Ökselenen kuşların dramı sınırı aştı!

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.51

8.58

$

7.30

Ökselenen kuşların dramı sınırı aştı!

Ökselenen kuşların dramı sınırı aştı!

Ökse ile kuş avcılığı yasak olmasına rağmen denetim yetersizliği sonucunda kaçak olarak devam ediyor. Ökse ile avlanan kuşların dramı ise sınırı aşarak, National Geographic Dergisi'ne konu oldu. Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Hasan Sarpten, genelde ökse ile kuş avcılığını özelde ise Pulya avcılığını "rezillik" olarak nitelendirdi.

Ökselenen kuşların dramı sınırı aştı!
A- A A+

Kıbrıs Postası – Meryem Ekinci

KKTC'de Pulya olarak bilinen kara başlı ötleğen kuşunun avlanması yasak.

Pulya ile diğer kuşların avlanmasında yapışkanlı çubuk olarak bilinen ökse ve ağ yönteminin kullanılması da Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası'na aykırı. Ancak avcılar ne yasa ne de yasak dinliyor.

Özellikle ökse ve ağ yöntemiyle kaçak yapılan avlanma, sadece Pulya türü kuşları değil nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan birçok kuş türünü de tehdit ediyor.

Kuşların ökse ile avlanması dünyanın önde gelen doğa dergilerinden National Geographic Dergisi'ne de konu oldu.

National Geographic Dergisi'nde, Jonathan Franzen imzalı makalede, Güney Kıbrıs'ın da yer aldığı dört ülkede kuş çeşitlerinin düşürüldükleri tuzak yöntemlerine yer verilmesi, gözlerin Pulya avcılığına ve ökse ile avlanma yöntemine çevrilmesine yol açtı.

"TAM BİR KATLİAMDIR"

Kıbrıs Postası'na konuşan Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Hasan Sarpten, genelde ökse ile kuş avcılığını özelde ise Pulya avcılığını "rezillik" olarak nitelendirdi.

"Pulya çok önemli bir kuştur ve Kıbrıs'ın çeşitliliği açısından da kültürel değeri olan bir kuştur. Aysergi'de adına festival yapılan bir kuştur. Her ne kadar avlayan kişiler de bunun avcılığını bir kültür olarak tanımlasa da, bu son derece yanlıştır ve açıkcası tam bir katliamdır. Pulya festivali yapılıyor. Festivalde bunların korunmasının ön plana çıkarılması önemli bir bilinç düzeyi oluşturmuştur. Ancak Devletin bu konudaki denetimi noksan ve yetersiz. Bu konuda avcılık, bu gelenekten gelen kuşak tarafından da sürdürülüyor "diye konuşan Sarpten, kaçak olarak yapılan Pulya avcılığının ökse ile yapılması sonucunda nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan çok sayıda kuş türünün de öldürüldüğünü söyledi.

Buna örnek olarak İbibik kuşunu veren Sarpten, "ökse avcılığı hiçbir seçiciliği olmayan ve hayvanların katliam niteliğinde yakalanmasını sağlayan bir sistemdir ve yasalarla da yasaklanmıştır. Bu kuşların yasa dışı olarak avlanmasına göz yumuluyor" diyen Sarpten, yeterli bir denetim mekanizması olmadığı gibi avlanan kuşların türü ve sayısına yönelik sağlıklı bir veri bulunmadığının da altını çizdi.

PULYA PAZARI

Sarpten, yenilebilir olması nedeniyle Pulya kuşu konusunda önemli bir pazar oluştuğunu ifade ederek, kuşların Güney'e kaçak olarak geçirildikleri ve satıldıkları yönünde duyumlar olduğunu da vurguladı.

"Özellikle güneye satılması bize de gelen duyumlar arasında. Restoranlarda tüketilmek üzere Güney'e gizlice el altından götürülüyorlar. Ne yazık ki Kuzey'de de bazı restoranlarda hala daha buna rastalayabiliyoruz. Hem bu avın yapıldığı alanlarda hem de Güney'e satışıyla ilgili ciddi denetimlerin yapılması gerekiyor" diyen Sarpten, kaçak Pulya avcılığı yapılan bölgelerin de, avcılığın hangi yöntemle yapıldığının da aslında bilindiğini ve tespit edilmesinin zor olmadığını kaydetti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DOĞA ve ÇEVRE Haberleri