İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Av. Mustafa Şener: "Aslanbaba için alınan karar hukuken doğru değildir"

Av. Mustafa Şener "Aslanbaba için alınan karar hukuken doğru değildir"

Meclis'te yaşanan rüşvet iddiaları neticesinde Başsavcılığın talebi ile Ejder Aslanbaba hakkındaki Lefkoşa Mahkemesi tarafından geçici bir şekilde verilen emir tahtında 27.06.2013 tarihine değin yurtdışına çıkış yasağını değerlendiren Avukat Mustafa Şener, müvekkili Ejder Aslanbaba'nın halen milletvekili olduğuna, dokunulmazlığının devam ettiğine, bu koşullarda ise alınan yurtdışı yasağı kararının hukuken yanlış olduğuna dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 26/06/13 07:00
okuma süresi: 5 dak.
Av. Mustafa Şener "Aslanbaba için alınan karar hukuken doğru değildir"
A- A A+

Kıbrıs Postası Özel

Avukat Mustafa Şener konu ile ilgili Kıbrıs Postası'na yaptığı özel değerlendirmede şunları söyledi:

"Müvekillim Ejder Aslanbaba KKTC yasaları nezdinde halen milletvekilidir. Anayasa'nın 84. Maddesi gereği yasama dokunulmazlığı devam etmektedir. Yasama dokunulmazlığı çerçevesi içerisinde Milletvekilleri Cumhuriyet Meclisi çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, bunları dışarıda tekrarlamaktan ve açığa vurmaktan dolayı sorumlu tutulamazlar demektedir ve ikinci maddesi de seçimden önce veya sonra suç işlediği ileri sürülen milletvekili dokunulmazlığın kaldırılması için Cumhuriyet Meclisi kararı olmadıktan sonra tutuklanamaz, yargılanamaz, ölüm veya 5 yıllık ve daha üstü hapis cezası gerektiren suç üstü halleri bunun istisnasıdır. Her şeyden önce yürürlükteki Ceza Yasası tahtında müvekkilim bir suç işlediğ iddiasını kabul etmiyor.

Öncelikle Anayasa'mızın amir hükmü gereği müvekilimin tüm soruşturma ve kovuşturmalardan muhaf tutulması gerekmektedir. Söylemlerinin Cumhuriyet Meclisi çalışmalarındaki oy ve söylemlerden ibaret olduğunu ve bunları dışarıda tekrarladığını, bundan dolayı da kendisini herhangi bir şekilde cezai olarak sorumlu tutulamayacağını, bir an için sorumlu tutulabileceği düşünülse dahi milletvekili dokunulmazlığı kaldırılmadan aleyhinde herhangi bir tutuklama veya yargılama işlemi yapılamayacağı açıktır.

Polisin, müvekkilimle ilgili olarak doğrudan soruşturma ve kovuşturma yapamayacağı aşikardır ancak polisin konuyu araştırması tabi ki hakkıdır ve araştırabilir de. Ancak müvekilimin herhangi bir itham olmadan, aleyhine herhangi bir yazılı şikayet bulunmadan ve şu anda yargılanabilecek bir konumda olmadan , zanlı dahi addedilebilecek bir durumda bulunmadan savcılık tarafından yapılan başvuru neticesinde geçici olarak dahi mahkemenin vermiş olduğu emrin, hukuken hatalı bir emir olduğu düşüncesindeyiz ve bununla ilgili olarak gerekli itirazlarımızı Yüksek Mahkeme'ye, ayrıca 27 Haziran 2013 tarihinde Muhterem Kaza Mahkemesi'ne tüm argümanlarımızla birlikte yapacağız ve bunun kaldırılacağı inancı içindeyiz."

Milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması sonrasında ise müvekkili hakkında bir şikayet ve itham varsa, soruşturma yürütülmesinin mümkün olabileceğine değinen Avukat Mustafa Şener, "Rüşvet" diye bir çok medyada tabir edilen iddiaların ve yaşananların aslında Fasıl 154 Ceza Yasası tahtında suç olarak nitelendirilen Rüşvet tanımı anlamında olmadığını beyan etti.

Av. Mustafa Şener ayrıca Ceza Yasası'nın " 100 ve 101. maddelerine bakıldığında bu yasa maddeleri tahdında Ejder Aslanbaba'nın sorumlu tutulamayacağını söyledi.

"Müvekkilim şu anda tutuklanamaz veya yargılanamaz. Dışarıda deliller toplayabilirsin, araştırma yapabilirsin ona göre de dokunulmazlığın kaldırılmasını talep edebilirsin, dokunulmazlık kalktıktan sonra tutuklayabilirsin ve yargılayabilirsin..." diyen Şener " müvekkilimin yargılanmasını gerektiren bir suç ve itham dahi olmadan yargılanmaktan kaçmamı önlemek için neyin tedbiri bu" dedi.

ŞENER: " PARA OLDUĞU GİBİ MECLİS BAŞKANI'NA İADE EDİLDİ "

"Israrla üstüne başarak birşey söylemek istiyorum. Ejder Aslanbaba Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada 'Ben bu paranın belli bir kısmıyla viski aladım, çerez vs. aldım demesi tamamen hicivdir, göndermedir, şaka yolu ile yermedir. Emare olarak verilen para Dolar'dır ve Eksik değildir...' dediğini söyleyen Şener, gerçekte böyle bir para harcanmadığını, bunun bir gönderme olduğunu belirtti.

Şener, "Müvekkilim, Milletvekili olarak ilgili kişilerin ve siyasetin ne kadar yozlaştığını Meclis kürsüsünden açıklamak ve kamuoyunu, Meclis Başkanı'nı haberdar etmek ve bilgilendirmek düşünce ve niyeti ile bu hareketi yapmıştır. Kaldı ki tüm konuşmaları da kayda alarak siyasi yozlaşmayı meydana çıkarmıştır" açıklamasını yaptı.

Aynı sürecin Ahmet Kaşif ve Serdar Denktaş için de geçerli olduğuna değinen Şener, "Bir şikayet olursa ki bu şikayeti yapacak olan yine bizleriz, Polisin o konuda da araştırmasını yapması ve gerekirse dokunulmazlıkların kaldırılması gerekecektir" dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.