DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 3 dak.

Kıbrıs’a özgü yeni bir örümcek türü tanımlandı

Kıbrıs’a özgü yeni bir örümcek türü tanımlandı

Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs’a özgü yeni bir örümcek türü tanımlandı.

Yayın Tarihi: 14/10/20 18:59
okuma süresi: 3 dak.
Kıbrıs’a özgü yeni bir örümcek türü tanımlandı
A- A A+

Taşkent Doğa Parkına bağlı Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsünün (CWRI) yaptığı açıklamaya göre, adada endemik Zodariidae familyasına ait bulunan bu örümceğe, Kıbrıslı biyolog ve araştırmacı Prof. Dr. Bayram Göçmen’e atfen Lachesana bayramgocmeni adı verildi.

BİYOLOG KADİR BOĞAÇ KUNT: “TÜRE AİT DİŞİ BİREYLER TOPRAKTA HABİTAT OLUŞTURUYOR…”

Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsünde Omurgasız Hayvanlar ve Örümcek Taksonomisi uzmanı olarak görev yapan Biyolog Kadir Boğaç Kunt, dünya literatürüne giren Lachesana bayramgocmeni’ye ait örneklerin Lapta, Kalavaç, Alevkayası bölgelerinden toplandığını belirtti. Ayrıca bu türe ait olan dişi bireylerin toprakta çukur açarak, kendilerine toprak içerisinde bir habitat oluşturarak orada yaşadıklarını ve bu yüzden farkedilmelerinin zor olduğunu belirtti.

KEMAL BASAT: “SLOGANIMIZ İŞ BİRLİĞİ İLE KORUMA…”

Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü Direktörü Kemal Basat, yola ‘İş birliği ile Koruma’ sloganı ile çıktıklarını, doğru koruma stratejilerinin belirleyebilmek için ön şartın ülkemizde neye sahip olduğumuzu öğrenmek zorunda olduğumuzu belirtti. 

PROF. DR. SALİH GÜCEL: “BİYOÇEŞİTLİLİK ARAŞTIRMALARI KAPSAMINDA YENİ BİR BULUŞA DAHA İMZA ATTIK…”

Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü Danışmanı Prof. Dr. Salih Gücel, Türkiye, KKTC ve Avrupa’dan çeşitli bilimsel kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yürütüldüğünü ve ülkemiz adına yeni bir buluşa daha imza atıldığını söyledi.

Beşparmak Dağlarında yer alan ormanlık ve çalılık alanlarda yapılan arazi çalışması sırasında, örümceklerin yer aldığı “Araneae” takımının “Zodariidae” familyasına ait yeni bir örümcek türü tanımladıklarını açıklayan Prof. Dr. Salih Gücel, yeni tanımlanan bu örümcek türünün, dünya literatüründe “Lachesanabayramgocmeni” ismiyle yer alacağını da belirtti. Prof. Dr. Salih Gücel, “Lachesana bayramgocmeni”isminin, 22 Mart 2019 yılında kaybettiğimiz zooloji alanında birçok çalışmaya imza atmış, hocamız, araştırma ortağımız, abimiz ve arkadaşımız Prof. Dr. Bayram Göçmen’e ithaf ediyoruz” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör