Mehmet Harmancı Mağusa'da incelemelerde bulundu

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.54

8.60

$

7.31

Mehmet Harmancı Mağusa'da incelemelerde bulundu

Mehmet Harmancı Mağusa'da incelemelerde bulundu

Mağusa Belediyesi ile Bölgedeki sahillerin temizlenmesi amacıyla Sahil Temizleme Aracı devir teslimi yapıldı.

Mehmet Harmancı Mağusa'da incelemelerde bulundu
A- A A+

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı Mağusa bölgesinde incelemelerde bulundu. Bakanlığa bağlı daireleri ve turizm ofislerini ziyaret eden Harmancı, personelle tanışarak, sorunları dinledi.

İncelemelerine Surlariçinde bulunan Turizm Ofisi ile başlayan Bakan Harmancı, daha sonra Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Mağusa Şubesini ziyaret etti. Ziyaret esnasında, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Mağusa Şubesi Şube Amiri Elif Karaca Bakan Harmancı'ya eşlik ederek bilgiler verdi.

Elif Karaca Mağusa bölgesinde yapılacak heykel müzesi ve çocuk müzesi projelerinden bahsederek aşamaları hakkında bilgiler aktardı, Othello Kalesi,Kertikli Hamamı ve restorasyonu devam eden eski eserler hakkında son duruma değinerek, Akkule Tabyası için yapılan çalışmalardan bahsetti. Karaca yaşanan sıkıntıları da dile getirdi.

Bakan Harmancı özellikle müze ve restorasyon projelerinin hızlandırılması ve biran önce halka kazandırılması hususunda gereğinin yapılmasını istedi. Ermeni Kilisesinin restorasyonunu da yerinde ziyaret eden Harmancı görevli arkeologlardan son durum hakkında bilgi aldı.

Çevre Koruma Dairesi Mağusa Şubesi'ni ziyaret ederek personel ile tek tek sohbet etme imkanı bulan Harmancı, personelin çalışma standartları sıkıntıları ve yapılması gerekenler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.Harmancı denetimlerin arttırılması gerektiğini belirtti.

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Bölgedeki sahillerin temizlenmesi amacıyla Sahil Temizleme Aracı devir teslimi yapıldı.

Ziyaretlerine Mağusa Belediyesi ile devam eden Harmancı; Başkan Kayalp ile Cherrington 2000 Sahil temizleme aracının belediyenin kullanımına verilmesi amacıyla bir protokol imzaladı.

Protokole göre aracın tüm bakım, onarım ve yakıtı Mağusa Belediyesi tarafından karşılanacak, aracın temizleyeceği sahiller belirlenerek Çevre Koruma Dairesi koordinesi ve işbirliğiyle temizlk işlemleri gerçekleştirilecek.İmzalanan protokol aracın tüm bakım ve onarımının yapılması sonrasında Çevre Koruma Dairesi'ne bir yıl sonra iadesiyle sona erecek.

Ziyarette ayrıca Mağusa Turizm Ofisi ile belediye arasında koordinasyon sağlanarak haftanın belirli günlerinde şehir içinden Salamis Harabelerine turiste yönelik ücretsiz taşımacılık yapılması kararlaştırıldı.

Limanlar bölgesini de ziyaret eden Harmancı Güç-Sen yetkilisi Erol Emin'den bilgiler alarak Mağusa ziyaretine devam etti. Erol Emin Limanda yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek sorunlarının ciddiye alınması ve bir an önce halkın sağlığını da tehdit eden bu sorunlara çare bulunmasını istedi. Bu konuda Maliye Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı arasında çalışma başlatıldı.

Turizm, Ticaret ve Endüstri Limanı olararak hizmet veren limanda tüm hizmetlerin verilmesinin getirdiği sıkıntılardan bahseden Emin tuvalet olmaması nedeniyle çalışanların zorluklar yaşadığını, açık ve kapalı depo kısımlarında gümrüklenmek adına bekleyen eşyaların çatılardaki bakımsızlıktan dolayı ıslanması ve emniyete alınmamasının yarattığı sorunların yanında, denizin içinde gemi temizleme bakım ve onarımı yapan firmaların suya ve ekosisteme getirdiği zararın, ve en önemlisi bölgeye kanserojen madde yayılmasının önüne geçilmesi yönünde isteklerini dile getirdi.

Sıkıntıları dinleyen Harmancı özellikle İlgili Bakanlar kurulu kararının en kısa sürede incelenerek uygulanması yönünde girişim başlatacaklarını dile getirdi ve Çevre Koruma Dairesi yetkilileriyle görüşerek bölgede bu alanda çalışan firmaların denetlenmesi yönünde talimat verdi. Harmancı Gerekirse ikinci bir bakanlar kurulu kararı çıkarılmasının sağlanacağını gerekirse cezai müeyyidelerle konuya müdahale edilmesi yönünde girişim başlatacaklarını ayrıca Maliye, Ekonomi ve Enerji Bakanları derhal toplantı yapılacağını belirtti.

Limandan sonra Salamis Eski eserler ve müzeler dairesi memurları ve rehberleriyle sohbet etme imkanı bulan Harmancı son olarak Karpaz Gate Marina işletmecisi ve yetkilileri ile görüştü.

Harmancı ve beraberindeki yetkililer tarafından tesbit edilen, kayıt altına alınan yaşanan sıkıntılar, eksiklikler ve buna benzer konular ile ilgili çalışmalar derhal başlatıldı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER