YAŞAM
okuma süresi: 4 dak.

Ülkü Curcioğlu: Çaresiz insanlar ve can dostları yanlış algı yüzünden mağdur ediliyor

Ülkü Curcioğlu: Çaresiz insanlar ve can dostları yanlış algı yüzünden mağdur ediliyor

Birçok ev sahibinin, evcil hayvan kabul etmemesinden ötürü birçok kiracı zor durumda kalıyor. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, depozitle bunun üstesinden gelinebileceğini kaydederken, Altın Patiler As Başkanı Ülkü Curcioğlu ise “Çaresiz insanlar ve can dostları yanlış algı yüzünden mağdur ediliyor.” dedi.

Yayın Tarihi: 05/05/22 08:08
okuma süresi: 4 dak.
Ülkü Curcioğlu: Çaresiz insanlar ve can dostları yanlış algı yüzünden mağdur ediliyor
Mustafa Baflı
A- A A+

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur ile Altın Patiler As Başkanı Ülkü Curcioğlu, birçok kiracının evcil hayvanları nedeniyle evsiz kalmasını Kıbrıs Postası’na değerlendirdi.

SUNGUR: MOBİLYALARA ZARAR VERECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, ev sahiplerinin özellikle köpeklerin mobilyalara zarar vereceğini düşündüğünü söyledi.

Kedilerle ilgili değil, genelde köpeklerle ilgili sorun yaşandığını ifade eden Sungur, arz-talep dengesinin bozulduğunu, dengenin kiracı lehine bozulması durumunda, ev sahiplerinin evcil hayvana bakmayarak, evi kiralayacağını belirtti.

“DEPOZİTLE ÜSTESİNDEN GELİNİR”

Avrupa’dan örnek veren Sungur, Avrupa’da mobilya yenilemeye kadar ya da depozitin artırımına gidildiğini kaydederek, “Depozitle üstesinden gelinir.” ifadesini kullandı. Sungur son olarak, parasal emniyetin olması halinde ev sahiplerinin evi kiralayabileceğini de sözlerine ekledi.

CURCİOĞLU: ÇARESİZ İNSANLAR VE CAN DOSTLARI YANLIŞ ALGI YÜZÜNDEN MAĞDUR EDİLİYOR

Altın Patiler As Başkanı Ülkü Curcioğlu ise yaptığı açıklamada, evcil hayvanların insanlar kadar evlere zarar verdiğine inanmadığına vurgu yaptı. “Camları kapıları devirmek can dostlarımızın yapacağı yapabileceği şeyler değil.” diyen Curcioğlu, evcil hayvanların, evlerde kapladıkların alanın küçük olduğunu belirtti. Onlarca çaresiz insan ve evcil hayvanların yanlış algı yüzünden mağdur edilip zora sokulduğunun altını çizen Curcioğlu, “Kimisi baş edemeyip can dostunu ya başkasına yuvalıyor ya da terk ediyor. Olan canlarımıza oluyor.” dedi.

Evcil hayvanlarla bir arada yaşamayı, onların varlığını kabullenmeyi ve empati yapmayı henüz daha tam olarak öğrenilemediğini dile getiren Curciğolu, özellikle çoğu öğrencinin bu durum yüzünden evsiz kaldığını, ev bulmakta zorlandığını birçoğunun ise evcil hayvanını terk etmek durumunda kaldığına işaret etti.

“EV SAHİPLERİ, DAHA ANLAYIŞLI VE DAHA DUYARLI OLMALI”

Ev sahiplerinin daha anlayışlı ve daha duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Curcioğlu, evcil hayvanların da canlı olduğunu ve onların da duygularının olduğunu söyledi.

Curcioğlu, “Ailesi dışında kimsesi yok hepimizin dünyasında onlarca tanıdığı sevdiği varken, can dostlarımızın hayatının merkezi sadece biziz ve terk edilmek biz insanları nasıl yıkıyorsa can dostlarımıza verdiği üzüntü kat kat fazlasıdır.” dedi.

Altın Patiler Asbaşkanı Curcioğlu, evcil hayvanların terkedilmeye mecbur bırakıldıkları zaman, açlıkla susuzlukla karanlıkla çaresizlikle kazayla hatta hastalık ve ölümle mücadeleye zorlandıklarını hatırlattı.  

“SÖZLEŞMEYE ZARAR GÖREN EŞYANIN TEMİNİNİ EKLEYEBİLİRLER”

Ev sahiplerinin eşyalarına zarar geleceğine inanması halinde, sözleşmeye ‘zarar gören eşyanın yeniden teminini veya ücretini’ ekleyebileceğini belirten Curcioğlu, açıklamasını şu şekilde noktaladı:

“Depozitoya ekleyebilirler çözüm yolu bulmak ortak noktada anlaşmak çok kolay aslında ama biz insan olarak her şeyi yokuşa sürmeyi seviyoruz sanırım. Hâlbuki bir canlının sıcacık yuvasında ailesi ile kalacağı huzuru bilmek bence ev sahiplerine de kendini iyi hissettirmeli mutlu etmeli düşünsenize açtığınız evinizde sessiz masum çaresiz bir can hayata tutunuyor daha güzel ne olabilir? Kiracılarını can dostları ile tehdit etmek evden çıkarmak evsiz ve çaresiz bırakmak yerine birlikte çözümler aramak empati yapmak düşünmek gerektiğine inanıyorum. Kalbimizden sevgi ve anlayış eksik olmamalı.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör