KİŞİSEL GELİŞİM
okuma süresi: 2 dak.

Buda'nın öğretilerinde hakiki aşkın 4 temel unsuru

Buda’nın öğretilerinde hakiki aşkın 4 temel unsuru

Hakiki aşkın öğreticisi Buda, eğer duyduğumuz aşk hakikiyse bunun dünyaya çok fazla mutluluk getireceğini belirtir.

Yayın Tarihi: 07/06/18 08:44
okuma süresi: 2 dak.
Buda’nın öğretilerinde hakiki aşkın 4 temel unsuru
A- A A+
Ancak beslediğimiz hisler hakiki aşk olmaktan uzak ise bize ve başkalarına acı vermekten başka bir getirisi olmayacaktır.

Buda, öğretilerinde hakiki aşka dair 4 temel unsurun altını çizer. Bunlar mutluluk, merhamet, neşe ve kapsayıcılıktır.

MUTLULUK

Mutluluk sunan şefkatli sevgi anlamına gelir. Buda'ya göre eğer duyduğunuz hisler sizin mutluluk sunmanızı sağlamıyorsa, hakiki aşk değildir. Bu romantik aşkta da böyledir. Dolayısıyla kendinizi karşınızdaki insana mutluluk sunabilecek şekilde eğitmeniz gerekmektedir. Bu olmaksızın iki taraf da acı çeker.

MERHAMET

Hakiki aşkın ikinci unsuru merhamettir. Merhamet, acının silinmesini sağlayacak türden bir enerjidir. Sizdeki ve karşınızdaki insandaki acının değişmesini sağlar. Eğer hakiki aşka sahipseniz, sizdeki ve karşınızdaki insanın acısıyla baş edebiliyor ve bu acıyı dönüştürebiliyorsunuz demektir. İşte bu yüzden hakiki aşkın ikinci unsuru olan karuna sizin ve karşınızdakinin gayretiyle gerçekleşir.

NEŞE

Hakiki aşkın üçüncü unsuru neşedir. Severken karşınızdakini sürekli ağlatıyorsanız ve siz de sürekli ağlıyorsanız, bu hakiki aşk değildir.

KAPSAYICILIK

Romantik olsun veya olmasın hakiki aşk kapsayıcıdır. Dışlamak söz konusu değildir. Karşınızdakinin acısı sizin acınızdır, onun mutluluğu sizin mutluluğunuzdur. Hakiki aşkta kapsayıcı olma, ayrım yapmama unsuru vardır. Sizinle karşınızdaki arasında bir ayrım, bir duvar yoktur.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.