GÖZDEN KAÇMAYANLAR
okuma süresi: 7 dak.

Özdenefe: CTP kişilerin değil her zaman ilkelerin partisi olmuştur

Özdenefe: CTP kişilerin değil her zaman ilkelerin partisi olmuştur

CTP Girne Milletvekili ve Milletvekili adayı avukat Fazilet Özdenefe, partisinin seçim başarısından emin olduklarını söyledi ve “CTP, toplumun duruşudur, onurudur” dedi.

Yayın Tarihi: 23/12/21 16:35
okuma süresi: 7 dak.
Özdenefe: CTP kişilerin değil her zaman ilkelerin partisi olmuştur
A- A A+

CTP’nin Girne’de önde gelen isimlerinden birisi haline gelen avukat Fazilet Özdenefe, adaylık sürecini ve seçimden kişisel ve partisel beklentilerini bizler için değerlendirdi...

İşte ters sorularımıza aldığımız ters ama samimi yanıtlar...

#terssoru 1

Fazilet Özdenefe CTP'nin Girne'de simge isimlerinden biri... Bu dönem CTP Girne listesinde daha büyük bir rekabet bekleniyor. Özdenefe kendini bu rekabetin neresinde görüyor?

"51 yıldır Kıbrıs Türk halkının eşitlik, adalet, özgürlük ve barış mücadelesinin değişmez ve tartışmasız simgesi Cumhuriyetçi Türk Partisi’dir. CTP bu ülkenin emekçi ve mücadeleci insanlarının onurudur, yuvasıdır, sığınacak limanıdır. Bizi de siyasette etkin kılan ve simge olarak algılanmamızı sağlayan şey ilkeli siyasetten ödün vermeyen partimizdir.

CTP içerisinde bugüne kadar çok zor koşullarda bu toplum için emek vermiş sayısız değer vardır. Hepsinin yeri kalplerimizde ayrı olsa da, biz isimlerden öte, fikirlerin simgeleştiği bir gelenekten geliyoruz. Köklü geçmişimiz ve herkesin takdir ettiği geleneklerimizden aldığımız güçle kimliğimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlarımıza taşımak ve insanımızın barış içinde yaşayabileceği aydınlık bir geleceği güvence atına almak için mücadele ediyoruz.

Sadece Girne’de değil ülkenin genelinde çok güçlü listelerle seçmenlerimizin karşısına çıkıyoruz. CTP’de adaylar arasında rekabet olmaz. Bizler için rekabet, ülkeyi bu hale getirenlerle girişmiş olduğumuz rekabettir. Mesele kişilerin değil, an itibarı ile kritik bir varoluş mücadelesi yaşayan insanımızın tek güvencesi olan CTP’nin iktidara gelmesi meselesidir."

#terssoru 2

CTP'nin etkin muhalefet görevi yürütmediği iddia ediliyor... TC ile uyum iyi değil deniyor. Bu şartlarda vatandaş niye CTP’ye oy versin?

"Yarım asırlık siyasi tarihimizde, CTP hem iktidarda hem de muhalefette olduğu dönemlerde toplumun tüm kesimlerinin hak ve hukukunun korunması ve Kıbrıslı Türklerin gerçek toplumsal iradesinin yansıtılması için mücadele etmiş, bu yolda çok bedeller ödemiştir. Bazı büyük siyasi partilerin özellikle son dönemde kendi elleriyle teslim ettikleri siyasi iradeleri karşısında bile cesaretli bir duruşla ülke demokrasisine sahip çıkmıştır. Daha aydınlık bir gelecek için Federal Kıbrıs yolunda örülen tüm taşların ve Kıbrıslı Türklerin dünyaya açılmasına olanak sağlayacak tüm girişimlerin altında CTP’nin imzası vardır.

CTP Kıbrıs için geliyor! Toplum CTP’ye neden oy vermesi gerektiğini biliyor, yaşananları görüyor... Demokrasi, çağdaşlık, barış, hak, hukuk ve adalet isteyen herkesin adresi bellidir, bu adres CTP’dir!

Ülkede ‘Türkiye ile uyum içindeyiz’ diyenler kadar Türkiye ile ilişkilerimize zarar veren başka bir grup yoktur. Onların ‘uyum’ dediğine biz beceriksizlik, iradesizlik, teslimiyetçilik diyoruz. CTP iktidarında Türkiye ile ilişkiler karşılıklı saygı ve güvenin tesis edileceği doğru bir zemine oturtulacaktır."

#terssoru 3

Siyasette doktorlar kadar avukatlar da çok... Ama yeni yasa nerdeyse yok. Sizce avukatlar ille de seçilmeli mi?

"Siyasette hayatın çeşitli alanlarından temsilciler bulunuyor, bulunmalı da. Kişiler sadece doktor, avukat veya sevilen, iyi bir insan oldukları gerekçesiyle değil, aktif siyasette ortaya koydukları veya koyacakları katkılardan ötürü seçildikleri sürece bir sorun yoktur.

Hukukçuların arttığı bir mecliste yasa çıkarma konusunda zaafiyet yaşandığı konusundaki tespitinize katılmam mümkün değil. Meclise girdiğim 2013 yılından bu yana çeşitli daimi ve geçici komitelerde bir çok yasa çalışmasında yer alan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, meslekleri ne olursa olsun, CTP’li vekillerinin toplumun hayatına dokunan bir çok önemli yasanın altında imzası vardır. Meclise geldiği haliyle geçmesi topluma zarar verecek olan yasaları değiştiren veya tamamen engelleyenler de yine CTP vekilleridir.

Örneğin;

1- Bugün özellikle sivil toplum örgütlerimizin imar ve çevre konularında sıklıkla başvurduğu İyi İdare Yasası,

2- TOCED Yasası ki henüz işlevselliğini kazandıramadık, önümüzdeki dönemki ödevlerimizden biri de budur,

3- Ceza Yasamızda Cinsel Nitelikli suçların revize edilmesi, insan kaçakçılığı, insan ticareti v.b suçların eklenmesi ve dolandırıcılık, rüşvet gibi suçların kapsamının genişletilmesi ile ilgili yapılan değişiklikler

4- Daha pandemi gündemde değilken  dünya standartlarına göre yaptığımız ve her ne kadar idare tarafından potansiyeli tam olarak kullanılamasa da  iki yıldır toplum sağlığı için kullanılan teme düzenlemelerden biri olan Bulaşıcı Hastalıklar Yasası,

5- Uyuşturucu kullanımı ile ilgili özellikle gençlerimizin rehabilite edilebilmesine olanak sağlayan ve onlara bir şans daha tanıyan Denetimli Serbestlik Yasası;

6- Ülkemizde uzun yıllardır eksikliği hissedilen Bilişim Suçları ile ilgili Yasa.

7- Siyasal Partiler yasasında yapılan kapsamlı değişiklikler ve cinsiyet kotasının getirilmesi

8-günümüzün en büyük sağlık sorunlarından  biri olan kanserle mücadele edebilmek amacıyla Kanser Hastalığı Bildirim Yasası

9-Aile Yasasında yapılan önemli değişiklikler,

10- Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yasası

11-Anayasamız tarafından güvence altına alan ancak yıllardır korunamayan Özel Hayatın Gizliliği yasası

12- İnsan doku ve Hücrelerinin bağışlanması Yasası, bu yasa geçtikten sonra organ nakilleri ile bir çok hayat kurtarıldı

13- Tüm çocuklarımızı yasalar önünde eşit kılan Evlilik Dışı Çocuklar Yasası

14- içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkabilmek adına önümüzdeki dönemde  daha da önem arz edecek olan AR-Ge ve Teknopark Yasaları

Elbette ihtiyaç duyulan daha bir çok yasa vardır.  Kamu reformu, Hal Yasası ve Yurttaşlık Yasası gibi üzerinde uzun süre çalıştığımız ancak hayata henüz  geçiremediğimiz önemli yasa çalışmalarımız vardır.  Tam da bu nedenledir ki önümüzdeki dönemde yasamada yapacak çok işimiz vardır. Bu sebeple hem hukukçu, hem de bugüne kadar başka alanlarda topluma hizmet vermiş CTP’li vekillere her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör