Kamu- Sen Dünya Bağımlılık ile Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.59

$

6.81

Kamu- Sen Dünya Bağımlılık ile Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı

Kamu- Sen Dünya Bağımlılık ile Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı

Kamu- Sen yaptığı açıklama ile Dünya Bağımlılık ile Mücadele Günü nedeniyle duyarlılık çağrısı yaptı. Açıklama şöyle:

Kamu- Sen Dünya Bağımlılık ile Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı
banner
A- A A+

26 haziran Dünya Bağımlılık ile Mücadele Gününde tüm toplumumuzu duyarlı olmaya çağırıyoruz

Ülkemiz 2000 li yıllardan günümüze büyük ekonomik ve kültürel erozyona uğramıştır. Doğal olarak bu kültürel ve ekonomik tahrip gençlik üzerinde birçok kötü alışkanlıkların ve aile içi çatışmalarında tetikleyicisi olmuştur. Devlet mekanizmasının ülke kültürü ve deformasyonu üzerinde etkin politikalar üretememiş olması da günümüzde kriminal olayların patlama yapmasının en büyük nedenlerinden biridir. Öte yandan kriminal olayların en başında uyuşturucu madde kullanımı gelmektedir. Dünyada gittikçe büyüyen bir insanlık meselesi haline gelen bu konu ülke gençliğimiz ve hatta çocuklarımız için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Günümüzde alkol ve uyuşturucu madde alım oranları artmakta, bağımlılığa başlama yaşları ise tüyler ürpertici bir şekilde gittikçe düşmektedir. Edindiğimiz korkunç iddialar arasında bağımlılık ve madde kullanımının ilk okul çocuklarına kadar indiği konusundadır. Kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını yok eden, insanı insan olmaktan çıkaran maddelerle mücadele etmek, geleceğimizi, çocuklarımızı korumak ancak iyi bir koruyucu ve bilgilendirici halk sağlığı yaklaşımıyla olabilecektir. Ancak koruyamadığımız ve bir şekilde maddeyle karşılaşmış kişilerin Cezaevlerine düşmeden maddeden kurtarılması için iyi bir psikiyatrik tedavi olması zorunludur. Bu kişilerin iyileşebileceğine, maddeden kurtulabileceğine öncelikle ailelerin inanması gerekmektedir. Ülkemizde ne yazık ki bu tedaviyi uygulayabilecek ayrı bir birim yoktur. Bu hizmet Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde verilmektedir.

Sendikamız KAMU-SEN ülkemizin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olması nedeni ile sosyal sorumluluk olgusuna çok önem vermektedir. Bu bağlamda Sendikamız bünyesinde 6 kişilik "Bağımlılık ile Mücadele "komisyonu oluşturulmuştur. Sendikamız Örgütlenme Sekreteri üyesi İzzet TÜRKMEN'in başkanlığını yaptığı bu komitede Sosyal Hizmet Uzmanları, Psikolog, Rehber ve Cezaevi çalışanları bulunmaktadır. Kurulduğu günden itibaren komitemiz üyeleri yurt içinde ve yurtdışında bu savaşı kişisel olarak vermeye çalışanlar ve paydaş sivil toplum örgütleri ile sık sık görüşmeler yapmış ve gelinen noktada bir yol haritası çizmeyi başarmıştır.

Ülkemizin Bağımlılık ile mücadele alanında en büyük eksikliği olan ayrı bir hizmet binası ve rehabilite merkezi kurulması konusunda proje ve yer araştırmaları hızla devam edilmektedir. Bu bağlamda gerekli olan bir çok yasal zemin üzerinde de çalışılmaktadır. Tabi ki bu kadar önemli bir konunun çözümünü tek başımıza başarmak mümkün değildir. Yaklaşık bir ay sonra gerçekleşecek olan erken seçim sürecinde tüm siyasal partilerden beklentimiz ise seçim bildirgelerine iktidara geldikleri anda bağımlılıktan kurtulma adına gerekli her tür çalışmaya yasalar yaparak destek olma sözüdür.

Sendikamız KAMU-SEN yol haritasında birinci öncelik olarak aktif kullanıcıları cezaevine gönderip toplumdan koparmak yerine rehabilite ve temizlenme merkezlerinde bir şans daha tanınması ve bunun için gereken her ne varsa yapma adına var gücü ile çalışacaktır. Komitemiz üyeleri dallarında uzman kişiler olup ülkenin daha yaşanır daha temiz bir toplum olması adına durmaksızın çalışmaktadırlar.

Ayrıca cezaevinde yıllardır ceza çeken uyuşturucu suçlularının da aslında sadece bu batağa düşürülmüş kullanıcılar olduğunu ve zaman içerisinde yüzlerce insanın cezaevinde birkaç uyuşturucu baronu yüzünden hapis yattığını da göz ardı etmemek gereklidir.

Yapılan istatistiklerde cezaevinde yatan mahkumların suç nevi olarak en büyük kısmını % 27 ile yıllardır bu kullanıcı kişiler oluşturmak da iken hiçbir uyuşturucu baronunun cezaevinde yatmamış olması da hem yasal bir açığı gözler önüne sermekte hem de oldukça manidar olmaktadır.

26 Haziran Uyuşturucu ile Mücadele günü dolayısı ile yayınladığımız bu açıklama ile Bağımlılık ile Mücadele Komitemizin ülkemizdeki madde kullanımı ile ilgili yol haritası belirlenmiş ve farkındalık yaratabilmek adına halkımız ile paylaşılmıştır. Önümüzdeki günlerde Sendikamız bu konular ile ilgili bir de çalıştay düzenleyecektir.

İzzet TÜRKMEN- BAĞIMLILIK İLE MÜCADELE- KOMİTE BAŞKANI

KAMU-SEN

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER