Çevre Platformu: "Katletme anlayışı kabul edilemez!"

loading
1 Ekim, Perşembe
£

9.99

9.07

$

7.72

Çevre Platformu: "Katletme anlayışı kabul edilemez!"

Çevre Platformu: "Katletme anlayışı kabul edilemez!"

Çevre Platformu bugün Başbakanlık önünde toplanarak, ince avı erteleme kararlarında dolayı tüm bakanlara teşekkür ederek bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

A- A A+

Avcılar Birliği Federasyonunun bilimsellikten ve çevrecilik anlayışından uzak bir şekilde Ülkemiz gündemini meşgul etmelerini üzüntüyle izlemekteyiz.

Hükümetimizin ilk verdiği karardan, bilimsel verilere dayanarak zamanında vazgeçip ince av tarihini ertelemesine karşın Federasyonun saldırıya geçmesine anlam veremediğimiz gibi, çevrecilere de "3 tane çevreci örgüt"şeklidealaycı şekilde hitap etmelerini de halkımızın yüce takdir ve adaletine bırakıyoruz.Herşeyden önce unutulmamalıdır ki bizlere Çevreci diye hitap eden bir federasyonun doğanın nimetlerindenöncelikli olarakyararlandığını hatırlatır, bizlerden önce bu doğaya onların sahip çıkmaları gerektiğini ve biz çevrecilerden önce onların çevrecilik apoletini omuzlarında taşımalarını bekliyorduk. Önemli bir topluluğa sahip olan Avcılar Birliği Federasyonunun bizlere yani 200bini aşkın vatandaşımıza Çevreye ne kadar çok duyarlı olduklarını göstermelerini bekliyorduk.

Ama biz biliyoruz ki Federasyon yönetiminin bu fevri çıkışları değerli 20 bin avcımızın çoğunluğunun görüşünü yansıtmamaktadır. Yine biliyoruz ki federasyon yönetimini bilimsel veriler ışığında anlayışlı ve sağduyulu olmaya davet edecek olanında değerli 20 bini aşkın avcı vatandaşımızdır.

Avrupa Komisyonunun üveyikler için hazırladığı yönetim planında Mayıs ayından Ağustos ayına kadar üveyiklerin çiftleştiği ve yuva yaptığı belirtilmektedir. Yine uluslararası kuşyaşamı araştırmaları adlı bilimsel çalışmalarda üveyiklerin, habitat kaybı, çok hızlı ilerleyen küresel ısınma, yanlış tarımsal uygulamalar ve en önemlisi de yanlış avcılık nedeniyle sayılarının azaldığı anlatılmaktadır ve ileriki yıllarda da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu söylenmektedir. Üstelik en kurak yaz ayları içerisinde olduğumuzu ve göçmen kuşlarında bu aylarda adamızdan geçtiği de önemli bir hatırlatma olacaktır.

Son olarak belirtmek isteriz ki, sınırları belli Akdeniz'in ortasında 4 yanı sularla çevrili kara parçasının kuşlar ve diğer tüm canlılar için adeta bir sığınak olduğunu avcılarımızda bilmektedir. Adamızın doğası, ekosistemi hızla yok edilmektedir. Bu katletme anlayışı biz güzel ada insanının kabul edebileceği bir şey değildir.

Hükümetimizin bu kısa döneminde adeta kangrene dönüşen çevre sorunlarını iyileştirecekadımları birer bireratmasını takdirle karşılıyor doğru kararların arkasında olduğumuzun altını tekrar çizeriz. Gelecek yeni hükümetimizin de çevremizi koruma adına alınan kararları genişleterek devam ettireceğini temenni ediyoruz.

Çevre Platformu

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DOĞA ve ÇEVRE Haberleri