Çevre Platformu halkı UBP'yi sandıkta yargılamaya çağırdı

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.64

9.48

$

7.97

Çevre Platformu halkı UBP'yi sandıkta yargılamaya çağırdı

Çevre Platformu halkı UBP'yi sandıkta yargılamaya çağırdı

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, halkı, Kalecik'teki AKSA Elektrik Santrali'ne yakıt ikmali sırasında denize sızan fuel oil'in yarattığı çevre felaketini görmezden geldiğini savunduğu UBP'yi sandıkta yargılamaya çağırdı.

Çevre Platformu halkı UBP'yi sandıkta yargılamaya çağırdı
A- A A+

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu adına Doğan Sahir imzasıyla yapılan açıklamada, "Tepki Ver UBP! 1 kim sahil şeridinde deniz yaşamı durdu. 'Vicdanı susmuş UBP' hala şiddetle 'Petrol dolum tesisini"savunuyor. Halkımızı, yaşanan felaketi gözmeden gelen, doğaya ve insana saygı göstermeyen 'UBP'yi' sandıkta yargılamaya davet ediyoruz" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Yaklaşık iki yıl boyunca geçmiş UBP hükümetinin; bu ülkenin hiçbir şekilde ihtiyacı olmayan, fayda maliyet analizine göre maliyeti her açıdan yüksek olan, sadece rant düşkünlerinin hesaplarına hizmet edecek ve günün sonunda ülkenin felaketi olmanın ötesinde bir sonuç yaratmayacak devasa bir petrol dolum tesisi ve kirli sanayi bölgesi kurulması inadına şahit olduk.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ve bu konuda sağduyulu ve irade sahibi olduğunu defaeten kanıtlayan halkımız, UBP hükümetinin bu anlamsız inadına karşı yıllara varan bir mücadele içindedir.

Platform, böylesi yatırımların ne kadar büyük ve korkunç boyutlarda riskler içerdiğini her ortamda, her fırsatta vurgulamaya devam etmesine karşın UBP hükümeti bu uyarılara kulak tıkadı ve ülkemin sorunlarını çözme yerine bu tesisin ille de yapılması için akıl almaz bir şekilde çalıştı. Sonuçta Anayasa'ya ve ilgili tüm yasa ve mevzuatlara da aykırı olarak, Bakanlar Kurulu kararları ile bu tesisin yapılmasını karara bağladı.

UBP hükümetinden sonra geçiçi hükümet bu tesisin yapılmaması yolunda bir karar alarak yüreğimize su serpti ve ülkemiz, halkımız rahat bir nefes aldı. Ancak, UBP yetkililerinin bu tesisin yapılması konusundaki inadının bitmediğini görüyoruz.

Seçim sürecinde yaptıkları açıklamalarda, iktidara yeniden gelmeleri durumunda "ülkemizin felaketi olacak" petrol dolum tesisini yeniden gündeme getireceklerini ve yapacaklarını şiddetle vurgulamaya devam etmektedirler.

Geçtiğimiz hafta ise korkulan başımıza geldi, AKSA'ya akaryakıt nakli sırasında ihmalden kaynaklanan bir kaza meydana geldi ve ülkemizin en büyük çevre felaketlerinden biri yaşandı. Bu petrol sızıntısının etkilerinin korkunç boyutta olduğu, doğaya ve insan yaşamına etkilerinin çok uzun yıllar boyunca devam edeceği aşikardır. Ülkedeki tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler bu korkunç kaza konusunda üzüntülerini bildirmişler ve yaşananları kınamışlardır. Ancak, UBP kanadından ise, sanki bu parti ve yönetimi bu ülkede yaşamıyorlarmış gibi, ülkemizin en korkunç çevre felaketlerinden biri olan bu kazayla ilgili bir tek ders almamış, halkın üzüntü ve endişelerini paylaşmamışlardır. Aksine tesisin yapılması ısrarlarını halen sürdürmektedirler.

Bu şartlar altında, bir kez daha genel seçime giderken, Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu bu konuda sağduyulu olduğunu defaeten kanıtlayan halkımızın; "insan" ve "doğa" odaklı olmayan, aksine çevreye ve insan sağlığına önem vermeyen, insana saygı duymayan zihniyetleri vicdanlarında yargılamaya ve seçim sandığında gereken cevabı vermeye davet ediyoruz."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DOĞA ve ÇEVRE Haberleri