından kendisine zulüm yaşatıldığı ve zor şartlar altında Yeniboğaziçi Belediyesi'ne bağlı başka köylerde görevlendirilerek belediyeye girmesinin yasaklandığını iddia etti. Seçimin yanaşması ile ise Başkan Demir'in sırf kendi aleyhine propaganda yapmaması için kendisini belediye binasına çağırarak göz hapsine aldığını iddia eden Özinanır, Başkan Demir'in kendisine baskı uyguladığını iddia etti.

Aleyhindeki iddialarla ilgili konuşan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı ve başkan adayı Katip Demir tüm iddiaları yalanladı. "Personeli çalışma saatinde görevi başında olmadığı için ve işinin başına dönmesi için uyardım" diyen Başkan Demir, "14 çalışan zıvanadan çıktı, herkes haddini bilecek. Seçim sürecinden sonra gereği yapılacak" şeklinde konuştu.

"YASAL OLMAYAN TALEPLERİNİ YAPMAYINCA BASKI GÖRDÜM"

Dün Yeniboğaziçi Belediyesi'nde Başkan Katip Demir'in kendisine "şerefsiz, utanmaz, terbiyesiz" diyerek herkesin içinde hakarette bulunduğu yönünde polise şikayetçi olan Sevda Özinanır, olayın ardından açıklamalarda bulunup Demir ile ciddi iddialarda bulundu.Yeniboğaziçi Belediyesi'nde 16 yıldır kadrolu muhasebe memuru olarak çalıştığını belirten Sevda Özinanır, yönetici sekreterliği yaptığı 4 yıl önce, Başkan Katip Demir'in göreve gelmesinin ardından kendisinden yasal olmayan işler yapmasını istediğini, ancak kendisinin yapmadığını bu yüzden Başkan Demir tarafından Yeniboğaziçi Belediyesi'ne bağlı köylerde veznecilik yapması için gönderilerek belediyeye girmesinin yasaklandığını iddia etti. "Başkanın istemi üzerine tuvaleti bile olmayan köy veznelerine gönderilerek 4 yıl zor şartlar altında çalıştım. Tüm ilgilileri bilgilendirdim, kendi sendikam bile hiçbir şey yapmadı" diyen Özinanır, çalıştığı veznelerde kamera kaydı ve ses dinleme cihazları ile kontrol edildiğini ileri sürdü.

ÖZİNANIR: "KİMSE İLE GÖRÜŞMEMEM İÇİN BASKI YAPILDI"

Başkan Katip Demir'in yaklaşık 20 gün önce köylülerle yakın olduğu için kendisini belediyeye çağırdığını söyleyen Özinanır, "Başkan bana seçimlere kadar sen buraya oturacaksın, telefonlara bakmayacaksın, bilgisayarlara dokunmayacaksın, yerinden kalkmayacaksın, kimseyle konuşmayacaksın diyerek baskı uyguladı" şeklinde konuştu. Ailesinin Yeniboğaziçi'nde kendisinin ise eşinden ayrı olduğu için hafta sonları Yeniboğaziçi'nde kaldığını belirten Özinanır, yaklaşık 1 hafta önce kendisini desteklemeyeceği için Katip Demir'in avukatı aracılığı ile itiraz edilerek seçmen listesinden çıkarıldığını, 20 kişiye daha aynı şeyin yapıldığını iddia etti. İzin talepleri ve hasta raporlarının Başkan Demir tarafından kabul edilmediğini ileri süren Özinanır, damlayı taşıran son damlanın ise başkanın hakaretlerinin olduğunu belirtti.

13 KİŞİ İSTİFA ETTİ, BAZI ÇALIŞANLAR KOCAREİS CAMPING ALANINA GÖNDERİLDİ

Başkan Katip Demir ile ilgili iddialarına devam eden Sevda Özinanır, Demir'in göreve geldiğinden bu yana baskılara dayanamayan 13 personelin istifa ettiğini ileri sürdü. Bazı çalışanların ise Demir'i desteklemediği için belediye binasından uzaklaştırılarak Kocareis Camping alanına gönderildiğini söyleyen Özinanır, çalışanların işten atılmak ile tehdit edildiklerini iddia etti. Özel bir konu ile ilgili Akova Muhtar adayı ile konuştuğu için dün Başkan Katip'in öfkelendiğini kaydeden Özinanır, "herkesin içinde elini kolunu sallayarak bağırmaya başladı. Bana şerefsiz, utanmaz, terbiyesizler dedi. Polise şikayetçi oldum. Bir belediye başkanının çalışanına bu şekilde bağırması kabul edilemez. Yasal yoldan hakkımı arayacağım" dedi. Olayın ardından Sevda Özinanır'ın basın mensuplarına açıklama yaptığını görmesi üzerine belediye çalışanı Türker Abdullahoğlu'nu görevlendiren Başkan Katip fotoğraf çekilmesini sağladı. Bunu fark edip öğrenen Özinanır hakaret şikayetinin yanı sıra bu yönde de polise şikayette bulundu.

DEMİR: "HAKARET ETMEDİM, UYARDIM"

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı ve Başkan adayı Katip Demir hakkındaki iddiaları yanıtladı.

Demir aleyhindeki suçlamaları reddederken, " ben personel iş alanını terk ettiği için uyarıda bulundum" dedi. Personel Özinanır'a hakaret etmediğini, ancak personelin siyasete alet olup ev ev dolaşmasının ve belediye başkanının aleyhine propaganda yapmanın etik olmadığını ileri sürdü. Belediye çalışanının vatandaşa propaganda yapmasının doğru olmadığını bunun bir disiplin suçu olduğunu söyleyen Demir, Özinanır'ın disiplin suçu işlediğini belirtti. "Özinanır daha önce disipline verildi ancak disiplin kurulunun başında onun desteklediği aday bulunduğu için ileri gidilmedi, kendisinin birçok uyarısı var" diyen Demir, "14 personel zıvanadan çıkmış durumdadır. Herkes haddini bilecek, herkes cezasını alacak. Seçim sürecinden sonra gereği yapılacak" şeklinde konuştu. Başkan Demir yüz yüze görüştüğü gazetecilerin kendisinden fotoğraf almasını kabul etmedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.