İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Orman Dairesi ateş yakma yasağına dikkat çekti

Orman Dairesi ateş yakma yasağına dikkat çekti

Orman Dairesi, yürürlükteki yasalara göre 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında her ne maksat ile olursa olsun ateş yakılamayacağını ve bu konuda izin verilemeyeceğini belirtti.

Yayın Tarihi: 25/06/13 16:51
okuma süresi: 5 dak.
Orman Dairesi ateş yakma yasağına dikkat çekti
A- A A+

"YASAYA RAĞMEN İZİNSİZ ATEŞ YAKANLAR SUÇ İŞLEMİŞ OLACAK"

Orman Dairesi Müdürlüğü yasaya rağmen izinsiz ateş yakanların suç işlemiş olacağına ve mahkûmiyetleri halinde aylık asgari ücretin iki katına kadar para cezası veya bir yıla kadar hapis cezasına veya her ikisine birden çarpıtılabileceklerine dikkat çekti.

Müdürlükten yapılan açıklamada, "Ateşli piknik yapılmasına izin verilen yerler dışında kesinlikle ateşli piknik yapılmamalıdır" denilerek, "Vatandaşlarımızın görecekleri en ufak bir dumanı, hiç zaman geçirmeden ücretsiz Orman yangın ihbarı olan 'Alo 177' Orman Dairesine veya yangın ihbarı 'Alo 199' İtfaiyeye 'Alo 101' sivil Savuma veya Polis 'Alo 155'e haber vermeleri çok önemlidir. Aynı şekilde her hangi bir yangın durumunda ise tüm vatandaşlarımızın yangın söndürme çalışmalarına çağrısız katılmaları hem yasa gereği hem de vatandaşlık görevidir" ifadeleri kullanıldı.

BEŞPARMAK DAĞLARI YANGINI

18 yıl önce bugün saat 13.30'da başlayan Beşparmak Dağları Orman Yangınının yeşil adanın güzelliği olan ormanları yok ettiği ve ülkeyi yasa boğduğu belirtilen Orman Dairesi açıklamasında şöyle denildi:

"Beşparmak yangını Girne batısındaki Alsancak Köyü civarında başlamış ve Beşparmak Dağları hizasına kadar uzanan 68 km'lik bir yangın güzergahında, 8303 hektarlık alanda zarara neden olmuştur. Aynı gün Girne Meteoroloji İst. Yaptığı ölçümlerde nisbi nem: yüzde 81, sıcaklık: 29.2 C? ve max rüzgar hızı: 69 km/saat ort. 30-36 km/saat olarak belirlenmiştir.

Ancak yangının başlaması ile rüzgarın hızı artmış ve yangının gücünü önemli ölçüde artmıştır. Ülkemizin yaşamış olduğu en büyük orman yangını olan Girne Beşparmak Dağları Orman yangını olmuş ve toplam 8303 hektarlık alandaki orman varlığımızın yüzde 9,52'si olan 5803 hektar ve 2500 hektarlık özel arazisi tek bir yangında zarar görmüştür."

Yanan ormanlık alanın 1996-1998 dönemi arası hızla yeniden ağaçlandırıldığına dikkat çekilen açıklamada, bu alanda sağlıklı bir orman oluşması ve eski haline kavuşması için yanan alanın içinde diğer ormancılık çalışmalarının devam ettiği de belirtildi.

"O yıllarda Dairemiz gerek ekipman gerekse personel sayısı olarak çok yetersizdi" denilen açıklamada şöyle denildi:

"1995 yangını KKTC orman yangınları için milat olarak kabul eden Müdürlüğümüz bundan sonraki çalışmalarını ve imkânları geliştirilmesi için hızlı bir dönüm noktası olmuştur. Yangın sonrası Beşparmak Yangını yardım fonu oluşturulmuş, Türkiye Cumhuriyeti ( Orman genel Müdürlüğü) ile çeşitli kurumlardan Dairemize pek çok yardım yapılmıştır.

Yangın sonrası yangın gözetleme kuleleri inşaa edilmeye başlanmış, yangın söndürme araçları alınmış ve personel sayısı artırılmıştır. O yıllardan bu güne güçlenerek gelen Dairemizde şu anda 14 adet arazöz, 6 adet ilk müdahale araçları, 9 adet dozerler, 4 adet greyderler, 3 lastikli kepçe, 10 traktörler ve 26 adet arazi aracı ile kendini güçlendirmiştir.

Ülkemiz genelinde 13 ayrı noktada orman yangınlarını anında tespit edip haber vermek amacıyla yangın gözetleme kuleleri inşaa edilmiştir. Yine tüm bölgelerde 8 ayrı noktada her yıl yaz döneminde mevsimlik işçi olarak 125 kişiden oluşan yangın ilk müdahale ekipleri oluşturulmaktadır."

Avrupa Birliği destekli Natura 2000 projesi kapsamında orman yangınlarının tespiti için kamera sistemi ağı kurulduğuna da işaret edilen Orman Dairesi açıklamasında, "Ormanlarımızın çeşitli bölgelerine yerleştirilen 14 adet ve 2 adet KKTCELL firmasının sponsorluğunda özel kameralarla herhangi bir duman görülmesi durumunda Lefkoşa merkezde bilgisayarlara gelen yangın alarmı ile merkezden bilgisayarlar aracılığı ile o bölgede yangın olup olmadığı anında tespit edilebilmektedir" denildi.

Orman Dairesi açıklamasında, kurumun sahip olduğu araçların teknik özelliklerini tam kapasite ile kullanacak yeni elemanların olması durumunda çok daha verimli olacağı kaydedildi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.