KİŞİSEL GELİŞİM
okuma süresi: 4 dak.

Yeni bir araştırma, mükemmelliyetçiliğin iki türü olduğunu gösterdi

Yeni bir araştırma, mükemmelliyetçiliğin iki türü olduğunu gösterdi

İlk gruptakilerin en iyisi olmak için doğuştan gelen bir arzusu mevcutken, diğerleri ise başkalarının gözünde başarısız olmamayı önemsiyor.

Yayın Tarihi: 16/08/20 15:15
okuma süresi: 4 dak.
Yeni bir araştırma, mükemmelliyetçiliğin iki türü olduğunu gösterdi
A- A A+

Çalışma hayatında mükemmeliyetçilik genellikle aranan bir özellik olarak görülüyor. Çünkü mükemmeliyetçiler yüksek hedefler koyma, ayrıntılara odaklanma ve işi tamamlama eğilimi gösteriyor.

Bununla birlikte mükemmelliyetçiliğin olumsuz yönleri de bulunuyor. Geçmişte yapılan araştırmalar mükemmeliyetçi bireylerin, yüksek beklentilere sahip olmasından dolayı akıl sağlığı sorunları yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Frontiers in Psychology'de yayımlanan yeni bir çalışmada ise Bergen Üniversitesi'nden araştırmacılar, mükemmelliyetçiliğin iki farklı bileşenden oluştuğunu ortaya koydu: "Çaba gösterme" ve "Değerlendirme kaygıları”.

423 Norveçli yetişkinin katıldığı araştırmada Frost Çok Boyutlu Mükemmelliyetçilik Ölçeği kullanıldı. İlk olarak 1990'ların başında geliştirilen ölçek için “katılıyorum ve katılmıyorum” cevaplı 8 soru hazırlandı ve bunlar iki grupta toplandı.

İŞTE O SORULAR:

ÇABA GÖSTERME

  1. Kendime çoğu insandan daha yüksek hedefler koyuyorum.
  2. Son derece yüksek hedeflerim var.
  3. Başka insanların kendilerine koyduğu standartlar benimkilerden düşük gibi görünüyor.
  4. Gündelik işlerimde çoğu kişiden yüksek performans bekliyorum.

DEĞERLENDİRME KAYGILARI

  1. İşte veya okulda başarısız olursam kişilik olarak da başarısız olurum.
  2. İşte veya okulda bir görevi benden daha iyi yapan çıkarsa, başarısız olduğumu hissediyorum.
  3. Her zaman başarılı olmazsam insanlar bana saygı duymaz.
  4. Ne kadar az hata yaparsam, o kadar çok sevilirim.

Forbes’un aktardığına göre yukarıdaki iki grup, mükemmelliyetçiliğinin iki bileşenini temsil ediyor. İlk gruptakilerin en iyisi olmak için doğuştan gelen bir arzusu mevcutken, diğerleri ise başkalarının gözünde başarısız olmamayı önemsiyor.

Bir dizi istatiksel yöntem kullanan araştırmacılar, iki grubu birlikte ve ayrı ayrı ele alarak hangi yöntemin daha iyi bir ölçüm aracı olduğunu değerlendirdi. Bunun sonucunda ölçeğin, gruplar ayrı ayrı ele alındığında daha doğru sonuç verdiği keşfedildi.

Araştırmacılar ayrıca, değerlendirme kaygılarının muhtemelen psikolojik sorunlara yol açan mükemmelliyetçilik biçimi olduğunu ifade etti.

Verilere göre değerlendirme kaygıları, anksiyete ve depresyonla doğrudan ilişkiliyken, diğer grubun bu sorunlarla zayıf bir ilişkisi bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör