Avrupa "yeşil finans"ın çerçevesini oluşturuyor

loading
26 Ekim, Pazartesi
£

10.53

9.55

$

8.09

Avrupa "yeşil finans"ın çerçevesini oluşturuyor

Avrupa "yeşil finans"ın çerçevesini oluşturuyor

Avrupalı ülkeler oluşturdukları yasal zemin, hedefler ve teşvikler sonrasında, sürdürülebilir gelecek yatırımlarına kaynak sağlanması için finansal çerçevenin oluşturulmasında da öncü oluyorlar

Avrupa "yeşil finans"ın çerçevesini oluşturuyor
A- A A+

Avrupa Birliği, Aralık ayında ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı’ ile sürdürülebilir geleceğin nasıl şekilleneceğini ve koyulan hedeflere ulaşmak için nelerin yapılacağını belirledikten sonra, Temmuz ayında açıkladığı 'yeşil toparlanma' paketiyle beraber yatırımların nasıl yönlendirileceği ve kullanılacağı konusunu da detaylandırmış oldu.

Oluşturulan çerçeve ve rota doğrultusunda yatırımlara kaynak sağlayabilmek için, ülkeler sürdürülebilir gelecek tahayyülünün finansmanında kullanılmak üzere farklı finansal enstrümanlar oluşturmaya ve normların yaratılması için düzenlemeleri devreye sokmaya hazırlanıyorlar. Böylece sürdürülebilir finansmanın çerçevesi de, yeşil ve sürdürülebilir gelecek planlarınınki ile birlikte oluşmaya başlıyor.

Almanya Eylül ayı başında, 6.5 milyar euro değerinde ve 10 yıl vadeli yeşil tahvil ihraç etti. İhale sırasındaysa 33 milyar euro talep toplanmıştı.

Almanya aynı zamanda farklı vadeli yeşil tahviller ihraç ederek "yeşil getiri eğrisi" oluşturmayı ve şirketlerin yeşil tahvilleri daha kolay takas edebilmesi için gösterge ülke olmayı planlıyor. Ülkenin düşündüğü program, yatırımcıların yeşil tahvilleri normal tahviller ile takas edebileceği bir zemin kurmayı ve böylece likidite sorunlarını gidermeyi de amaçlıyor.

İsveç de geçen hafta 2.3 milyar dolar tutarında 10 yıl vadeli yeşil tahvil ihraç etmişti. 2017 yılında 7 milyar euro yeşil tahvil ihraç ederek piyasa giren Fransa ise kümülatif olarak Avrupa’daki en büyük yeşil tahvil ihraç eden ülke konumunda.

Lüksemburg da Pazartesi günü 1.5 milyar euro değerinde ‘sürdürülebilir’ tahvil ihraç ederek kervana katıldı. Sürdürülebilir tahvillerle borçlanılan miktar ise hem sosyal tahvillerin finansmanını sağlayabildiği projelerde, hem de yeşil tahvillerin finansmanını sağlayabildiği projelerde kullanılabiliyor.

2020 YILINDA 91.6 MİLYAR DOLAR YEŞİL TAHVİL İHRAÇ EDİLDİ

Climate Bonds Initiative’in yayınladığı verilere göre, yeşil tahvil ihracı yılın ilk altı ayında 91.6 milyar dolara ulaştı fakat geçen yılın aynı döneminde ulaşılan seviyenin %26 altında.

Yılın ilk yarısında en fazla yeşil tahvil ihraç eden ülke yaklaşık 17 milyar dolar ile ABD, ikinci ülke ise yaklaşık 14 milyar dolarla Fransa oldu. Kümülatif olarak şu ana kadar en çok yeşil tahvil ihraç eden ülkelerde ise ABD yine birinci sırada fakat ikinci sırada Çin Halk Cumhuriyeti geliyor.

En fazla yeşil tahvilin bulunduğu Borsa platformlarının başında Euronext geliyor. 2020’nin ilk yarısında 22.3 milyar dolar değerinde yeşil anlaşmanın takas edildiği platformda, işlem gören yeşil tahvillerin %35.5’ini Sertifikalı İklim Tahvilleri (CCB) oluşturuyor.

Yeşil tahvillerin en fazla görüldüğü bir diğer platform ise 20.5 milyar dolar yeşil tahvil büyüklüğüyle Alman borsaları.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DOĞA ve ÇEVRE Haberleri