KİŞİSEL GELİŞİM
okuma süresi: 4 dak.

İçindeki çocuğu mutlu etmenin yolları

İçindeki çocuğu mutlu etmenin yolları

Çocuğunuz olmasa bile aslında her birimizin ebeveyn olduğunu biliyor musunuz?

Yayın Tarihi: 23/04/18 10:40
okuma süresi: 4 dak.
İçindeki çocuğu mutlu etmenin yolları
A- A A+
>Hepimizin içinde bir çocuk yaşar. Bu çocuk sadece kişiliğimizin alt katmanı değil, aslında gerçek benliğimiz, en derindeki kişiliğimizin ta kendisi. Birçoğumuz içimizdeki bu çocuğun, kişisel hassasiyetlerimizle ilgili olduğunu veya hepimizin zaman zaman sergilediği çocukça davranışların kaynağı olduğunu düşünürüz. Oysa içimizdeki çocuk, bundan çok daha fazlası anlamına geliyor. İçimizdeki çocuğun sorumluluğunu alabilmenin ne kadar önemli olduğunun birçoğumuz farkında değiliz. Birçoğumuz içimizdeki çocuğa kötü davranıyor, onu istismar ediyoruz. Oysa bundan vazgeçsek, kendimize karşı davranışımız ne kadar da değişecek.

İÇİNİZDEKİ ÇOCUKLA VAKİT GEÇİRİN

Bir çocuğun ihtiyaçlarını düşünün. Uyku, beslenme, övgü ve cesaretlendirme, fiziksel olarak kendini güvende hissetme ve tabii ki sevgi. Eğer çocuğunuz varsa, onun tüm bu ihtiyaçlarından mahrum kalması, ebeveyn olarak sizde fiziksel bir acıya bile neden olabilir. Peki ya içinizdeki çocuk? Ona karşı da en az kendi çocuğunuza olduğu kadar sorumluluğunuz var. Ancak birçoğumuz, yetişkin olduktan sonra içimizdeki çocuğa karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmemeye başlıyoruz.

İçimizdeki çocuğu uykusuz bırakıyoruz, uzun süre hiçbir şey yemeyip aç bırakıyoruz, su içirmiyoruz, canı sıkılmış olmasına rağmen kendimizle birlikte çalışması için zorluyoruz. En kötüsü de onu sevdiğimizi hissettirmiyoruz. Ona kendisini sevgisiz, istenmeyen ve değersiz hissettiriyoruz.

İnsanlar birbirlerine "Kendine iyi bak" dediklerinde, aslında söylemedikleri bir şey var o da şu: Kendine iyi bakmazsan, her şeyiyle sana bağımlı olan içindeki çocuğa da iyi bakmamış olursun. İşte içinizdeki çocuğa iyi bakmak için yapmanız gereken üç şey:

  1. TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYIN

Nasıl ki çocuklarınızın yemeksiz, susuz, uykusuz kalmasına gönlünüz razı olmuyorsa, aynı özeni içinizdeki çocuğa da göstermeniz gerek. İş konusunda kendinizi zorlayın, hedeflerinize ulaşmak için fedakarlıklar yapın ama asla sağlığınızdan vazgeçmeyin. Uykunuzu aldığınızdan, düzenli ve sağlıklı beslendiğinizden, günlük ihtiyacınız olan suyu içtiğinizden emin olun.

  1. ONA HEDİYELER VERİN

Hediye, büyüklüğüne veya pahasına bakılmaksızın sevgiyi almanın ve vermenin bir yoludur. Herkes hediye almayı sever. Kendinize zaman zaman hediyeler alın. Bunu çok büyük bir şey olarak düşünmek zorunda değilsiniz. Birçok insanın hediye ve yardım kabul etme konusunda zorlandığı düşünülürse, kendinize hediyeler alarak kendinizi bu konuda eğitebilirsiniz.

Hepimizin içinde bir çocuk yaşar. Bu çocuk sadece kişiliğimizin alt katmanı değil, aslında gerçek benliğimiz, en derindeki kişiliğimizin ta kendisi.

İlk bakışta kendine hediye almak biraz tuhaf hissettirebilir. Ama burada odaklanmanız gereken şey satın alma eylemi değil, bir şeyi kabul etme eylemi olmalıdır. Bir hediyeyi kabul etmek için kendinize duygusal anlamda izin verdiğinizde, içinizdeki çocuğa da bunu hak ettiğini anlatmış olursunuz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, sevgiyi göstermenin tek yolunun hediye olmadığını vurgulamak.

  1. İÇİNİZDEKİ ÇOCUKLA VAKİT GEÇİRİN

Hepimizin bildiği gibi bazı çocuklar her türlü fiziksel ve maddi imkanı olmasına rağmen, sevgisiz ve iletişimsiz bir ortamda büyüyebiliyor. Siz de içinizdeki çocukla benzer bir dinamiğin olduğunu unutmayın. Ona fiziksel olarak tüm koşulları sağlamanın yanı sıra, onunla vakit geçirin ve onu sevdiğinizi hissettirin.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.