×
banner
banner
banner
Ana Sayfa YENİBOĞAZİÇİ
banner
Yeniboğaziçi Belediyesi ve Slowfood Salamis Birliği'nden mesaj: "Geleneksel mutfağa evet!"

Yeniboğaziçi Belediyesi ve Slowfood Salamis Birliği'nden mesaj: "Geleneksel mutfağa evet!"

Giriş Tarihi: 25/02/2019
09:11
Yeniboğaziçi Belediyesi ve Slowfood Salamis Birliği'nden mesaj: "Geleneksel mutfağa evet!"
Son yıllarda beslenme kaynaklı artan hastalıklar ve geleneksel mutfak tatlarının fastfood alışkanlıkları karşısında unutulmaya yüz tutması kaygısı taşıyan Kıbrıs'ın ilk cittaslow Belediyesi Yeniboğaziçi ve Slowfood Salamis birliği bu konu ile ilgili bir etkinlik düzenledi.

Etkinlikte Ayrelli başta olmak üzere çeşitli yemekler ve doğal ürünler halkın beğenisine sunuldu. Yeniboğaziçi Belediye Parkı'nda gerçekleşen etkinliğe bölgedeki kadın birlikleri ve üreticiler stand açarak destek verdiler. Yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte Aytotoro Tavası, Ayrellili yemekler, enginarlı pilav, gömeç çorbası gibi geleneksel yemekler yer aldı.

Slowfood Salamis Birliği lideri Umut Kurşun Yerel yemek geleneklerini yaşatmak, tekrar canlandırmak ve insanların bunları tercih etmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte mevsimin doğal ürünü Ayrelli gibi mevsiminde üret, mevsiminde tüket sloganı ile sağlıklı, doğal ve yerel gıdaların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ise, Slowfood Salamis Birliği ile organize edilen bu etkinlikte bir gün önce Yeniboğaziçi'nde Tohum Takas Şenliği hazırlıkları kapsamında toplantı düzenlendiğini ve Yeniboğaziçi, Lefke, Mehmetçik ve Geçitkale belediyelerinin ve yerel tohumların korunması için çalışmalar yapan Yeryüzü Tohumları İnisiyatifi'nin katılımıyla, "Tohum Takas Şenliği" hazırlıkları kapsamında toplantı yaptıklarını hatırlatarak, açıklamada her zaman bu gibi etkinliklere ve çalışmalara Belediye olarak destek vereceklerini ve bundan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

banner
banner
banner
banner
DİĞER YENİBOĞAZİÇİ HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.