YAŞAM
okuma süresi: 3 dak.

Bisiklete binmek karbon emisyonlarını azaltıyor

Bisiklete binmek karbon emisyonlarını azaltıyor

Hollandalıların yaptığı gibi herkes günlük işe gidip gelmek için bisiklet kullansaydı, dünyanın karbon dioksit emisyonlarını yılda yaklaşık 700 milyon ton azaltılabileceği tespit edildi.

Yayın Tarihi: 21/08/22 22:00
okuma süresi: 3 dak.
Bisiklete binmek karbon emisyonlarını azaltıyor
A- A A+

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, ulaşım sektörü, küresel ısınmaya neden olan mevcut tüm sera gazı emisyonlarının dörtte birini oluşturuyor. Küresel ulaşım talebinin ise yüzyılın ortasına kadar üç katına çıkması bekleniyor.

Günümüzde bu emisyonların yarısı, motosiklet satışlarının aksine otomobillerden kaynaklanıyor.

Bu eksikliği telafi etmek için, uluslararası bir araştırma ekibi, 1960'ların başından beri altmış ülkede bisiklet edinme ve kullanımına ilişkin ilk küresel veri tabanını oluşturdu.

Araştırmacılar, 1962-2015 döneminde üretilen bisiklet sayısının araba sayısını aştığını gösterdi. 2015 yılında üretilen bisiklet sayısı 123 milyonu aştı. Bisikletlerin yaklaşık üçte ikisi Çin'de üretildi.

Çalışmaya dahil edilen 60 ülkede günlük işe gidip gelmek için bisiklet kullanımının ortalama oranı yüzde 5'i geçmedi. ABD gibi bu ülkelerin bazılarında kullanılan bisiklet sayısı ise yüksek. Ancak buradaki bisiklet sürücüleri, bisikleti günlük bir ulaşım aracından ziyade bir boş zaman etkinliği olarak görüyor ve yakındaki yolculukları için genellikle araba kullanıyorlar.

Araştırmacılar, herkes bisikletle günde ortalama 1,6 km yol kat ederse ancak Danimarkalıların günlük ortalama kat ettiği mesafeye ulaşılabileceğini ortaya koydu. Bu durum, dünyadaki karbondioksit emisyonlarının yılda yaklaşık 414 milyon ton, yani İngiltere'nin yıllık emisyonlarına eşdeğer bir şekilde azaltılmasını sağlayabilir.

Hollanda'da olduğu gibi günde 2,6 km bisiklet kullanılırsa, emisyonlar yılda 686 milyon ton azaltılabilir. Bu ulaşım aracı sağlığa faydalarının yanı sıra soluduğumuz havanın kalitesini de artırıyor.

Çalışmanın baş yazarı, Güney Danimarka Üniversitesi Yeşil Teknoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Gang Liu AFP’ye yaptığı açıklamada, çalışmanın temel yararının; bisikletin, ulaşımın karbon ayak izini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermesi olduğunu söyledi. Liu, mevcut tartışmanın daha çok, elektrikli arabaya geçiş konusunda olduğunu kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.