DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 6 dak.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın “Yeşil Adımlar Projesi” hayata geçiriliyor

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın “Yeşil Adımlar Projesi” hayata geçiriliyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın, ülkede, çocukluk yaşlardan itibaren çevre bilinci ve farkındalık oluşturmak ve geleceğe çok daha iyi şartlarda bir çevre bırakmak amacıyla, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Atatürk Öğretmen Akademisi işbirliğinde, “Yeşil Adımlar Projesi'ni" hayata geçiriyor.

Yayın Tarihi: 11/12/21 15:31
Güncelleme Tarihi: 12/12/21 10:34
okuma süresi: 6 dak.
Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın “Yeşil Adımlar Projesi” hayata geçiriliyor
A- A A+

Bakanlık, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Atatürk Öğretmen Akademisi arasında imzalanan protokolle hayata geçen projeyle, üniversite öğrencilerini ve geleceğin öğretmenlerini çevre konusunda bilgilendirilip eğiterek, gelecek nesillerin çevre farkındalığıyla gelişmesini sağlamayı amaçlanıyor.

“Sen de yeşil adım at” sloganıyla hayat bulacak  ‘Yeşil Adımlar Projesi’ kapsamında ülke genelinde  çeşitli eğitim seminerleri, çalıştaylar, proje yarışmaları  ve fidan dikme etkinlikleri düzenlenmesi  öngörülüyor.

 Proje kapsamındaki ilk etkinlik bugün Girne Oscar Otel’de,   Atatürk Öğretmen Akademisi 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik eğitim semineri oldu.

09.00-18.00 saatleri arasında yer alan seminerde,  “Çevre ve sürdürülebilirlik”, “Ekolojik ayak izi”, “Su yönetimi”, “Yeşil Beceriler kazanılması”, “Kirliliğin önlenmesi” ve “Biyolojik çeşitlilik” konuları ele alınıyor. 

Yeşil Adımlar Projesi Koordinatörü Çevre Bilimci Akademisyen profesör Doktor Şerife Gündüz, projenin nasıl doğduğu ve amaçları hakkında bilgi verdi. 

Artan Dünya nüfusuyla,  biyolojik çeşitlilik, doğa ve doğal dengenin her geçen gün yok olduğunu kaydeden Gündüz, buna dur diyecek, çevre farkındalığı ve bilinci oluşmasında, geleceğe yatırımın gençler ve çocuklar olduğunun bilinciyle bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Projeye, geleceğin büyüklerini yetiştirecek olan öğretmen adayları ve üniversite öğrencilerini eğiterek başladıklarını dile getiren Gündüz, bu kapsamda proje paydaşlarının bir dizi etkinlik oluşturduğunu anlattı.

Üniveriste öğrencileri ve öğretmen adaylarının projenin ardından,  yeşil adımlar atılması konusunda Kuzey Kıbrıs’ı harekete geçireceğini ve bu konuda öncülük yapacağını belirten Gündüz, üniversite öğrencileri ve öğretmen adaylarının, ufuklarının genişleyeceğini, kendi projelerini üreteceklerini, bilgilenip bilinçlendikten sonra öğrendiklerini davranışa geçirerek, toplumda yapacakları çalışmalarla farkındalık yaratacaklarını kaydetti.

Atatürk Öğretmen Akademisi Öğrenci Konseyi Başkanı Melis Hoca da konuşmasında, gençlerin “yeşil adımlar projesiyle ne amaçladığını anlattı.

“İklim değişikliği altında yatan nedenlerin yanı sıra iklim eyleminin sunduğu ekolojik sosyal ve ekonomik fırsatlar hakkında bilgi ve farkındalık oluşturmak, iyi uygulamaların  değişimini, bilgi  deneyim  aktarımını  ve dönüşüm süreçlerini desteklemek  için ağların  oluşturulmasını ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için uygun bir çevreyi teşvik etmeyi amaçladıklarını belirten Hoca, hayatımızı  yaşamanın en iyi yolunun  sosyal  ve doğal ortamın  zarar vermeden  sadece ihtiyacınız olanı  almak olduğuna inanıyoruz. ,hepimiz  için sürdürülebilir  bir geleceğe giden yolda, her birimizin  anlatacak  kendi benzersiz  hikayeleri var ve ortak  anlatıda kendi  payımıza düşeni  örüyoruz.” diye konuştu. 

Projede yer alarak, çevre bilinci ve gelecekte daha iyi bir çevre yaratmak için Kuzey Kıbrıs’ı harekete geçirmeyi amaçladıklarını dile getiren Hoca, geleceğin büyüklerini yetiştirerek, doğaya sahip çıkmayı, insanoğlunun doğada bıraktığı ayak izleri konusunda  farkındalık yaratmayı  ve insanları  ekolojik, sosyal  ve duygusal  olarak daha sorumlu ve  sürdürülebilir  bir yaşam tarzı  geliştirmeye teşvik  etmeyi amaçladıkları vurguladı.

ATAOĞLU                                                                                                                                              

Başbakan Yardımcısı Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, projeyi KKTC’de çevrenin önemini ortaya koymak, çevre bilinci oluşturmak, çocukları gençleri eğiterek bilinçli nesiller yaratmak, geleceğe daha  temiz ve korunmuş bir çevre aktarmak amacıyla başlattıklarını dile getirerek, bakanlık, DAÜ ve AÖA işbirliğinde  hayat  bulan projeye emek koyan herkese teşekkür etti.

Eğitim Bakanlığı’nın müfredatlarına çevre desrsinin girmesi için başlattıkları çalışmalarla bu yıldan itibaren pilot okullarda çevre dersinin zorunlu olduğunu anımsatan Ataoğlu, gelecek yıldan itibaren ülkede ilköğretimden üniversiteye kadar çevre derslerinin zorunlu ders olarak müfredatta yer alacağını anımsattı.

Ataoğlu, ülkede  eğitim ve bu gibi projelerle çevre farkındalığının yaratılmasının ve bundan  sonraki yıllarda 5 Haziran Dünya Çevre Gününün, sembolik bir gün olarak kutlanmasını diledi.

Eğitim seminerinde,  Kıbrıs’taki  sulak alanlar,  Çevre Yasalarına Bakış,  Kıbrıs ve Kaplumbağalar,  Taşkent Doğa  Parkı’nın Projeleri, KKTC’de Su ve Atıksu Yönetimi,  Tarımsal Aktiviteler ve Çevre,  Kıbrıs’ın Endemik Faunası,  Deniz Ekosisteminin Önemi,  Fauna Çalışmaları,  İklim Krizi,  Proje Nasıl yazılır, başlıklarında sunumlar gerçekleşecek. 

Yeşil Adımlar Projesi  kapsamında, DAÜ bakanlık işbirliğinde çevre ve sürdürülebilirlik,  ekolojik ayak izi, atık azaltma, su yönetimi, yeşil beceriler kazanılması, kirliliğin önlenmesi, biyolojik çeşitlilik, sıfır

kirlilik başlıklarında, lise ve DAÜ öğrencilerine yönelik  “Sen de yeşil adımını at projeni hazırla” sloganlı proje yarışması düzenlenecek.

Ocak ayında gerçekleşecek  Yeşil Adımlar Çalıştayı kapsamında, 7 Ocak Cuma günü, doğaya bin adet fidan dikilecek,  8 Ocak  Cumartesi, Türkiye’den uzman akademisyenlerin de katılımıyla  Lefkoşa Merit Otel’de halka da açık olan Yeşil Adımlar Çalıştayı yer alacak.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör