DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 4 dak.

Palm Beach Balıkçı Barınağı’nda denizdeki görüntü deniz salyası endişesi yarattı

Palm Beach Balıkçı Barınağı’nda denizdeki görüntü deniz salyası endişesi yarattı

Palm Beach Balıkçı Barınağı’nda, Marmara ve Ege Denizi’ni etkisi altına alan Deniz Salyası (Müsilaj) paniği yaşandı. Deniz yüzeyindeki köpüksü tabakanın Müsilaj değil, denizköpüğü olduğu ortaya çıktı.

Yayın Tarihi: 10/06/21 18:00
okuma süresi: 4 dak.
Palm Beach Balıkçı Barınağı’nda denizdeki görüntü deniz salyası endişesi yarattı
Nadire Bahadi
A- A A+

Palm Beach Balıkçı Barınağı’nda denizde meydana gelen köpüksü görüntü Marmara ve Ege Denizi’ni etkisi altına alan Deniz Salyası (Müsilaj) endişesine neden oldu.

 Kısa sürede balıkçı barınağında deniz yüzeyinde görülen köpüksü doku barınak kıyısında yoğunlaştı.

Deniz yüzeyindeki görüntüyü görenler Deniz Salyası olarak bilinen Müsilaj’ın ülkemiz sahillerini de etkisi altına alacağı endişesine kapılırken, DAÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve DAÜ SAGAM Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Burak Ali Çiçek bölgede yaptığı incelemede deniz yüzeyindeki köpüksü tabakanın Müsilaj değil, deniz köpüğü olduğunu açıkladı.

Ülkemiz sahillerinin Müsilaj tehlikesine maruz kalıp kalmayacağı konusunda akıllardaki sorulara açıklık getiren Çiçek “Marmara Denizi’ndeki gibi Müsilaj’ın Kıbrıs’ta olması çok zor. Akdeniz’in suları çok berrak ve bununla birlikte Kıbrıs’ta herhangi bir endüstriyel atık yok. Müsilaj bizde Marmara ve Ege Denizi’ndeki kadar ağır olmaz ama denizlere yapacağımız deşarjlarda dikkatli olmalıyız. Buna dikkat edilirse Kıbrıs için bir sorun yok” açıklamasında bulundu.

“MÜSİLAJ DEĞİL, DENİZ KÖPÜĞÜ”

DAÜ SAGAM Başkanı Yard. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, Palm Beach Balıkçı Barınağı’nda deniz yüzeyiğini kaplayan köpüksü yapıyı yerinde inceleyerek, numune aldı.

Çiçek, barınakta, denizde oluşan köpük görüntüsünün normalin dışında bir görüntü olduğunu ancak bunun müsilaj (deniz salyası) değil, denizköpüğü olduğunu açıkladı.

Oluşan bu köpüğün açık denize ulaşarak ortadan kaybolmasını beklediklerini ifade eden Çiçek, köpüğün sebebinin protein ve yağlar olduğuna dikkat çekti.

 Çiçek, denizköpüğünün denizdeki fitoplankton ve zooplanktonun çırpılması ve bünyelerindeki protein ve yağların karışması sonucu olduğunu söylerken, bölgedeki deniz köpüğünün mevcut görüntüsüne ise balıkçı barınağında yenileme projesi kapsamında çalışma yapan iş araçlarının neden olduğunu kaydetti.

MARMARA DENİZİ’NDE MÜSİLAJ İLE İLGİLİ GEREKLİ UYARILARI YAPMIŞTIK”

Müsilaj’ın en yoğun olan Marmara Denizi’nde yıllardan beri bir çalışma yürüttüğünü kaydeden DAÜ Biyolojik bilimler Bölümü Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve DAÜ SAGAM Başkanı Yard. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, Marmara Denizi’nde oluşan Müsilaj’ın yeni bir olay olmadığını, Müsilaj ile ilgili gerekli uyarıların yapıldığını ancak ya dikkate alınmadığını ya da alınamadığını kaydetti.

Marmara’nın etrafında kalabalık şehirler olduğunu ve sanayi ile üretimin çok yoğun olduğu yerler olduğunu söyleyen Çiçek,  Türkiye’de atıkların arıtılmadan denize verilen deşarj sistemleri olduğunu ifade etti.

Marmara Denizi’nin neredeyse kapalı bir deniz olduğunu ve Marmara Denizi’nin 100 yıldan fazla bir süredir bütün atığı toplayıp biriktirdiğini açıklayan Çiçek, Marmara Denizi’nde Müsilaj’a sebep olan ana etkenleri ,“Müsilajın bundan 4 yıl önce yapılan bir çalışmada çok arttığı ortaya çıkmıştı. Müsilajın sebebi ise birkaç çeşit fitoplankton var. Bunlar denize verilen deşarjla birlikte azotlu, fosforlu yükle birlikte artıyor. Bunun sonu ölümdür. Ona karşı olarak deniz kendi kendine strese giriyor ve stresle birlikte deniz misülaj salgılıyor. Müsilaj Marmara Denizi’nde 3-4 yıl önce başlamıştı fakat bu sene doruğa çıktı. Müsilaja hem hava sıcaklıklarının biraz yükselmesi hem de deşarjın durdurulmaması sebep oldu” şeklinde açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör