Kanber, kuaför ve berberlerde uyulması 'muhtemel' kuralları açıkladı

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

Kanber, kuaför ve berberlerde uyulması ‘muhtemel’ kuralları açıkladı

Kanber, kuaför ve berberlerde uyulması ‘muhtemel’ kuralları açıkladı

Bakan Sucuoğlu’nun berber, kuaför ve güzellik merkezleri ile ilgili açıklamasının ardından gözler Bakanlar Kurulu’na çevrildi. KTEZO Başkanı Kanber, “yasakçılık, kayıt dışılık getirir” diyerek, sektörle ilgili dünyada uygulanan kuralları aktardı.

Kanber, kuaför ve berberlerde uyulması ‘muhtemel’ kuralları açıkladı
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kuaför ve berberlerin de açılmasının bugünkü Bakanlar Kurulu’nda konuşulabileceğini dile getirdi.

Sucuoğlu, “Birçok berber ve kuaför evde hizmet veriyor. Bu iş kontrolden çıkmış durumda. Hijyen ve kurallar göz ardı ediliyor. Bunu kontrol altına almak için bu gibi iş yerlerini randevu usulüyle açmak daha sağlıklı olacak” dedi.

Sucuoğlu’nun açıklamasının ardından gözler, saat 17.30 sıralarında sonlanması beklenen Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak karara çevrildi.

KANBER: “YASAKÇILIK, KAYIT DIŞILIK GETİRİR”

Kuaförler, berberler ve güzellik uzmanlarının bağlı olduğu Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmur Kanber, konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, Bakan Sucuoğlu’nun “Birçok berber ve kuaför evde hizmet veriyor” söyleminin kendilerine de ulaştığını belirterek, “Yasakçılık, kayıt dışılık getirir” dedi.

“İNANDIRAMAZSANIZ SONUÇ BU OLUR…”

“Siz sektörü pandeminin böylesi bir risk olduğuna inandıramazsanız, sonuç bu olur” diyen Kanber, bu süreçte 70 meslek grubunun yeniden iş başı yaptığını, iş başı yapan meslek grupları arasında, kuaför, berber ve güzellik uzmanları kadar risk taşıyan sektörler de bulunduğunu ifade etti.

“KİŞİSEL BAKIMIN, RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN İHTİYAÇ OLDUĞU FARK EDİLDİ”

Türkiye, İspanya, ABD ve Almanya’da da dahil pek çok ülkede ilk açılan meslek grupları arasında kuaförler ve berberlerin bulunduğunu belirten Kanber, bunun nedeninin “kişisel bakımın, ruh sağlığı açısından ihtiyaç olduğunun fark edilmesi” olarak ifade etti.

“HİZMET ALANI DA SALGININ BOYUTUYLA İLGİLİ İNANDIRAMADILAR”

Berber, kuaför ve güzellik uzmanlarının dışında, hizmet alanların da; yani, vatandaşın da salgının boyutuna inandırılamadığını söyleyen Kanber, “Vatandaş korkusuzca bu sektörde çalışanları evlerine davet etti. Yasakçılığın sonunda kayıt dışıcılık ortaya çıktı. Kurallara uyanlara karşı hasız rekabet ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Şu sıralar gerçekleşen Bakanlar Kurulu’nda, bu konunun görüşüleceğini söyleyen Kanber, “Bu işin profesyoneller tarafından, sağlık kurallarına uygun bir şekilde yapılması daha doğru olacaktır” dedi.

“BİR HAFTA İÇİNDE KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE AÇILMAYI BEKLİYORUZ”

Bugün itibariyle açılmayı ön görmediklerini fakat bir hafta içinde kontrollü bir şekilde sektörün açılmasını beklediklerini belirten Kanber, “Sağlık kontrolleri ve hijyen kuralları kontrol altına alındıktan sonra Bakanlar Kurulu’nun bu konuda bir karar üreteceği kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

“RESMİ TEMAS YOK, KİŞİSEL TEMASLAR VAR”

Bugüne kadar tüm işletmelerin açıla sürecinde, hükümetle yeterli ilişki kurulamadığını söyleyen Kanber, şöyle devam etti:

“Bugün itibariyle resmi bir temas yok. Ama kişisel temaslar yapılıyor, Bakanlarla görüşüyoruz… Sürecin başladığı 2 aydan bu yana önlemlerle ilgili tüm bakanlıklar ve muhalefet partilerine, işletmelerin dünyada hangi kurallara göre açıldığını ilettik.”

Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin nasıl açıldığı konusunda dünyadaki örneklerden söz eden Kanber, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sektörde, kişiyle doğrudan temas kuruluyor. Bu nedenle belli kurallar konulmuş. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, Dünya Sağlık Örgütü’nün ve diğer ülkelerin izlediği yolu biz de izleyebiliriz.”

DÜNYADA UYGULANAN, KKTC’DE DE UYGULANMASI MUHTEMEL KURALLAR

Kanber, dünyada bu sektörle ilgili uygulanan ve KKTC’de de uygulanması muhtemel kuralları şöyle aktardı:

  • Önlük, ense bandı, havlu ve jilet kullan at olacak
  • Koltuklar arası mesafe uzatılacak
  • Tüm aletler alkol ve UV ışığında dezenfekte edilecek, yedek takımlar bulunacak
  • Çalışanlar maske ve tek kullanımlık önlük takacak
  • İçeride bekleme olamayacak
  • Çalışma saatleri daraltılacak

BAZI UYGULAMALAR YASAKLANDI

Kanber, DSÖ’nün bu konuda yasaklar da uyguladığını ifade ederek, “Sakal tıraşının jiletle yapılması, kalıcı makyaj ve iğne ile cilt altına girerek yapılan işlemlere tüm dünyada yasak konmuş durumda” ifadelerini kullandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer KİŞİSEL BAKIM Haberleri