DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 5 dak.

Mısır’dan Afrika’da iklim değişikliğine karşı ortak mücadele çağrısı

Mısır’dan Afrika’da iklim değişikliğine karşı ortak mücadele çağrısı

Mısır, Afrika’da iklim değişikliğisonuçlarıyla başa çıkılması için kıta ülkeleri arasında koordinasyon sağlanması çağrısında bulundu...

Yayın Tarihi: 05/06/22 17:40
okuma süresi: 5 dak.
Mısır’dan Afrika’da iklim değişikliğine karşı ortak mücadele çağrısı
A- A A+

Mısır, Afrika’da iklim değişikliği olgusunun çevresel ve ekonomik sonuçlarıyla başa çıkılması için kıta ülkeleri arasında koordinasyon sağlanması çağrısında bulundu.

Kahire yönetimi, İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun Mısır’ın Şarm eş-Şeyh şehrinde düzenlenen yıllık toplantılarının oturum aralarında koordinasyon çağrısı yaptı.

Mısır Maliye Bakanı Muhammed Muit, Senegalli mevkidaşı Ahmedo Huti ile yaptığı görüşmede, “Mısır, Kovid-19 pandemisinin şiddetli yansımalarının ardından tedarik zinciri kesintilerinin neden olduğu bir enflasyon dalgası ve artan nakliye maliyetleri dahil olmak üzere Avrupa’daki savaşın ortaya çıkması ile yoğunlaşan küresel şoklara karşı Afrika ekonomilerini korumak için birleşik bir vizyona ulaşmak konusunda kararlı” ifadelerini kullandı. Bakan görüşmede ayrıca, Afrika ülkelerinin ekonomilerinin rekabet yeteneklerini geliştirme, yatırım fırsatlarını çekme, tüm engelleri kaldırmanın yanı sıra mal ve hizmetler için birleşik bir Afrika pazarı yaratma gerekliliğine de dikkati çekti.

Diğer yandan, Mısır Ulaştırma Bakanı Kamil el-Vezir, İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun yıllık faaliyetleri kapsamındaki “İklim Değişikliğini Azaltma” başlıklı oturumda “Ulaştırma Bakanlığı’nın vizyonu, sosyal, ekonomik ve çevresel gereksinimler arasında gerekli dengeyi sağlamak amacıyla, ülkenin sürdürülebilir kalkınma kavramının güçlendirilmesinde aktif olarak katılım sağlamak için yolcu ve mal taşımanın ötesine geçiyor. Bu vizyonu gerçekleştirmek için kapsamlı bir gelişmiş politika izlendi. Söz konusu politika, Arap ve Afrika ülkeleriyle limanların ve kara, demiryolu ve nehir bağlantılarının geliştirilmesi yoluyla, Mısır’ı bölgesel ve uluslararası çevresiyle bağlamak üzere ulaşımın genişletilmesini içeriyor” dedi. Ulaştırma Bakanı, bakanlığın gelişmiş, kentsel ve çevre dostu elektrik çekişli toplu taşıma projelerini genişlettiğini ve nehir taşımacılığının mal taşımacılığındaki yeteneklerinden ve karbon emisyonlarını azaltmada çevreye olan olumlu etkisinden yararlanmak için kapsamlı bir plan uyguladığını sözlerine ekledi.

Aynı bağlamda, Mısır Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Dr. Hala es-Said, iklim değişikliklerine uyum sağlamanın, Mısır devleti için büyük bir öncelik haline geldiğini söyledi. Bakan, yeşil bir ekonomiye geçişi desteklemeyi ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını korumayı amaçlayan politikaların, ‘Mısır devleti tarafından 2021’de başlatılan, yapısal reform programının kalbinde yer aldığını’ vurguladı. Hala es-Said “Devlet, hidrojene yönelik ulusal stratejiyi, su kaynaklarını yönetmeye yönelik stratejiyi ve sahilleri koruma stratejisini hazırlamak ve başlatmak için her türlü çabayı gösteriyor. Ayrıca, yeşil projelerin 2021-2022 mali yılı için devletin yatırım planının yüzde 30’unu ve 2024-2025 planının yüzde 50’sini temsil etmesini amaçlayan çevresel sürdürülebilirlik standartlarını benimsiyor ve bu standartları benimsemeleri için özel sektörle iş birliği yapıyor” açıklamasında bulundu.

Mısır’ın 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) ev sahipliği yapacak olması konusunda Bakan es-Said “Mısır, bu ev sahipliği aracılığıyla, iklim değişikliği ile mücadele için finansman sağlanması, iklim koşullarına uyum sağlanması, neden olduğu kayıplar ve hasarların ele alınması gibi öncelikli konularda somut ilerleme kaydetmeyi hedefliyor. Bu, iklim değişikliğine uyum faaliyetlerinin finanse edilmesi sorununun üstesinden gelme, çevre kirliliği ile mücadeleye yönelik çabaların uygulanmasında devletin bütçesi üzerindeki yükü ve olumsuz yansımalarını azaltma kapsamında geliyor” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.