GÖZDEN KAÇMAYANLAR
okuma süresi: 4 dak.

Yenigüç: “Özeldeki emekçilerimizin sendikal mücadeleye dahil olması için elimizden geleni yapacağız”

Yenigüç: “Özeldeki emekçilerimizin sendikal mücadeleye dahil olması için elimizden geleni yapacağız”

TDP Milletvekili adayı Mustafa Yenigüç, "TDP özel sektörde veya kamu sektöründe çalışan tüm emekçilerimizin sendikal mücadeleye dahil olması için elinden geleni yapacaktır" dedi.

Yayın Tarihi: 30/12/21 17:30
okuma süresi: 4 dak.
Yenigüç: “Özeldeki emekçilerimizin sendikal mücadeleye dahil olması için elimizden geleni yapacağız”
A- A A+

#terssoruları bugün TDP Lefkoşa 6. sıra adayı Mustafa Yenigüç'e sorduk... Elektrik ve sendikalaşma odaklı sorularımıza, donanımını katarak, samimi yanıtlar verdi...

1)Enerji kesintilerinin nedeni ve KIBTEK’in geleceği hakkında düşünceniz nedir?

"Bu günlerde yaşadığımız uzun süreli elektrik kesintilerinin sebebi yerli işbirlikçi hükümetler tarafından 2003 yılından beri yap-işlet modeli ile ülkemize davet edilmiş AKSA’dır. KIB-TEK’in AKSA’ya muhtelif borçları birikmiştir. Bu borçlar KIB-TEK’in bozulan mali durumundan ötürü ödenememektedir. Tahsilatının yapılmasını isteyen AKSA muhtelif sebeplerle jeneratörlerinin bir kısmını durdurmaktadır. Erken seçime yaklaştığımız bu günleri fırsat bilip herhangi bir hükümetimizden baskı yoluyla tahsilat istenmesini kınıyorum. Diğer kısa süreli kesintiler ise yıllardır KIB-TEK’e yeterli yatırımlar yapılmamasından kaynaklıdır. Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin az veya çok bu kesintilerde payı vardır.

KIB-TEK’in geleceği maalesef fiyat ayarlaması ve iyi yönetime bağlıdır. İmtiyaz sahibi kesime sağlanan teşvikler ve maliye alacakları tahsil edilebilirse KIB-TEK ilerlemeye devam edecektir. Ben bir KIB-TEK emekçisi olarak kurumun yıpratılmaması ve parçalanarak yine imtiyaz sahibi kesime peşkeş çekilmemesi için elimden geleni yapacağım."

2)Vatandaşlık yasası konusunda partinizin ve sizin duruşunuz nedir?

"TDP dörtlü koalisyon döneminde gündeme gelen yasayı desteklemiştir. Muhtelif sebeplerle ilgili yasa düzenlenememiştir. TDP’nin beyaz kimlik uygulamasını artırıcı önerileri mevcuttur. TDP’nin vatandaşlık çizgisi kucaklayıcıdır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Benim vatandaşlık üzerine düşüncelerim ise TDP ile örtüşmekle birlikte daha ideolojiktir. Ülkemizde vatandaşlıklar imtiyaz sahibi kesimlerin oyuncağı haline gelmiştir. Yıllarca vatandaşlık oyunu ile Anadolu’dan gelen emekçilerle Kıbrıslı emekçiler karşı karşıya getirilmiştir. Bu karşılaşma neticesinde emek piyasası ucuzlatılmış ve yine imtiyazlı kesime bedava emek sunulmuştur. Ben Anadolu emekçisine seslenmek istiyorum. Bu ayrıcalık haline getirilmiş vatandaşlıklar yarın sizi Türkmen emekçilerle veya Bangladeşli emekçilerle boğaz boğaza getirecektir. Ülke sermayedarlarının emeğinizi ucuzlaştırmak için tezgahladığı oyuna gelmeyiniz. TDP ve ben haklarınızı dürüstçe savunacak felsefeye sahibiz."

3) Ekonomi politikanız ve özel sektörde sendikalaşma hakkında görüşleriniz nelerdir?

"TDP’nin kitapçığında ara eleman yetiştirilmesi, sınır kapılarının artırılması, yerli üreticilerin desteklenmesi, dijitalleşmenin artırılması, toplumumuzun çok küçük bir azınlığını oluşturan ultra zenginlerden vergiler alınması, tüm ayrıcalıklardan faydalanan özel üniversite ve kumarhanelerden daha çok vergi alınması gibi gerçekçi maddeler yer almaktadır. TDP ayakları yere basan, ekonomik formüllerle toplumun geniş kesimlerine menfaat sağlama yolunda olan sosyal demokrat bir partidir.

Özel sektörde sendikalaşma yine dörtlü koalisyon döneminde bakanlık yapmış vekilimiz Zeki Çeler tarafından gündeme getirilmiştir. Özellikle basın sektöründe başarıya ulaşmıştır. TDP özel sektörde veya kamu sektöründe çalışan tüm emekçilerimizin sendikal mücadeleye dahil olması için elinden geleni yapacaktır. Kişisel özgürleşmenin ve insanca geçinmenin şartı özel sektörde sendikalaşma ile mümkün olabilir. Ben emek ve barış dilini kullanan tüm partilerin özel sektörde sendikalaşma fikrini daha sık dile getirmesini destekliyorum. Kamu çalışanı ile özel sektör çalışanlarını birbirine düşüren tüm söylemleri reddediyorum."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör