Mülteciler için tüzük hazırlanıyor

loading
1 Ekim, Perşembe
£

9.98

9.06

$

7.72

Mülteciler için tüzük hazırlanıyor

Mülteciler için tüzük hazırlanıyor

Mülteci Hakları Derneği , İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel ile dün gerçekleştirdikleri görüşmede, mültecilerin sınır dışı edilmemesi ve ikamet izni gibi konuları öngören ve garanti altına alan bir tüzüğün yapılması gerekliliğini iletti.

A- A A+

Mülteci Hakları Derneği DAÜ-SEN ile birlikte, sığınmacı ve mültecilerin durumlarına ilişkin konuları ve sıkıntıları aktarmak ve gerekli adımların atılmasını talebi ve çağrısında bulunmak amacıyla İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel'le dün bir görüşme gerçekleştirdi.

Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Görüşmede, Anayasal ve KKTC yetkili organ ve kurumlarını bağlayıcı nitelik arz eden uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülükler ve insani temeldeki sorumluluklar hatırlatılarak sınır kapılarında sığınma talebinde bulunan, ülkesine veya geldiği yere geri dönemeyeceğini beyan eden kişilerin mutlak surette ülkeye girişlerine izin verilmesi; sığınmacı ve mültecilerin ülkeye yasadışı girişlerinden veya bulunuşlarından dolayı yargılanmamaları ve cezalandırılmamaları; sığınmacı ve mülteciler aleyhine sınır dışı işlemi başlatılmaması; sığınmacı ve mültecilere ikamet izni verilmesi; sığınmacı ve mültecilerin sağlık, gıda, eğitim vb. hizmetlere ulaşımının garanti altına alınması gibi hususlarda gerekli adımların atılmasını talep ettik.

Bununla birlikte, tüm bu hususları öngören ve garanti altına alan bir tüzüğün yapılması gerekliliği ivedilik arz eden bir konu olarak ilettik. Görüşmede de belirttiğimiz üzere tüzüğün hazırlanmasında her türlü katkıyı koymaya hazırız ve bu konudaki çalışmamızı en yakın sürede Sayın Bakan'a ileteceğiz.

Tüm bunların yanı sıra, vizelerinin dolmasıyla sınır dışı ile karşı karşıya kalacak olan vatansız 7 Filistinli aileye Bakanlar Kurulu tarafından insancıl temelde ikamet izni verilmesi ve şu an imkansızlıklar nedeniyle kötü koşullarda yaşamak zorunda kalan ailelerin uygun yerlere yerleştirilerek barınma, gıda, sağlık, eğitim vb. hizmetlere ulaşımlarının sağlanması talebinde bulunduk.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığının ve ilgili diğer tüm kurumların yasal ve insancıl temeldeki yükümlülüklerinin altını çizer, gündeme getirdiğimiz konuların insan hayatı ile ilgili olduğunu tekrar vurgulamak isteriz. Yetkilerin atacakları veya atmayacakları her adım bir insanın yaşamını değiştirecektir.

Son olarak, DAÜ-SEN'e ve DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe ile Yürütümü Kurulu Üyesi Omar Mustafa'ya bu süreçte verdikleri destek için çok teşekkür eder, başlattığımız sürecin ve taleplerimizin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER