UNICEF: 6 bin Yemenli çocuk yıl sonuna kadar ölebilir

loading
6 Ağustos, Perşembe
£

9.26

8.38

$

7.05

UNICEF: 6 bin Yemenli çocuk yıl sonuna kadar ölebilir

UNICEF: 6 bin Yemenli çocuk yıl sonuna kadar ölebilir

Yeni bir UNICEF raporu, Yemen'deki milyonlarca çocuğun, Covid-19 pandemisinin ortasında, insani yardım fonlarındaki büyük eksiklikler nedeniyle açlığın eşiğinde olduğunu gösterdi. Yılsonuna kadarsa 6 bin çocuk ölme tehlikesiyle karşı karşıya.

UNICEF: 6 bin Yemenli çocuk yıl sonuna kadar ölebilir
A- A A+

ABD destekli Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri işgali altındaki Yemen’de çocuklar, çatışma ve Covid-19 pandemisinin arasında kalmış durumda. Yemen'in harap olmuş sağlık sistemi ve altyapısının Koronavirüs ile zaten başa çıkamayacağı açıktı ancak şu an çocuklar için zaten korkunç olan durum daha da kötüleşti.  

UNICEF Yemen’deki çocukların durumu konusunda bir rapor yayınlayarak 6 bin 600 çocuğun, yıl sonuna kadar önlenebilir nedenlerden ölebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Sağlık sisteminin çökmeye yakın olduğunu söyleyen rapor yıllarca süren çatışmalardan sonra, sağlık tesislerinin sadece yarısının çalışır durumda olduğuna ve ilaç, ekipman ve personelde büyük kıtlıklar yaşandığına dikkat çekti.

Suya ve su hatlarına erişimin olmamasının Covid-19'un yayılmasına alan açtığı ülkede yaklaşık 9 milyon çocuğun güvenli su, sanitasyon veya hijyene yeterli erişimi bulunmuyor.

Ülkenin iktisadi olarak gerilemesinin çocukları çocuk işçiliği, silahlı gruplara katılım ve çocuk evliliği riski altına sokacağının vurgulandığı raporda Birleşmiş Milletler’in, son on yılda silahlı kuvvetler ve gruplar tarafından işe alınan ve kullanılan 3 bin 467 çocuğu kaydettiği bilgisine yer verildi.

Rapor, Ağustos sonuna kadar sağlık ve beslenme hizmetleri için 54,5 milyon ABD Doları destek alınmadığı durumda şunların olacağı konusunda uyarıyor:

  • Şiddetli akut yetersiz beslenme altında 23 bin 500 çocuğun ölüm riski artacaktır
  • Bir milyona kadar çocuğa hayati mikro besin takviyeleri ve A vitamini verilmeyecek ve 500.000 hamile ve emziren anne, bebek ve küçük çocuk beslenmesi ile folik asit ve demir takviyeleri de dahil olmak üzere temel beslenme desteğini alamayacak
  • Beş yaşın altındaki beş milyon çocuk ölümcül hastalıklara karşı aşılanmayacak
  • 19 milyon kişi, bir milyon hamile ve emziren anne ve çocukları dahil olmak üzere sağlık hizmetlerine erişimini kaybedecek

Raporda ayrıca 45 milyon dolar bulunmazsa üç milyon çocuk için önemli olan su ve sanitasyon hizmetlerinin, Temmuz ayının sonundan itibaren durmaya başlayacağı vurgulanıyor. 

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer YAŞAM Haberleri