Sanayi Odası: "Üretime inanan kişilik sahibi milletvekili adaylarını destekleyeceğiz!"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.06

8.16

$

6.94

Sanayi Odası: "Üretime inanan kişilik sahibi milletvekili adaylarını destekleyeceğiz!"

Sanayi Odası: "Üretime inanan kişilik sahibi milletvekili adaylarını destekleyeceğiz!"

Kıbrıs Türk Sanayi Odası yaptığı açıklama ile 28 Temmuz seçimlerinde üretime inan kişilik sahibi milletvekili adaylarının destekleyeceklerini açıkladılar... Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklama şöyle:

Sanayi Odası: "Üretime inanan kişilik sahibi milletvekili adaylarını destekleyeceğiz!"
A- A A+

Görevini tamamlamakta olan meclisteki milletvekillerinin devamsızlığına, yasama görevini yeterince yerine getirememesine ve yaşanan onca tartışmalara ilave olarak, son günlerde Milletvekili adaylık süreciyle ilgili yaşadığımız olayları, Kıbrıs Türk toplumu kesinlikle hak etmemektedir. Kıbrıs Türk toplumuna bu günleri yaşatanların gerek halk nezdinde gerekse yargıda hesap vermesi, kaybolan adalet duygusunun tesisi için önemlidir. Bu dönem içerisinde Cumhuriyet Meclisi'nde buna benzer olayların yaşanmaması için, bizlere çok büyük görevler düşmektedir. Yaşanan bu ayıbı, hep beraber üretime inanan dürüst insanların bizi temsil etmesini sağlayarak düzeltebiliriz.

Bununla birlikte yıllardır Odamız dahil ilgili sivil toplum örgütlerinin seçimler öncesi hazırladıkları görüşler dikkate alınarak hazırlanan siyasi partilerin seçim programlarının, hükümete gelen siyasi partiler tarafından büyük oranda uygulanmadığına üzülerek tanık olmaktayız. Partilerin Seçim Programlarına sadık kalmadıkları bir ortamda Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak, bu programları önümüzdeki seçimde dikkate almanın da pek bir anlam taşımadığını belirtmek isteriz.

Sanayiciler ve üreticiler olarak bu yılki seçimlerde, parti ayrımı yapılmaksızın Odamız tarafından hazırlanan görüşlerimizi benimseyerek sahiplenen milletvekili adaylarına destek verme kararlılığındayız.

Sanayi Odası olarak inancımız, sürdürülebilir bir ekonomi için tüketime dayalı ekonomik modelden vazgeçilerek, dış hibe, yardım ve kredilerle ayakta kalan bir ekonominin yerine; mal ve hizmet üretimine dayalı üretken bir ekonomik yapının desteklenerek geliştirilmesi ve devlet politikası haline getirilmesi gerektiği yönündedir.

Bu kapsamda;

 • Üretim sektörlerinin başta enerji maliyetleri olmak üzere girdi maliyetlerinin düşürülmesi,

 • Finansmana erişimin ve borçların yeniden yapılandırılmasının sağlanması,

 • Yerli ürün kullanımının artırılması için kamuoyunda tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi, okullarda yerli ürün bilincinin geliştirilmesi

 • Katma değeri yüksek olan ürünlerimizde yerli üretimin ithal ürünlere karşı korunması ve desteklenmesi için, ithalat rejiminde Türkiye'deki örnek uygulamaların(fon, kota, yasakların) kararlılıkla, korkmadan hayata geçirilmesi.

 • Üretim fazlası olan, kırsalda kalkınma yaratan ve ihracatta pazar sıkıntısı yaşanan narenciye, patates, zeytin ve harup gibi üretim sektörlerinin geliştirilmesi için portakal suyu, zeytin gibi ürünlerin ithalatının yasaklanması. Türkiye'de şeker ithalatının ve ABD'de mısır ithalatının yasak olduğu gibi.

 • İhracatın geliştirilmesi konusunda İhracatçılar Meclisi ve İhracatı Geliştirme Fonu kurulması,

 • Kayıtdışı ekonomi ile etkin mücadele konusunda kararlı bir mücadele sergilenmesi, haksız rekabet yaratan unsurların mümkün olduğunca kaldırılması; kaçak işgücü, devlette ikinci iş vb.

 • Yasal mevzuatlar ve anayasanın çağdaş ülke normlarına göre düzenlenmesinin sağlanması,

 • Kamu yönetiminin sağlıklı hale gelmesi kapsamında; kamu reformu çalışmalarının tamamlanması, bürokrasinin azaltılarak e-devlet uygulamalarının hayata geçmesinin sağlanması ve bu yapılırken mümkün olduğunca yerel şirketlerden faydalanılması.

 • Ülkemizden know-how ve yetişmiş insan göçünü önleyecek, üniversite mezunu gençlere iş kurma şansı veya istihdam sağlayacak teknopark modelinin ağırlıklı olarak KTSO ve ilgili sivil toplum örgütleriyle birlikte hayata geçirilmesi.

 • Organize Sanayi Bölgeleri yönetiminin Sanayi Odası'na devredilmesi.

 • Tüm altyapı projelerinin ihalelerinin KKTC'de açılmasının sağlanması.

 • Kıbrıs sorunu konusunda iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı federal bir sistemin kurulması yönünde görüşmelerin devam ettirilmesi.

  Yukarıdaki maddeleri destekleyen, üretim sektörlerine inanan, üreticilerin sorunlarının aşılmasına çaba gösterecek şeffaf, hesap verebilir, eşitlik ve dürüstlük ilkelerine bağlı kişileri KTSO olarak hangi partiden olursa olsun genel seçimlerde destekleyeceğimizi kamuoyuna saygı ile belirtiriz.

Yönetim Kurulu

Kıbrıs Türk Sanayi Odası

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER