Uzman Biyolog Öyken'den 'su tasarrufu' önerileri

loading
3 Haziran, Çarşamba
£

8.43

7.50

$

6.71

Uzman Biyolog Öyken’den ‘su tasarrufu’ önerileri

Uzman Biyolog Öyken’den ‘su tasarrufu’ önerileri

Uzman Biyolog Türkay Öyken’den koronavirüs nedeniyle artan su tüketimi için tasarruf önerilerini aktardı.

Uzman Biyolog Öyken’den ‘su tasarrufu’ önerileri
banner
A- A A+

Koronavirüs salgını nedeniyle ilerleyen günler için su tasarrufu uyarısında bulunan Uzman Biyolog Türkay Öyken , "Su kullanımına dikkat etmezsek, su seviyesi önümüzdeki yaz döneminde düşerek bizim için sıkıntılı bir dönem oluşturabilir" dedi.

Öyken, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülkemizdeki su tüketiminde yaşanan artışa işaret ederek, vatandaşlara bir dizi tasarruf önerisinde bulundu;

Günümüzde su belki de daha önce hiç olmadığı kadar kıymetli hale geldi, salgın hastalıklar, aşırı nüfus artışı, plansız kentleşme ve kirlilik, sınırlı su kaynaklarının üzerindeki baskıyı giderek artıyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tatlı su kaynakları üzerinde ilave strese sebep olduğu ortada, gerek devletin yetkili kurumları, gerekse belediyelerimizle birlikte su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz aktarılması için yoğun biçimde çalışmalar yapıyoruz.

Su kaynaklarının optimum seviyede değerlendirilmesi için çevre ve tabiatla uyumlu projelerin hayata geçmesi için elimizden gelen gayreti sergiliyoruz, "Ancak su kaynaklarımızın korunması hususunda kurumlar tarafından yapılacak çalışmalar ve alınacak tedbirler, vatandaşlarımızın kıymetli katkıları olmadan bir yönüyle eksik kalacaktır.

Gerek sosyal medya üzerinden gerekse televizyon ekranlarda her an her saniye Korona ile ilgili haberleri ve alınması gereken tedbirleri görüyoruz. Elbette genelleme yapmam doğru değil ancak bir çok haberin bizi tedbirden çok endişe ve karamsarlığa sürüklediğini söylemem de sanırım doğru olacaktır."

Dünyada hızla yayılan Covid-19 salgınının etkisiyle kişisel temizliğe yönelik su sarfiyatının yükseldiği ifade ediliyor. Bu durumda dahi alınacak basit ama etkili tedbirlerle suyu tasarruflu kullanmanın mümkün olduğunu belirten Öyken, devamında şunları kaydetti:

"Bu, aynı zamanda hepimizin vatandaşlık görevidir. Örneğin, alınan tedbirler kapsamında elimizi çok sık yıkamamız gereken bu günlerde, en az 20 saniye süren sabunlama esnasında suyu akar vaziyette bırakmak yerine ufak bir dokunuşla musluğu kapatabilir, durulama için musluğu tekrar açarak el yıkama işlemini bitirebiliriz. Yine diş fırçalarken ve yüz yıkarken de aynı hassasiyetle hareket etmemiz, önemli miktarda suyumuzun heba olmasına engel olacaktır.

Günlük yaşantımızda alacağımız bu gibi basit ama etkili tedbirlerle aşırı su tüketiminin önüne geçmek elimizdedir. Söz gelimi sizlere şunu da belirteyim ki sadece duş alma süremizi 1 dakika azaltarak, kişi başına yıllık 18 ton su tasarrufu sağlayabiliriz."

KORONA SALGINI SU TÜKETİMİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Koronavirüs nedeniyle halkın evlerinden çıkamamasının su kaynaklarını olumsuz etkileyeceği iddialarını değerlendiren Uzman Biyolog Türkay Öyken, ilk vakanın görüldüğü günden beri su kaynaklarında belirgin bir değişiklik olmadığını ifade etti.

Her ihtimal için senaryolar hazırlanması, tasarruf tedbirleri alınması gerektiğini belirten Öyken, gerekli bir durumda " Yazın sıcaklığın yüksek seyrettiği bir Ada ülkesi olduğumuzu unutmadan, tasarruf tedbirlerini bizzat kurumların alıp uygulaması daha doğru olacaktır. Uzun vadeli yatırımları da aksatmadan yapmayı tercih etmeleri gerekiyor” dedi.

“Ülkenin su kullanımına baktığımız zaman yıldan yıla düzenli bir artış zaten var. Normal seyir, riskin alarm verici bir boyutta olmadığını söylüyor. Elbette salgın normal seyrin dışında bir gelişme” ifadelerini kullanan Öyken, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında halkın evlerden çıkmaması nedeniyle su kullanımı elbette artacaktır. Şu an için, ülkede herhangi bir su sıkıntısı yaşanmamakta. Salgın hastalıkla mücadelede hijyen kurallarını en uygun şekilde yerine getirelim fakat suyumuzu da israf etmeden, verimli bir şekilde kullanalım.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DOĞA ve ÇEVRE Haberleri