Mevsimler: "İddialar doğruysa Eroğlu yargılanabilir"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.07

8.19

$

6.96

Mevsimler: "İddialar doğruysa Eroğlu yargılanabilir"

Mevsimler: "İddialar doğruysa Eroğlu yargılanabilir"

Çiğdem Aydın'la Günaydın programına konuk olan Av. Muabbet Mevsimler Cumhuriyet Meclisinde Ejder Aslanbabanın rüşvet iddialarının hukuki sürecinin nasıl işleyebileceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Mevsimler: "İddialar doğruysa Eroğlu yargılanabilir"
A- A A+

Av Muabbet Mevsimler Mecliste yaşanan bu hadisenin tolumda büyük bir infial yarattığını ifade ederek mecliste güvenoylaması sırasında yaşanan hadise'yi siyasetin çöküşü olarak değerlendirdi.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve hükümetin verdiği ''derhal çıkışını durdurun '' ,''derhal soruşturma başlatın ''beyanatlarını dile getiren Mevsimler bu süreçlerin öyle kolay olmadığını Anayasanın 84.maddesinde seçimden önce veya sonra suç işlediği ileri sürülen milletvekili Cumhuriyet Meclisinin kararı olmadıkça tutuklanamaz ve yargılanamaz diye emreder dedi .

Dolayısıyla burada bu milletvekili veya diğerleri ,suça ortak olduğu iddia edilen milletyvekillerinin yargılanması için birinci gerekçe Cumhuriyet Meclsinde dokunulmazlıkla ilgili kriteri önemlidir dedi.

''CUMHURİYET MECLSİSİ KARAR ALMAZSA POLİS BİRŞEY YAPAMAZ ''

Ceza yasasına göre ''rüşvet '' gibi suçlar 3 yıla kadar hapislik öngörür ve caza yasasına göre milletvekilleri ,3 yıla kadar hapislik öngörülen durumlarda Cumhuriyet Meclisinin karar alması gerekir diyen Mevsimler eğer bu 5 yıllık bir hapisliği ve suç üstü halini kapsamış olsaydı otomatik olarak soruşturma ve tutuklama derhal yapılabilirdi dedi .''Dolayısıyle CTP Genel Başkanı ''hemen çıkışı durdurulsun '' beyanatının meclis karar almazsa mümkün olmadığını belirtmek isterim'' dedi.

''POLİS İFADELERİ BİLE ALAMAZ ''

Muabbet Mevsimler caza yasasının ilgili maddesine de açıklık getirdi. İlgili madde : ''Seçimden önce veya sonra suç işlediği ileri sürülen milletvekili veya milletvekilleri Cumhuriyet Meclisinin kararı olmadan polis tarafından tutuklanamaz ve yargılanamaz ancak polis soruşturma yapabilir evrak toplayabilir fakat onun ötesinde herhangi bir icraata gidemez, hatta ilgili vekiller polise çağrılıp ifadeleri dahi alınamaz '' dedi.

''ASLANBABA DA DİĞERLERİ DE SUÇ İŞLEMİŞTİR ''

Muabbet Mevsimler rüşvet verildi iddiasında bulunan Ejder Aslanbaba'nın bu parayı (rüşvert ) suçu kanıtlamak adına dahi almış olmasının suç olduğunu suçun fiili olarak işlendiğini dile getirerek parayı 72 saat üzerinde taşıdığını ve güvenoylamasına evet demesi için kendisine yardım diye adlandırılarak para verilmesinin inandırıcı olmadığını yardım diye birşey yoktur yapması gereken bir görevi başka bir menfaat konusunda yapıp yapmama noktasında olan bir konu yardım olamaz diyen Mevsimler benim şahsi görüşüme göre bence alanda veren de suç işlenmiştir dedi. Anayasanın 100. Maddesi B fıkrasına göre ise Devlet hizmetinde yolsuzluktan bahseder yolsuzluk ,görev ve yetkileri kötü kullanmanın ne olduğunu anlatır ,milletvekilinin ne yapacakları ise yine yasal çerçevede açıktır ,bu durumda yasal bir suç işlenmiştir dedi.

''SES KAYDI YAPMAK SUÇ DEĞİL ''

Muabbet Mevsimler karşı tarafın haberi olmadan ses kaydı yapılmasının da yasal suç olmadığını Türkiye ve Avrupa Birliğinde Delillerin Elde edilmesi , delil yasakları denilen (ör. Ses kaydı ) yapmak Türkiyede ve AB'de savcılığın iznine tabidir fakat KKTC'de caza yasası Delil Yasakları ile ilgili bir kanun içermemektedir , böyle bir yasal düzenleme olmadığından ses kaydı yapmak suç değildir 33\2006 değişiklik yasasına göre mahkemelerde emare olarak kullanılır ve kabul edilir dedi.

''CUHURBAŞKANI'NIN YARGILANMASI İÇİN BİR ENGEL YOK ''

Muabbet Mevsimler Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun da sesi olduğu söylenen kayıtların çözümünü de değerlendirdi.Mevsimler Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri Anayasaya göre tanımlanmıştır ,bu durumda parti içi meselere alet olduğunu görüyoruz ve taraf olduğunu sanki bir parti başkanıymış gibi davrandığını ve kendi asli görevini yapmanın dışına çıkmış görünüyor diyen mevsimler ''Eğer Cumhurbaşkanının da bu olaylarda iddia edildiği gibi bir payı varsa, onun hiç dokunulmazlığı yoktur dolayısıyle suç duyurusu olması halinde Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılması ,hukuk davalarına icabet etmesi ve yargılanması için hiç bir engel yoktur '' dedi.

''CUMHURBAŞKANI ANAYASL BİR SUÇ İŞLEMİŞ OLUR ''

Cumhurbaşkanı Eroğlunun adının sürekli bu konularda geçtiğini ifade eden Mevsimler yaşanan bu olayda iddialar doğruysa'' Cumhurbaşkanı taraf olmuştur ,Cumhurbaşkanı asli işine baksın ,kendisine halk Kıbrıs meseleleri ve Devletin bütünlüğünü koruması için görev vermiştir ,siyasi partilerden elini ayağını artık çekmelidir,bir grubi destekleyip ,bir grubun lehine propaganda yapmak bir grup yerine oy toplamaktan vazgeçmelidir ,bu o makama yakışmıyor ''dedi.Cumhurbaşkanının bu yaptığı anayasal bir suçtur fakat müeyidesi yoktur diyen Av. Mevsimler

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER